Bayraktar'dan saldırısı sonrası açıklama

Uğradığı saldırı sonrası hastaneden taburcu olan Lastik İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında iddialı açıklamalarda bulundu

Haber albümü için resme tıklayın

LASTİK İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Devlet Hastanesi önünde iki kişinin saldırısına uğramıştı. Muşta ile saldırıya uğrayan Bayraktar, vücudunun çeşitli erlerine darbeler almış ve acil servise kaldırılmıştı. Saldırganlardan biri gözaltına alınmış ve önceki gün serbest bırakılmıştı. Hastaneden taburcu olan Bayraktar, hakkında çıkan haberler nedeniyle dün sendika binasında bir açıklama yaptı.

“YANIMDA OLAN HERKESETEŞEKKÜR EDİYORUM”

Basın açıklamasının başında yanında olan herkese teşekkür eden Bayraktar, “Sadece yaşadığım bu sıkıntılı olaydan sonra görevime gelememiştim. Emniyet işlemleri ve hastanedeki işlemlerimle alakalı yapılması gerekenler vardı. Bu basın açıklamasıyla ilgili bir program yapılması gerektiğini düşündüm. Hakkımda farklı farklı yorumlar yapıldığı için bir açıklama yapma gereği duydum. Öncelikle beni bu sıkıntılı sürecimde arayıp geçmiş olsun dileklerini iletip bana destek olan ve yanımda olduklarını belirten siyasin parti temsilcilerine, belediye başkanlarımıza ve tüm çalışanlarımıza, STK başkanları ve yöneticilerine ve siz değerli basın mensuplarına ve tüm Kocaeli halkına sizlerin huzurunda teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

“HESAP YERİ GENEL KURULLARDIR”

Açıklamasında Bayraktar, “Rahmetli Onursal Genel Başkanımızın vefatından bugüne kadarki süreçte sendikal mücadelemizi zedeleyecek, zarar verecek ifadem ve açıklamam olmamıştır. Çünkü ben sendika içi meselelerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyorum. Sendikaların kendi iç meselelerini kendi iç bünyelerinde çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün Lastik-iş sendikası, başındaki yöneticiler yüzünden, bir emek örgütü olarak değil, iç çekişmelerin yaşandığı bir sendika görünümüne bürünmüştür. Sendikaların tartışma ve hesap yeri genel kurullarıdır. Sendikamızla alakalı bu görüntüyü oluşturanlar genel kurulumuzda elbet bunun hesabını vereceklerdir” dedi.

“MÜCADELEME ZARARVERMEMEK İÇİN SUSTUM”

İddialı açıklamalarının devamında Bayraktar, “23-24 Şubat 2019 tarihinde yapılan olağan genel kurulumuzda tek genel başkan adayı olarak çıkardığımız Alaaddin Sarı genel kurul delegelerimizin desteği ile genel başkan olarak seçilmiştir. Diğer yöneticilerimizde delegasyonun desteğini alarak görevlerine gelmişlerdir. Genel kurul öncesinde yaşanan tartışmaların genel kurulumuz sonrasında sonlandığını düşünüyordum. Kocaeli şube başkanı olarak defalarca yeni yönetime desteğimi açıklamama rağmen, genel başkanımız Alaaddin Sarı’ın gazete gazete gezerek 30.06.2018 tarihinde yapılan Kocaeli şubemizin 10. Olağan Genel Kurulunda 200 delegenin 190’ının desteğini alarak göreve geldiğim halde beni kaale almaz, aşağılayıcı, rencide edici ve hedef gösterir tarzdaki açıklamalarına rağmen, sendikal ahlakım gereği ve bu onurlu mücadeleye zarar vermemek adına sabrettim, cevap dahi vermedim” şeklinde konuştu.

“TEHDİT EDİLDİM,HAKARETE UĞRADIM”

Bayraktar, “Sendikamızı karanlık emellerine alet etmek isteyenler asayiş dışı olayların önünü açtı. Şahsım ile alakalı yapılan yersiz, haksız ve gerçek dışı suçlamalardan sonra benim için sıkıntılı bir süreç başladı. Defalarca tehdit edildim, hakarete uğradım, hedef haline getirildim. Bu yapılanlar neticesinde 09.09.2019 (pazartesi) günü alçakça bir saldırıya uğradım. Ben koruma ile gezmiyorum, yanımda adam da taşımıyorum, yalnız başıma bir hasta ziyaretine gittiğim sırada organize bir çetenin saldırısıyla karşı karşıya kalıp, ne olduğunu anlamadan yumrukların hedefi oldum ve yere yığıldım” ifadelerine yer verdi.

