Büyükşehir’de bütçe kabul edildi

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı kesin hesap görüşmeleri bugün gerçekleştirilen Mayıs ayı 2’inci oturumunda oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı kesin hesap görüşmeleri sırasında söz hakkı verilmeden oylamaya geçilmesine tepki gösteren CHP grup başkanvekili Engin Taşdemir: “Ufak tefek sapmalar dışında gelir-gider gerçekleşme oranı gayet iyi görünüyor. Yeni yatırım yapmak için 396 Milyon TL ek ödenek koymuşsunuz ama bütçede iptal edilen 398 Milyon TL var. Para var ama yatırım yapılmamış” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı 2’inci oturumu, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında toplanan mecliste Kocaeli büyükşehir Belediyesi 2018 yılı kesin hesabının yanı sıra 6 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclise sunulan 2018 yılı kesin hesabı CHP grubunun muhalefet şerhine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Büyükşehir belediyesinin 2018 yılı bütçesi gelir gerçekleşme oranı yüzde 95 oldu. Bu bütçelerle şehrin birçok sorunu ortadan kalkmalıydı. Gerçekleşen kesin hesapta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun 6 Milyar 539 Milyon 588 Bin TL olduğu öğrenildi.

GELİR TOPLAMI 3 MİLYARA YAKIN

Meclis toplantısında okunan 2018 yılı gelir ve gider hesapları şu şekilde okundu: 2018 yılı bütçesinde tahmin edilen gelir toplamı 2 Milyar 935 Milyon TL’dir. 2018 yılı net geliri 2 Milyar 604 Milyon 688 Bin 262 TL’dir. 2018 yılından 2019 yılına aktarılan 100 Milyon 760 Bin TL’dir 2 milyar 604 Milyon TL 2018 yılı tahsilatı var. Bütçe gelirleri ve giderleri esameyi tayin usulü ile okundu. 2018 yılı bütçe gider hesabına konulan ödenekler toplamı 2 Milyar 789 Milyon TL. 2017 yılından tahakkuk edipte ödenmemiş borçlara kanuni paylar ve programlı masraflar karşılığı devredilen ödenek bulunmamaktadır. Ek ve olağan üstü ödenek 396 Milyon TL. Net bütçe ödeneği toplamı 3 Milyar 185 Milyon TL’dir. 2018 yılı içinde bu miktarın 2 Milyar 786 Milyon TL’nin sarf edildiği 398 Milyon 608 Bin TL’nin imha edilmiş olup 2019 yılına devreden olmadığı ve 1 Milyar 139 Milyon TL ekleme ve aktarma yapıldığı görülmektedir.

SAPMALAR DIŞINDA GAYET İYİ

CHP gurubu adına söz alan grup başkanvekili Engin Taşdemir 2018 yılı kesin hesabı ile ilgili: “Bugüne kadar kent için emek harcayan bütün arkadaşlara da buradan teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar 2018 yılı bütçemiz için öngörülen rakam 2.789.000.000-TL’dı. Daha sonra yıl içerisinde buna ek olarak 396.000.000-TL eklendi. Toplamda 3.185.000.000-TL oldu. 2018 yılı sonunda yaklaşık 398.000.000-TL iptal edilmiş. Gerçekleşmeye baktığımızda Gelir kısmında 2.604.000.000-TL görünüyor. Gider kısmında ise 2.786.391.000-TL . Ufak tefek sapmalar dışında gerçekleşme oranı gayet iyi.

ÖDENEĞİN AMACI NEYDİ?

Fakat şöyle önemli bir durum var. Yıl içerisinde bütçeye bildiğiniz gibi yaklaşık 396 milyon civarında bir ek ödenek konuldu. Bu ödeneğin konulma amacı neydi? Muhtemelen yeni yatırımlar yapmaktı. Fakat rakamlara baktığımızda yaklaşık 398 milyon lira iptal edilmiş görünüyor. Burada ortaya şu çıkıyor. Para var ama yatırım yapılmamış. Bunun gerekçesini Sayın başkandan öğrenmek istiyoruz.

