Aile, evdeki düzeni okula göre değiştirmeli

Özel Ahi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Osman Eker, Okullar açılırken anne babalara düşen görevler hakkında bilgi verdi

Haber albümü için resme tıklayın

Eker, "Uzun bir tatil döneminden dönen öğrenciler için okula uyum son derece zordur, bu nedenle birçok çocukda okul korkusu oluşmaktadır. Bu probleme karşı anne baba ve öğretmenler duyarlı olmalı çocuğun okula uyumu konusunda gerekli desteği vermelidir. Aile okul döneminin başladığını kendi tavır ve davranışlarıyla fark ettirmeli, evde geçirilen zamanı iyi değerlendirmelidir." dedi. Öğrencilerin okula ve derse uyumunun hızlı olması için aileye düşen görevler olduğunu ifade eden Eker, "Anne baba evdeki düzenini okula göre değiştirmeli, ev dışında geçirilen vakti azaltmalıdır. Misafirlikler ve ziyaretler azaltılmalıdır. Evde uzun süren tadilat ve taşınma işlerini eğitim öğretim döneminde yapılmamalı. Televizyon, bilgisayar tablet, cep telefonu vb. araçların kullanımı aşamalı olarak azaltılmalı. İlk haftadan itibaren düzenli ders çalışması için anne baba evde destek olmalı, ders çalışma saati belirlenip o saatte televizyon kapatılıp. Mümkünse çocuğun yanında oturulmalıdır. Ders çalışma süresi aşamalı olarak artırılmalıdır. İlk haftalarda yoğun bir ders çalışma programı veya ödev çocuğun stresini artıracaktır. Tatil havasından çıkamayan çocuğa karşı olumsuz cümleler (tatil bitti artık boş boş oturamazsın, senin hiç ödevin yok mu?) kurmak yerine motive edip ders çalışması sağlanmalıdır. Öğrencinin okul için gerekli araç gereçleri özellikle kitapları vakit geçirilmeden alınmalı okul başladığı andan itibaren çocuğun hiçbir eksiği kalmamalı. Böylelikle çocuk ailenin de en önemli gündeminin okul olduğunu fark etmiş olacaktır. Okula gitmek istemeyen veya okul fobisi olan çocuklara karşı daha hassas olunmalı okula verdiğimiz önem konuşulmalı öğrenci teşvik edilmelidir. Okula uyum ne kadar erken olursa çocuğun başarısı da o kadar iyi olacaktır. Okula geç adapte olan öğrenciler ilk sınavları düşük olmakta ve döneme hayal kırıklığıyla başlamaktalar. Geçen yılın olumsuzlukları sürekli dile getirilmemeli yeni yılın daha güzel geçeceği duygusu çocuğa verilmelidir. Sene başında öğrencilerin okulla ilgili memnuniyetsizlikleri ciddiye alınmalı, yöneticilerle ve sınıf öğretmenleriyle irtibata geçilmelidir. Okulla görüşülmeden ani kararlar alınmamalıdır. Üç-üç buçuk aylık bir tatilden dönen çocuk için okula alışmak hiç kolay değildir. Anne babalar buna anlayış göstererek uyum konusunda çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Tüm öğrencilerin ve ailelerin eğitim öğretim yılının başarılı ve mutlu geçmesini temenni ederim." değerlendirmesini yaptı.

12 Eylül 2014 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?