Karar açıklandı. Hürriyet kredi çekemeyecek!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in istediği yetkiler kapsamında yarın İzmit Belediyesi'nin ara meclisi toplantısı yapılacak

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz hafta meclis toplantısında belediye meclisinden araç satın almak için yetki talebinde bulunmuştu. Hürriyet, araç satın alma konusunda ek olarak araçların alınabilmesi için kaynak olarak kredi kullanmak için yetki istemişti. İzmit Belediye Meclisi'nde çoğunluk sağlayan AK Parti ve MHP grubu Hürriyet'in bu talebiyle ilgili kararını açıkladı. Verilen karara göre Cumhur İttifakı grubu Fatma Kaplan Hürriyet'e araç satın alma konusunda destek verecek fakat kredi çekilmesine onay vermeyecek.

CHP GRUBUYLA FİKİR AYRILIĞI

Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP grubunun açıkladığı ortak kararda, "İzmit Belediye Meclisimizin 3 Eylül tarihinde oturumuyla Belediyemiz hizmetleri için araç satın alma ve kredi kullanma yetkisi hususuyla gündeme gelen konuyla ilgili AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak oluşturduğumuz Cumhur İttifakı olarak birçok toplantı ve değerlendirme çalışmalarında bulunduk. Araç Satın alma hususunda tam kapsamıyla CHP grubunu ile fikir birliğine varmamakla beraber belediye başkanının satın alma arzusu olması sebebiyle hizmetleri aksatmadan arzu ettiği araçları satın alması hususunda kendisine yetki verilmesi uygun görülmüştür" ifadeleri kullanıldı.

KREDİ ÇEKME YETKİSİ VERİLMEYECEK

Cumhur İttifakı kredi yetkisinin verilmemesine karar verdiklerini açıklayarak, "Belediyemizin tahsil etmesi gereken fakat henüz tahsil edemedikleri yaklaşık 63 Milyon TL olması ve bir önceki dönem çalışmalarla belediyemize kazandırılan yaklaşık olarak iki ay sonra tamamlanmış olacak 122 adet konutun satışının yapılarak öz kaynak oluşturulmasının yerinde olacağı düşünülmüştür. Böylelikle borçlanma ve kredi faizi sarmalına girerek belediyemizi zarara uğratmadan satın alma yoluna gidilmesinin uygun olacağı düşünülerek kredi çekme yetkisinin verilmeyerek kamu zararına fırsat verilmemesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

12 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.