Gençler sosyal medyayı değerlendirdi

Körfez Fen Lisesi öncülüğünde düzenlenen, 'Sosyal Medya Araçlarının Medeniyet ve Değerlerimiz Üzerindeki Etkisi' konulu 1. Gençlik Sempozyumunda gençler sosyal medyanın değerlerimize etkilerini tartıştı.

Haber albümü için resme tıklayın

Körfez Fen Lisesi öncülüğünde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Yerli Düşünce Derneği, Körfez Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, 'Sosyal Medya Araçlarının Medeniyet ve Değerlerimiz Üzerindeki Etkisi' konulu 1. Gençlik sempozyumu bugün Antikkapı’da gerçekleştirildi.

BAŞDANIŞMAN KATILDI

Antikkapı’da gün boyu gerçekleştirilecek olan sempozyuma Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu hem konuşmacı hem de tebliğ yönetici olarak katılırken, programa ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, katılımcı üniversitelerin akademisyenleri ve Körfez Fen Lisesi Okul Müdürü Cemil Bozalan ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

HER ŞEY İLETİŞİMLE BAŞLADI

Sempozyumda ilk konuşmayı gerçekleştiren Körfez Fen Lisesi Müdürü Cemil Bozalan, “1. Gençlik Sempozyumumuzun en büyük hedefi; sosyal medya kavramını Kocaeli'deki 16 proje okulumuz öğrencileri ile Medeniyet ve Değerlerimiz bağlamında masaya yatırmaktır. Bugün burada;

Sosyal kavramının dahi, gerçek anlamını yitirmeye yüz tuttuğu 'İnternet Sosyal Medyası'nın mecralarının, günümüz gençliğince nasıl anlaşıldığını ortaya koyacağız. Medeniyet ve değerlerimiz ile Sosyal Medya kavramı ilişkisinin öğrencilerimizce hangi süzgeçten geçirilebildiğini ve etkilerinin ne denli farkında olduklarını öğreneceğiz. 1. Gençlik Sempozyumumuzun nihayete ermesiyle oluşacak çok önemli bilgi ve yorumlarımız Sempozyum Kitabı olarak basılacak ve katılımcılarımıza ulaştırılacaktır” dedi.

SOSYAL MEDYA HAYATIN ORTASINDA

Okul Müdürü Cemil Bozalan’ın ardından kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik yaptığı konuşmasında şunları ifade etti; “Yakın geçmişimizde hayatımıza büyük bir hızla giren teknoloji, birçok psikolojik ve sosyolojik değişimi de beraberinde getirmiştir. Özellikle sosyal medya ve dijital iletişim araçları, hayatımızın tam da ortasına konuşlanmıştır. Evet, teknolojik gelişmelere ayak uydurmak çağın bir gereğidir. Fakat hayatımıza entegre ettiğimiz dijital unsurların; ruh hâlimizi, sosyal ilişkilerimizi, değerlerimizi ve kültürel yapımızı, nasıl etkilediği de üzerinde durulması gereken en önemli sorudur.

OLMADIĞI GİBİ SUNMAKTADIR

Artık çoğu kişi; özgürleştiğini zannederken aslında bir cendereye hapsolmakta, kabul görebilmek adına sadece dikte edilen beklentilere cevap vermeyi referans almaktadır. Sosyal mecralarda bir imaj oluşturmak suretiyle kendini, olmadığı, ama tasarladığı biri gibi sunmaktadır. Oysa algının gerçeğin önüne geçmesi hem bireylerin benlik algıları hem de toplumsal ilişkiler anlamında büyük bir sakıncadır. Mahremiyetin gölgelenmesi ve kişisel yaşamların gönül rızasıyla topluma sunulması sadece kişisel verilerin korunması noktasında değil, sosyal ilişkiler bağlamında da sorun arz etmektedir.

HER ŞEYİ HEMEN TÜKETMEK

Her şeyi hemen tüketmek ve bir şeye kısa süreli ilgi gösterip dikkati çabucak bir başkasına yöneltmek, zihinsel derinliğe ket vurmaktadır. Hayatı; beğeni sayısı, takipçi sayısı ya da oyunlardan alınan puanlar üzerinden okumak, sanal bir gerçeklik algısına esir düşmektir. Öte yandan dijital dünyadaki bilgi kirliliği vahim sonuçlara ulaşmaya çok müsaittir. Çünkü bir internet sitesi kurmak, blog açmak ya da sosyal medyada sayfa oluşturmak son derece kolaydır ve bunların güvenilirliği sorgulanmaya açıktır.

Yaklaşmakta olan tekillik çağının eşiğinde durduğumuz bu zaman diliminde biz eğitimcilere düşen; sağlam bir eğitim sistemi için temel şart olan toplumsal mutabakatı, millîlik ve evrensellik dengesini doğru kurarak sağlamaktır. Bu bağlamda, düzenlenen bu sempozyumun sevgili gençlerimizin farkındalığını artırma, düşünme, idrak farklı bakış açılarıyla yaklaşabilme becerilerini geliştirme anlamında çok değerli olduğu kanaatindeyim”

DÜNYA BAŞKA YERE GİDİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik’in ardından sahneye çıkarak öğrencileri selamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, "1993 yılında KOÜ'de asistan olarak göreve başladığımda ilk bilgisayarım 80 MB harddiske sahipti. 4 MB RAM vardı bilgisayarda. O zamanlar müthiş bir bilgisayardı. Belki o zamanların ilk internet abonelerinden birisiyim. Dünya inanılmaz bir yere gitti. Zihniyet dünyamızın değerleri tartışmadılar bu konuları. Teknolojinin dünyamızı nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Tarımdan günümüze gelinen her aşamada nano, genetik ve nesnelerin internetinin olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Dünya başka bir yere gidiyor, bunların her biri yeni bir yaşam biçimi getiriyor” dedi.

DİKKATLİ OLMALIYIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın konuşmasının devamında, “Bizim medeniyetimiz büyük değerler üretmiş ve barış içerisinde yaşayan bir coğrafya inşa etmiştir. Değerler de teknolojiyi etkileyebilir. Sosyal medyayı kullanırken ne yapmak istiyorsunuz. Beni fark edin mi diyorsunuz. Fark edilmek için çok ilginç oyunlara ve uygulamalara başvuruluyor. Gençlerimizi intihara kadar götüren oyunlar var artık. Bu konularda dikkatli olmalıyız. Bilgiyi ve teknolojiyi nasıl kullandığımız çok önemlidir. Sosyal medyayı çok güzel huzurlu, barış getirmek için kullanabiliriz. Sosyal medyayı ve interneti eğitim aracı olarak kullanabiliriz Eğitsel, sanatsal bir kültürel ortamlarda kullanabiliriz. İnsanın en büyük hatası insanların ona karşı tavrının nasıl olduğu oluyor. Gençler bir amcanız olarak benden size tavsiye bunların hiç önemi yok. Sizler kendinizi geliştirmek için çaba göstermelisiniz” dedi.

TABLO HEDİYE EDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu öğrencileri selamlayarak teknolojide milliliğin öneminden bahsettiği bir konuşma gerçekleştirdi. Başdanışman Topçu’nun konuşmasının ardından Körfez Fen Lisesi tarafından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a tablo hediye edildi. Program konuşmaların ardından sempozyum görüşmeleri ile devam etti. 6 oturumdan oluşan sempozyumun ilerleyen zamanlarda kitabı çıkarılarak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ne gönderileceği ifade edildi.

11 Haziran 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?