Vatandaş neden cezaevi için para ödüyor?

Kocaeli Milletvekili ve CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, vatandaşların Kamulaştırma Bedeli alacaklarından Cezaevi Harcı kesilmesini eleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Tahsin Tarhan açıklamasında “Okul yapımı, üniversite yurdu yapımı olsa bir nebze anlaşılabilir. Ancak vatandaşın kamulaştırma bedelinden alacağı paraya “Cezaevi Yapımı Harcı” adı altında el koymak haramzade devlet yönetimidir” dedi

VATANDAŞ CEZAEVİ İÇİN NEDEN PARA ÖDÜYOR

Tahsin Tarhan açıklamasının devamında, “Ceza evleri harcı, icra takibinin sonunda miktar ve kıymeti belirli olan ilamlı ve ilamsız alacaklardan, tahsil olunan paranın%2’si,belirleniyor.Yani vatandaşın bir arazisi, evi, tarlası ya da yeri var. Bu alan kamulaştırılıyor, ka-karşılığında devlet vatandaşa bir para ödüyor. Ancak ödenen paradan Cezaevi harcı kesiyor. Vatandaştan kesilen bu paralar öyle 50 lira 100 lira da değil. Kamulaştırma bedellerine göre milyar liraları bulabiliyor. Vatandaş Cezaevi yapımı için neden zorla para ödesin.” dedi

HARÇ ALMAK BAŞKA – HARAÇ KESMEK BAŞKA

Tahsin Tarhan son olarak, “İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ile birlikte A’dan Z’ye her şeye zam geliyor. İktidar tüm uyarılara ragmen uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının faturasını vatandaşa ödetmeye çalışıyor. Devlet mekanizması ekonomik sürdürülebilirlik için bazı işlemlerden harç ve pul parası almaktadır. Ancak bu konuda yapılan harç almak değil haraç kesmektir. Vatandaşa sorulmadan, zoraki bir şekilde Cezaevi harcı kesilmesi Anayasa aykırıdır” ifadelerini kullandı.

18 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.