Adalet Nöbeti Kocaeli'de tutuldu

Tüm Türkiye'de adaletle ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla birçok baro başkanının bir araya gelerek İstanbul'da başlattığı Adalet Nöbeti, dün 86'ncı haftasında Kocaeli'de tutuldu. Avukatlar, "Herkes için adalet" çağrısında bulundu

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin tutuklanmasının ardından İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yurt genelinden avukatların katılımıyla başlatılan ve daha sonra Anadolu illerini dolaşan Adalet Nöbeti 86'ncı haftasında Kocaeli'de tutuldu. Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir ve yönetiminin ev sahipliğinde Kocaeli Adliyesi önünde düzenlenen Adalet Nöbeti'ne 19 ilin baro başkanı ve temsilcileri katılım sağladı. Ellerinde pankart ve dövizlerle Adalet Nöbeti'nde yer alan avukatlar, hep bir ağızdan "Herkes için adalet" diyerek seslerini duyurdu.

"HOŞ GELDİLER SEFA GETİRDİLER"

Adalet Nöbeti'nde konuşan Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, "Bugün, Çağlayan'da başlayan ve ilk adımı Bursa olmak üzere Anadolu illerini dolaşan Adalet Nöbeti'nin 86'ncısında Kocaeli’deyiz. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Mersin, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tunceli, Van ve Yalova illerimizden Baro Başkanlarımız ve meslektaşlarımız, adalet arayanların gönüllü sözcülüğünü yapmak için uzak yollardan geldiler. Hoş geldiler, sefalar getirdiler" dedi.

"KADINLARIMIZ VE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN"

Devamında Candemir, "Esas olan ‘Vatan ve bu vatanda yaşayan tüm yurttaşlarımızın hukuk devletinin sağladığı güvence ile huzur ve barış içerisinde yaşamasıdır’ diyen bizler, tarihi sorumluluklarımızın gereğini yerine getiriyoruz. Adalet arayan herkesin sesi olmaya devam ediyoruz. Şule Çet, Ecem Balcı, Rabia Naz, Emine Bulut, Müzeyyen Boylu gibi nice şiddet mağduru, katledilen kadın için, çalışma hayatında engellenen yok sayılan, cinsiyeti ya da cinsel tercihi sebebiyle baskılanan, haksızlığa uğrayan insanlar için, üstün yararını koruyamadığımız bedeni, aklı ve emeği istismar edilen çocuklarımız için buradayız" dedi.

"MEHMETÇİĞİMİZ VE GAZETECİLERİMİZ İÇİN"

Candemir, "FETÖ, DEAŞ, PKK, DHKP-C ve benzeri terör örgütlerinin hain saldırıları nedeniyle hayatlarını kaybeden Mehmetçiklerimiz, güvenlik güçlerimiz, yurttaşlarımız için buradayız. Faili meçhule kurban verdiğimiz Türkiye'nin aydınları Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu için, görev şehidimiz Mehmet Selim Kiraz, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, Tahir Elçi için, kalemlerine pranga vurulan, özgürlüklerini yitiren gazeteciler için, iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden on binlerce işçi için, Çorlu tren kazası mağdurları için yani adalet arayan herkes için buradayız" dedi.

"KAZ DAĞLARI, ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İÇİN"

Sözlerinin devamında Candemir, "Duruşma salonlarından atılan, temsil ettiği tarafla özdeşleştirerek saldırıya uğrayan, özgürlüklerini ve hatta Avukat Mehmet Samim Geredeli, Avukat İbrahim Ergin, Av. Özgür Aksoy gibi hayatlarını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımız için, özlük haklarına ilişkin talepleri yıllardır yok sayılan kamuda çalışan meslektaşlarımız için buradayız. Kandıra Babaköy, Gebze Ballıkayalar'da 200 milyon yılda oluşan ama bir gecede katledilen doğa parkı için, Kaz dağları için; Muğla, İzmir yurdun dört bir tarafında yakılan ormanlarımız, Atatürk Orman Çiftliği ve katledilen doğamız için biz buradayız" diye konuştu.

"EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR"

Son olarak Candemir, "Bizler; mesleğimizin hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğunun bilinç ve sorumluluğu ile Cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlı kalarak tüm bu kutsal değerler için mücadele azim ve inancıyla buradayız ve hep burada olacağız. Demokrasi tarihimizde kara bir leke olan 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir’ şiarı gereğince; demokrasinin vazgeçilemez olduğunu, savunma hakkı ve hak arama özgürlüğünün ise hukuk devletinin ve demokrasinin temel ölçütü olduğunu bir kez daha vurgulayarak hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.