“TEK BİR TELEFONDAHİ ALMADIM”

Saldırı sonrası başta Genel Başkan Alaaddin Sarı olmak üzere çeşitli kesimler tarafından yalan ithamların odağında kaldığını belirten Bayraktar, “Bir anlamda sendikamızın kurumsal kimliğine de yapılan bu saldırı sonrasında üzülerek söylüyorum ki genel merkezimizden tek bir geçmiş olsun telefonu dahi almadım. Her ne olursa olsun sendikamızda görev yapan kim olursa olsun bir saldırıya uğradığında ben sendikal ahlakım gereği rahmetli Onursal Genel Başkanımız Abdullah Karacan’dan öğrendiğim değerler doğrultusunda gövdemi öne koyardım. Aynı onurlu davranışı rahmetli genel başkanımızın adının gölgesine sığınarak sendikacılık yapmaya çalışan korkaklardan elbette ki beklemiyordum. Ancak kısa bir açıklama en azından sendikamızın şerefini ayaklar altına almamak için gerekliydi, yapılmadı” dedi.

“SALDIRGANLAR OTELDE AĞIRLANIYOR”

Devamında saldırganlarla ilgili konuşan Bayraktar, “Bana saldıran şahıslar ilk olarak hastanede inceleme yapıyor, 7-8 kişi bölgede inceleme yaptıktan sonra 2 kişi beni bekliyor ve saldırıyor. Saldırganlar Eskişehir’den kentimize getiriliyor, 2 gün bir otelde ağırlanıyor, o otelin parasını kim ödedi? Bu saldırganları kim azmettirdi? Emniyetimiz hepsini inceliyor. Adli soruşturma sonrasında her şey ortaya çıkacaktır. Ben bugün burada çok daha fazla kişiyi toplayarak açıklama yapmasını da bilirdim gövde gösterisine ihtiyaç duymuyorum. Gövde gösterisi basın önünde, kamuoyu karşısında yapılmaz” sözlerini kullandı.

“MASKELERİ DÜŞECEKTİR”

“Sendikamız işçilerin gücü ile ayaktadır” diyen Bayraktar, “Ben de işçi kardeşlerimizin ve delegelerimizin takdiri ile bu görevde bulunuyorum. Benim arkamda mafya babaları, benim arkamda karanlık güçlere kapılmış kimseler yok. Benim hiçbir çıkar beklentim de yok. Ben bu koltukta emekçi kardeşlerimin haklarını savunmak için bulunuyorum. Benim bütün gücüm emekçilerden geliyor. Lastik işçilerinin son yaşanan olaylarla ilgili neler düşündüğünü çok iyi biliyorum. Şahsıma yönelik saldırı ile ilgili azmettiriciler ortaya çıktığında şarlatanların maskeleri de düşecektir, o zaman lastik işçisi hesabını sorar” şeklinde konuştu.

“BİRKAÇ PİYONU ÜSTÜMESALARAK SUSTURAMAZLAR”

Son olarak Sendika Başkanı Bayraktar, “Saldırıya uğramasaydım sendikamızın kurumsal kimliği bu şekilde ayaklar altına alınmasaydı, yine hiçbir açıklama yapmayacak, konuşmayacaktım. Ancak artık mesele Yusuf Bayraktar meselesi olmaktan çıktı. Benim şahsıma yönelik bütün karalama kampanyalarına, bütün saldırılara karşı suskun kalabilirim, ancak söz konusu Lastik-iş sendikası olduğunda, canımı ortaya koymaktan geri durmam. Beni böyle basit ayak oyunlarıyla, birkaç piyonu üstüme salarak susturamazlar. Bugünden itibaren nefesimin sonuna kadar doğruları haykıracak ve başta lastik emekçileri olmak üzere Lastik-iş sendikamızın hakkını ve onurunu savunacağım” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

“KARAR DEFTERİM YOK”

Açıklamalarının bitiminde Bayraktar, odasında lan çekmece içerisinde karar defterinin yerinde olmadığını ifade ederek, “Burası benim odam kapım kilitli değil ama bu çekmecede benim mahremimin olduğu bilgiler yer alıyor. Ama olaydan sonra bir de baktım ki karar defterim yok. Bununla ilgili gereken her şeyi de emniyetimize bildirdik Bu saygısızlıktır. Artık siz düşünün neler olduğunu” ifadelerini kullandı.

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.