Kocaelilere bayram müjdesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında resmi ve dini tüm bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması kararlaştırıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde bulunan Şefik Postalcıoğlu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı toplantıda 79 gündem maddesi görüşülüp karara bağlanırken, meclis toplantısı öncesi Türkiye Belediyeler Birliği meclisi üye seçimi yapıldı. Kocaeli’de ulaşımın öğrenciler için 50 kuruş yapılması kabul edilmezken ulaşımın Ramazan ayında ücretsiz yapılması kabul edildi. Bu önergeye CHP grubunun 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da taşımanın ücretsiz yapılması da eklendi.

13 ÜYE BELİRLENDİ

Türkiye Belediyeler Birliği için Büyükşehir meclisi öncesi yapılan seçimde 13 üye belirlendi. Gizli oylama ile yapılan seçim için Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet katip üye olarak Tahir Büyükakın’ın yanında yerini aldılar. Bu vesile ile Tahir Büyükakın ve Fatma Kaplan Hürriyet ilk kez yan yana gelmiş oldu. Tek liste ile yapılan seçimde lsite 1 red oyuna karşılık 74 kabul oyuyla kabul edildi.

Asil Üyeler: Yasin Özlü, İsmail Yıldırım, Adnan Turan, Hamza Şayir, Yaşar Çakmak, Mustafa Soydabaş, Bülent Koçak, Faruk Denli, Berna Abiş, Ertam Peker, Hakan Tanta, Nurcan Acaroğlu Göktaş, Mustafa Gürsoy.

Yedek Üyeler: Hasan Soba, Aykut Çağlayan, Ahmet Hakan Hocaoğlu, İbrahim Şirin, Baki Özdemir, İsmail Akalın, Adem Çarıkçı

BATTI ÇIKTI PROJESİ SORULDU

CHP grup başkan vekili Engin Taşdemir Karamürsel’de yapımı tamamlanamayan battı-çıktı ile ilgili olarak cevaplanması istemiyle verdiği önergede: “Merkez ışıklarda D-100 karayolu üzerinde yapılması düşünülen ve 42 Milyon TL’ye mal olacak battı çıktı projesi Mayıs 2018 yılında başlamış ancak iş tamamlanmadan çalışmalar Şubat 2019 tarihinde durdurulmuş ve yüklenici firma ile yapılan sözleşme fesih edilmiştir. Seçim döneminde bu proje ile ilgili ikinci bir ihale yapılacağı söylenmişti. Bu projenin gerçekleşme oranı yüzde kaçtır? Yüklenici firmaya ne kadar para ödenmiştir. İkinci ihale ne zaman yapılacaktır? Kamu zarara uzatılmış mıdır?” dedi.

ÖĞRENCİLERE ULAŞIM İNDİRİMİ YOK

İlimizdeki öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması teklifi komisyonda reddedildi. Komisyonda AK Parti üyelerin oylarıyla bu öneri reddedilirken bu kararın gerekçesi ise ücretsiz ulaşımın mevzuata aykırı olması olarak gösterildi. Bugün gerçekleştirilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grubu ücretsiz ulaşım yerine sembolik bir ücretle taşımayı önerdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, önergesinde, "Yüce meclisin halka rağmen siyaset yapılmaz anlayışıyla hareket ederek ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve gelir adaletsizliğinden ötürü eğitime katkı olması açısından Kocaeli ilinde yaşayan tüm öğrencilerimizden toplu taşıma ücretlerinde 50 kuruş alınmasını, özel halk otobüslerinin de bu konuda zarar görmemesi için aradaki farkın Kocaeli Büyükşehir bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz. 2019 yılı Kocaeli Büyükşehir belediyesinin bütçesi 3.390.000.000-TL'dir. Bu kadar devasa bütçesi olan belediyemizin makam aracı v.b gereksiz harcamalarını kısıtlayarak öğrencilerimize katkıda bulunması elzem bir durumdur." dedi. Önerge oy çokluğu ile reddedildi.

BAYRAMLARDA ULAŞIM ÜCRETSİZ

Ramazan Bayramında Kocaeli’de toplu taşımanın ücretsiz olması ile ilgili meclise sunulan önergeye CHP grubu 19 Mayıs’ın da eklenmesini istedi. Bu istek kabul edilirken, verilen önergeler kabul edilirken meclis toplantısına katılan Otobüsçüler Derneği Başkanı Mustafa Kurt ulaşımın ücretsiz yapılmasına tepki göstererek “Bu otobüsçüler taş mı yiyecek? Bütün gün bedava yapın” diyerek tepki gösterdi. Meclis başkanı Tahir Büyükakın Kurt’u uyararak susmasını istedi.

DANIŞMANSIZ DEVAM EDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Danışmanlarının ücretleri ile ilgili komisyon raporu hakkında konuşan CHP grup başkanvekili Engin Taşdemir: “Danışmanlarınız henüz yok. Karaosmanaoğlu’nun 5 danışmanı vardı. Bunların çok büyük masrafı oluyordu. 5 danışmanın aylık 100 Bin TL maliyeti olmaktaydı. Büyükşehirimizin bir genel sekreteri ve yardımcıları mevcuttur. Danışman ihtiyacınız olacaktır. Ama bu kadar danışmana gerek olmadığını söylüyorum” dedi. Danışman ücretleri raporu oy birliği ile kabul edildi.

EN KÖTÜSÜNÜ 15 TEMMUZ’DA YAŞADIK

Başiskele Belediyesi Şehit Ekrem Mahallesi’nde bulunan belirli parsellerde imar planı raporuna CHP grubu muhalefet şerhi koydu. CHP grubu adına konuşan Orhan Tanış bölgenin sosyal donatı alanı olduğunu söylerken, Tanış’a cevap veren Tahir Büyükakın burada sorunun Kur’an Kursu açılması mı olduğunu sordu. Konu ile ilgili son olarak konuşan CHP grubu üyesi Ünal Özmural, “ Cemaatler ile ilgili Türkiye’nin neler yaşadığını gördük. Sıkıntı buradan başlıyor. En kötüsünü 15 Temmuz’da yaşadık. Cemaatlere tepkimiz buradan geliyor. Tabi ki camii altında kuran kursu açılsın. Ticarethane açılacağına Kur’an Kursu açılsın ama bunları cemaatler yapmasın” dedi.

CEMAATLERE TEPKİ GÖSTERDİLER

Gebze Belediyesi’nin sınırları içerisinde bulunan Adem Yavuz Mahallesi içerisinde bulunan imar planı paftasının nazım imar planı değişikliği ile ilgili raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Gebze’de bu değişiklik ile ilgili yurt yapması planlanan Hicret Vakfı’na benzer cemaatlere tepki gösteren CHP grup üyesi Orhan Tanış: Bu tür cemaat ve vakıflar denetlenmiyor. Sürekli olumsuzluklar oluyor. Vatandaşların kurs ve yurt ihtiyacının derneklerden karşılanması doğru değil bunu devlet yapmalı. Devlet bu sorumluluğu derneklere yükleyerek sorumluluktan kaçamaz. Bu ve benzeri talepler uygun değil. Önümüzde bir Türkiye gerçeği var. Bunlar denetlenmiyor ve bilinmez” dedi.

16 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.