Robotik kodlama festivali yapıldı

İl genelinde 55 robotik atölyenin hizmet gördüğü kentimizde bu yıl ilk kez düzenlenen robotik kodlama festivali ve yarışması Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. İl genelinde hayırseverlerin katkılarıyla 55 robotik atölye açtıklarını söyleyen Vali Aksoy, “Hedefimiz ilk aşamada 116 dersliği faaliyete geçirmek” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu’nun spor salonunda düzenlenen robotik kodlama festivali ve yarışma programına Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Gebze Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Okul Müdürü Oktay Gümüş, KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, il milli eğitim şube müdürleri, sanayi alanında varlık gösteren firma temsilcileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Darıca Barış İlkokulu görme engelliler sınıfının oluşturduğu ‘Gören Eller’ korosuna protokol hediye takdim etti.

GÖREN ELLER’İ DİNLEDİLER

Kocaeli Valiliği ve Darıca Belediyesi işbirliğinde bu yıl birincisi düzenlenen robotik kodlama festivali ve yarışması dün Bağlarbaşı Ortaokulu’nun spor salonunda düzenlendi. Yarışma öncesi tamamı görme engelli öğrencilerden oluşan Darıca Barış İlkokulu görme engelliler sınıfının oluşturduğu ‘Gören Eller’ korosu şarkılarını, protokol ve davetliler için seslendirdi.

Vali Hüseyin Aksoy, robotik kodlama atölyelerinin açılmasına katkı sunan hayırsever işadamlarına teşekkür belgesi verdi.

ÇAĞDA BİLGİ KENDİNİ YENİLEMEKTEDİR

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Bu yıl birincisini düzenlediğimiz festivale hoş geldiniz. Bu çağda bilgi ciddi bir şekilde kendini yenilemektedir. Biyolojik alan ve dijital alanın iç içe geçeceği dönemin arifesindeyiz. Gelecekte söz sahibi olabilmek çocuklarımız yenidünyanın koşullarına uygun yetiştirmek zorundayız. Bunu da çağın gerekleri kapsamında eğitimle başarabiliriz. Teknolojik araçlar üretmek, yazılım yapan ülkeler arasında girmek için kodlama eğitimine önem veriyoruz” dedi.

Vali Aksoy, robotik kodlama yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

55 KODLAMA ATÖLYESİ

Sözlerini sürdüren Çelik, “Öğrencinin tecrübe ettiği gerçek hayattaki modelle ne yapması gerektiğinin önünü açmaktadır. Bu alan öğrencilerimize çözümleme yapma proje temelli öğrenme problem çözme algoritmik düşünme gibi yeterlilikler kazandırmaktadır. Öğrencilerimiz yarınlara hazırlamak adına ciddi çalışmalar yapmaktayız. İlimizde toplamda 55 kodlama atölyesi bulunuyor” şeklinde konuştu.

DARICA’YA SÖZ VERDİK

Çelik’in ardından kürüye gelen Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “Bu yarışmanın birincisini Darıca’da yapmanın gururunu yaşıyoruz. Pilot okul uygulamasını Darıca olarak söz vermiştik. Gerek model okulları gerekse robotik atölyeler için attığı adımlarla Kocaeli artık bir model oluyor. Biz de bu çalışmaya katkı sunmak için gayret ediyoruz. Bütün öğrencilerimiz hem sanatla uğraşmış hem de derslerine vakit ayırmış oluyor” dedi.

GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILDI

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Eğitim yılı boyunca çok güzle çalışmalar yapılıyor. Mutluyum, sevinçliyim. Değerli öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Onlara yapacağımız yatırım her zaman azdır. 5-10 sene sonra bugünkü ihtiyaçlar az kalacak. Son yıllarda telekomünikasyon alanına ilgi çok arttı. O yüzden yapılan çalışmalar da bu alana yöneldi. Projeye ve yarışmaya katkı veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

23 BİN ÖĞRENCİ SOSYALLEŞTİ

Son olarak kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Eğitim öğretimimizin son gününde öğrencilerimize karne verdik. 395 Bin 435 öğrenci bu gün karnelerini aldı. Eğitim öğretim yılı başlamadan sosyal ve kültürel alanda gelişmeleri için çalı valiniz olarak çalışma yaptık. Kocaeli genelince 33 okulumuz pilot okul olarak seçildi. Belirli öğrencilerimiz enstrüman çalmaya, spor alanında çalışma yapmaya başladı. Bu gün bu çalışmayı gerçekleştiren okulumuzda öğrencilerimizin oluşturduğu ekiple gösterilerini izledik. Bunlar öğrencilerimizin kendilerine olan güven duygularının en üst noktaya çıkmasına katkı veren çalışmalar. İlk etapta 33 okulda 22 Bin 640 öğrencimizle bunu gerçekleştirdik. Hedefimiz önümüzdeki yıl okul sayımız artırmak imkan varsa bunu bütün öğrencilerin yapmasını sağlamak” dedi.

116 ATÖLYE AÇILACAK

Teknolojik alanda geri kalmamak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Vali Aksoy, “Bir başka önem verdiğimiz konu da değişen teknolojik alanda öğrencilerimizin geri kalmaması. Belirlenen noktalarda robotik kodlama atölyeler açtık. Her eğitim bölgesinde robotik sınıf açıyoruz. Hayırseverlerimizin katkılarıyla 53 robotik sınıfı faaliyete geçirdik. Hedefimiz ilk aşamada 116 dersliği faaliyete geçirmek. Başkanımızla konuştuk robotik kodlama atölyelerine ihtiyaç duyulan alana kaynağı aktaracak” dedi.

HAYIRSEVERLER UNUTULMADI

İyi bir eğitim yılı geçirdiklerini ifade eden vali Aksoy, “25 Bin 221 öğretmenimize, il ve ilçe milli eğitim yöneticilerimize, kaymakam arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eğitimde iyi ve başarılı bir yıl geçirdik. Öğrencilerimiz, yaz tatilini iyi değerlendirsen fırsat buldukça kitap okusunlar yeni eğitim öğretim yılı başlarken daha zinde olarak başlasınlar” dedi. Ardında protokol üyeleri robotik kodlama atölyelerinin yapımına katkı veren hayırsever işadamlarına teşekkür belgelerini takdim etti.

14 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.