YAPILMAYAN BAZI PROJELER VARDI

Mesela seçim beyannamesinde yapılması taahhüt edilen ama yapılmayan bazı projeler vardı. Örneğin Körfez ve Derince bölgesinde yapılması düşünülen otogar projesi. Bu ve benzer bazı eksik kalan projeler aslında bu ek ödenek ile yapılabilirdi. Bu ödenek iptalinin, bazı yatırımların iptali ile ilgili olduğunu şuradan anlayabiliyoruz. Fen İşleri Daire Başkanlığı için 373.688.000-TL bir ödenek ayrılmış. Fakat gerçekleşme oranı %76 da kalmış,

KÜLTÜR SANATTA GERÇEKLEŞME ÇOK DÜŞÜK

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı için 116.737.549-TL ödenek ayrılmış. Fakat bütçe gerçekleşme oranı %64 de kalmış, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı 2018 yılı bütçesi 32.724.069-TL ayrılmış. Fakat gerçekleşme oranı %38 de kalmış. Rakamları incelediğimizde bazı gelir kalemlerinde sıkıntılar olduğu gözlenmekte. İlan ve Reklam vergisi tahakkuk tutarı 15.437.553-TL, fakat tahsilat 6.494.790.-TL yani %42 de kalmış. 2018 yılı ecremisil tahakkuk tutarı, 3.299.941-TL, fakat tahsilat 876.908.-TL yani %26 da kalmış.

EKSİKLERİ SÖYLEMEK GÖREVİMİZ

Büyükşehir belediyesinin 2018 yılı para cezaları tutarı 29.614.118-TL, fakat tahsilat 8.156.945-TL yani %21 de kalmış. Bu para cezalarının büyük çoğunluğu hafriyat ve çevre kirletme ile ilgili cezalar. Bunlarda ki tahsilat oranı neredeyse %10’larda. Fakat genel olarak ilgili daire başkanlıkları, doğal olarak icra makamında olanların, önlerine sunduğu önceliğe göre çalışmalarını yürütmüşler. Bu da bir kurumun hiyerarşik yapısı açısından gayet olağan bir durum. O yüzden rakamlar üzerinde konuşmaktansa, kentin genel fotoğrafına bakarak eksikleri burada konuşmak sanırım kent için daha hayırlı olacaktır. Eksik olanları söylemekte yine bizim görevimiz.

TRAMVAY FAYDALI OLDU

Mesela, Tramvay projesi her ne kadar geç kalınsa da bu kent için faydalı olmuştur. Çeşitli mesire alanlarının yapılması, Ormanya doğal yaşam parkı v.b projelerden ötürü büyükşehir yönetimini kutluyorum. Bugün burada yapılanların yanında, öncelikli olarak yapılması gerekenleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bugün görüşmekte olduğumuz 2018 yılı bütçesi ile bahsedeceğim eksikliler maalesef ki henüz çözüme kavuşmamıştır. Kentin genelinde ki ana sorunlara baktığımızda bazılarını sizlere aktarmak istiyorum. Hemen hemen günün her saatinde trafik sorunu mevcut. Kentin hem doğu girişinde hem de batı girişinde çok ciddi sıkıntılar söz konusu. Sadece İzmit değil, Gebze ve bazı ilçelerimizde de trafik sorunu gün geçtikçe artıyor. Örneğin, İzmit-Derince arası yaklaşık 10 km. Fakat sabahları Derinceden, İzmit’e yaklaşık 40 dakikada anca ulaşabiliyorsunuz. Gebze’nin merkezi yine aynı durumdadır. Uzun süreli bir planlama yapılarak acilen yeni bir master plana ihtiyaç vardır. –

ULAŞIM SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Ulaşım konusunda mutlaka ama mutlaka Metro projesinin bir an önce faaliyete geçmesi gerekiyor. Sürekli artan nüfus ve kentin yapısını iyi bir analiz yaptığımızda, Metro nun ne kadar zaruri ve acil bir ihtiyaç olduğunu görebiliriz. Körfezin dört bir yanı liman yapıldı. İlerde gemi trafik kazalarının olma ihtimali çok yüksek. Allah korusun, kimyasal yük taşıyan bu gemiler kaza yaptığında büyük felaketler olabilir. Bununla ilgili önlemler alınmalıdır. Bu limanlara taşımacılık yapan TIR’lar ile ilgili bir düzenleme yok. Bakınız kendi ilçemden yani Körfez ilçesinden örnek vereyim, mahalle araları tırlar ile dolu. Vatandaş bu konuda çok ciddi sıkıntı çekiyor. Bununla ilgili de yine bir önlem alınması lazım. Mesela sürekli ne diyoruz. Bu kent sanayi ve liman kenti diyoruz değil mi? Fakat limanlarımıza paralel olarak giden bir demiryolumuz var. Taşımacılıkta bu demiryolunu aktif hale getirecek bir çalışma yapamaz mıyız?

KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖNEM VERİLMELİ

Bunu burada tartışmamız gerekiyor. Yani limanlar ile entegre olabilecek bir demiryolu bence hem maliyetin düşmesi hem de çevre kirliliğinin azalması açısından faydalı olmaz mı? Otoparklar Kocaeli ilimizde en büyük sorunlardan biri de Otopark eksikliğidir. Ve bu sorun her geçen gün de artmaktadır. Otopark konusunda kalıcı ve ciddi adımlar atılmalıdır. Kentin çeşitli noktalarına büyükşehir katlı otoparklar yaptı. Bu konuda teşekkür ederim. Kentsel Dönüşüm ile ilgili çok ciddi bir çalışmaya başlanmalıdır. Belediyemizin iştiraki olan Kent konut lüx konut yapımı işlerini bir kenara bırakıp, bir an önce asli görevi olması gereken Kentsel Dönüşüm projelerine öncülük yapmalıdır.

VATANDAŞ KENDİNİ KEPÇENİN İÇİNDE BULUYOR

Bölgemiz maalesef ki hassas fay hatlarının geçtiği deprem tehlikesinin olduğu bir coğrafyadadır. Dolayısıyla Kentsel Dönüşüm konusunda yarından tezi yok radikal çözümler üretmek zorundayız. Değerli arkadaşlar bir diğer önemli konu da, Büyükşehir’in sahadaki çalışmalarında insana saygı sokak veya caddelerde yapılan çeşitli alt yapı ve üst yapı çalışmalarında, çevre sakinlerini veya yoldan geçen insanları bilgilendirici ekipmanlar yeterli derecede kullanılmıyor. Vatandaş bir anda kepçenin, kamyonun içinde kendini buluyor” dedi.

TIR PARKI VE LOJİSTİK KÖY

Engin Taşdemir’e cevap veren Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın: “Yeni master planı ile ilgi bir düşüncemiz var. Lojistik master planı da yaptık. Hatta bu konuda ilk belediyeyiz. Marmara Belediyeler Birliği’nde de insiyatif almayı düşünüyorum. Bazı sayıların değişmesinden dolayı master planın değişmesi gerekli. TIR parkı sorununda da haklısınız. Bir bölge var Körfez’de oraya TIR Parkı yapmak istiyoruz. Lojistik köy yapılması lazım. 500 Milyar Dolarlık bir dış ticaret hacmine limanlarında karşılık vermesi lazım. Dolgu istemiyoruz. Eğer dolgu olmayacaksa hızlı tren hattının bir kısmını lojistik hat olarak kullanmak istiyoruz.

KENT KONUT LÜKS KONUT YAPMAYACAK

Limanlardan direk raylı sisteme yükün indiği ve gümrüklü bölgeye ulaştığı örneğe lojistik köy deniliyor. Büyükşehirin bütçesini de aşıyor. Kent Konut artık lüks konut üretmeyecek. İhtiyaca göre üretim yapacak. Kabakoz ve Barbaros Mahallelerinde sosyal konut yapılacak. Kent Konut Kentsel Dönüşümün öncüsü olmak için çalışacak. Akademik Odalar ile atık tesisi ile ilgili bir araya geldik ve onlarda çalışma yapmalarını istedik. Akademik Odaların raporu doğrultusunda bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

SAHURDA NE YEDİNİZ?

Gündem görüşmeleri sırasında Tahir Büyükakın’ın keyifli olması üzerine şaka yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Enerjiniz yüksek ve keyfiniz yerinde sahurda ne yediniz?” diye sorması salonda gülüşmelere neden oldu. Tahir Büyükakın ise gülerek hep keyfimiz yerinde dedi.

23 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?