Sosyal medyayı doğru kullanıyor musunuz?

İzmit’te EF Dil Okulu Pazarlama Sorumlusu ve Sosyal Medya Uzmanı İlayda Turhan tarafından gençlere sosyal medyanın doğru kullanımı hakkında eğitim verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit’te EF Dil Okulu Pazarlama Sorumlusu İlayda Turhan tarafından dün akşam Kitap Pastası’nda yaklaşık 50 kişilik gruba sosyal medyanın doğru kullanımı ve kitlelere erişimi hakkında eğitim verildi. Eğitimin ardından gençler sosyal medya ile ilgili merak ettiklerini sordu.

SOSYAL MEDYAYI DOĞRU KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ

Günümüzdeki insanların vakitlerinin çoğunu geçirdiği sosyal medya platformunda bir hesaba sahip olmak yeterli olmuyor. Sosyal medyayı doğru kullanarak binler hatta on binlerce insana erişim sağlayabilirsiniz. Bu konuda İngiltere’de Erasmus yaparken uzmanlaşan EF Dil Okulu Pazarlama Sorumlusu ve Sosyal Medya Uzmanı İlayda Turhan dün akşam Kitap Pastası’nda eğitim verdi. Eğitimi EF Kocaeli Sorumlusu Özüm Sekmen organize ederken katılan gençlere sosyal medyanın doğru kullanımının önemini anlatan İlayda Turhan, paylaşımlarda nelere dikkat edileceğini vurguladı.

SOSYAL MEDYA KİMLİK GÖREVİ GÖRÜYOR

Eğitimde ilk konuşmayı yapan EF Kocaeli Sorumlusu Özüm Sekmen, “Öncelikle katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. İlayda Turhan’a İstanbul’dan buraya gelerek bize sosyal medyanın doğru kullanımı hakkında bilgi vereceği için ekstra teşekkür ederiz. Günümüzün en etkili mecrası olan sosyal medyayı doğru kullanmak kişisel ve kurumsal kimlik için çok önem taşıyor” dedi. Sekmen’in ardından eğitime başlayan İlayda Turhan, “Günümüzde sosyal medya hesapları adeta kimlik görevi görüyor. Sizi veya kurumsal yapınızı merak eden takipçileriniz sosyal medya hesaplarınıza bakarak sizin hakkında bilgi sahibi oluyor. Kişisel hesap kullanımı kadar kurumsal pazarlamada da gücü her geçen gün artan sosyal medya çok ciddi bir pazar görevi görüyor” dedi.

ETİKET VE KONUM KULLANIMI ÖNEMLİ

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda dikkat edilmesi gerekenleri vurgulayan Turhan, “Etiket ve konum kullanımı sizi takip etmeyenlerin size ulaşabilmesi için çok önemli. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda konum kullanımı sayesinde hesaplarınızı çok daha fazla kişiye eriştirebilir ve doğal bir reklam sürecine girersiniz. Bir süre sonra işletmeniz takipçileriniz tarafından beğenilen bir yer haline geliyor. Günümüzde sosyal medya hesapları sayesinde insanların sırf fotoğraf çekilmek için gittiği kafeler, tatil yerleri var” dedi.

DÜZENLİ PAYLAŞIMLARDA BULUNMALIYIZ

Sosyal medya yöneticiliğinin de bir disiplin istediğine değinen İlayda Turhan, “Takipçileriniz sizden düzenli bir paylaşım bekler. Eğer düzensiz paylaşım yaparsanız etkileşiminizi azaltır ve takipçilerinizi kaybedebilirsiniz. Belirli periyotlarda paylaşım yapmak kurumsal ve kişisel hesabı besleyecektir. Paylaşım için en iyi zaman dilimi pazartesi ve Perşembe günleri olarak kabul ediliyor. Pazartesi günü yeni haftanın ilk günü olduğu için insanlar işe adapte olmak yerine kendilerini sosyal medyaya yönlendiriyor. Doğru saat olarak sabah 02.00, 08.00-09.00 ile akşam 17.00 kabul ediliyor. Sabah 02.00’de paylaşım yapmanız yurt dışında etkileşim almanızı sağlar. Hikaye paylaşımı, 24 saat için takipçilerinize aktif olduğunuzu gösterir ve sizin ne yaptığınızı merak ederler. Bu merak duygusunu gün içinde hikaye paylaşımlarıyla besleyerek ardından gönderinizi paylaşımı yapabilirsiniz. İnsanlar ile iletişime geçmenin en önemli noktası yorumlar ve fotoğraflarınızı paylaşımda soru sormak. Bu şekilde takipçileriniz sizin gerçek bir insan ve samimi bir kullanıcı olduğunuzu kabul ederler. Takipçilere yöneltilen merak soruları ise onların sizinle kendini arkadaş olarak görürler” açıklamasında bulundu.

KURUMSAL BİR HESAP NASIL YÖNELTİLİR?

Kurumsal hesap yönetmenin kişisel hesap yönetmekten daha disiplinli bir süreç gerektirdiğini ifade eden İlayda Turhan, “Sosyal medya hesaplarınızda hikaye sabitleme kurumsal hesabınızın ilk etapta merak edilen unsurlarını gidererek takipçilerinizin sizin veya kurumunuz hakkındaki ilk soruları cevap bulur. Sabitlenen hikayeleri düzen içinde tutmak ve kullanıcıların merak edecekleri sorulara yanıtlar vermek takipçi sebebi oluyor. Sabit bir etiket kullanımı her zaman size fayda getirir. Kurumunuz veya kişisel paylaşımlarınızda yaptığınız sabit bir etiket kullanımı takipçilerin o etikete tıkladığında tüm içeriklerinize ulaşma imkanı sağlar. Dil olarak soğuk olmamalı ve eğlenceli gönderiler paylaşmalısınız. Biz dil okulu olarak öğrencilerimizden deneyimlerine dair video alarak bunları profilimizde görebiliyorsunuz. Takipçilerinizin size ulaşmak için gönderdiği mesajlara cevap vermek çok önemli, her gün gelen mesajlar kontrol edilmeli ve takipçilerinize uygun bir dil ile cevap vermek zorundasınız. Kendi sektörünüze veya kişisel hesabınıza benzeyen hesapları takip ederek sizden farklarını bilmelisiniz” dedi.

SORULARI YANITLADI

Eğitimin ardından katılımcıların sordukları soruları cevaplayan İlayda Turhan kendi sosyal medya hesaplarından örnekler gösterdi. Programın sona ermesinin ardından İlayda Turhan’a Kitap Pastası tarafından çiçek verildi ve katılımcılar ile fotoğraf çekildi.

02 Mart 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.