KAL öğrenci ve velilerinden MEB’in kararına tepki

Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri, MEB’in açıkladığı ’Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde’ yer almamasına tepki göstermek amacıyla okulun bahçesinde toplandılar

Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ’Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde’ yer almayan Kocaeli Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ve veliler nitelikli-niteliksiz okul ayrımına karşı tepkilerini dile getirmek için okulun bahçesinde toplandılar. Öğrenci ve velilerin katıldığı eylemde, Çin’den dönen Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da veli olarak katılım sağladı. Eylemde Kocaeli Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Başkanı İhsan Karaosmanoğlu basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamasında Karaosmanoğlu, “Kocaeli Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren bir mahalle okulu mu olacak? Biz imkansızı istemiyoruz. Biz Kocaeli’nin en köklü ve başarılı Anadolu Lisesi unvanını devam ettirmekte kararlıyız. Biz gerekli mercilere başvurularımızı yaptık. Kocaeli Anadolu Lisesi sınavı hak ediyor” dedi.

TEOG 2017’DE EN BAŞARILI ANADOLU LİSESİ

Açıklamasına okulun başarılarını sıralayarak başlayan KAL Mezunları Derneği Başkanı İhsan Karaosmanoğlu, “1980 yılında kurulan 38 yıllık bir tarihe, birikime ve anıya sahip olan okulumuz şehrimizin ilk Anadolu lisesidir. Kurulduğu dönemde ülkemizin en yüksek puanlı 3.anadolu lisesi olan okulumuz, döneminin çok ilerisinde akademik ve yabancı dil eğitimine sahip evrensel öğrenciler yetiştirmiş ve bunu kendine bir ilke edinmiştir. Verisel bazda konuşmak gerekirse 2017 yılı TEOG taban puanı 478 olan ve 0.79 ile 4.93 yüzdelik dilimde yer alan okulumuz ilimizin en başarılı Anadolu lisesidir. 2010 yılı Türkiye 58’inciliği, 2011 yılı Türkiye 27’nciliği, 2017 yılı Türkiye 49’luğu gibi birçok akademik başarıya imza atan okulumuz tarihi boyunca ülkemizin en başarılı üniversitelerine öğrenci yerleştirmiştir” şeklinde konuştu.

BİZLERİ HEP GURURLANDIRMIŞTIR

Devamında Karaosmanoğlu, “Ayrıca Kocaeli Anadolu Lisesi kurulduğu ilk günden beri öğrencilerini sadece akademik başarısı yüksek yüksek olan bireyler olarak değil; her açıdan donanımlı, duyarlı, çalışkan ve üretken bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemiştir. Okulumuzun bu çabaları hiçbir zaman boşa gitmemiş, öğrencilerimiz matematik olimpiyatları, tenis, karikatür, kitap okuma, kompozisyon, basketbol gibi birçok alanda il ve Türkiye birinciliklerine sahip olmuştur. Okulumuz sadece öğrencileri ile değil. Kısaca Kocaeli Anadolu Lisesi yönetimi, öğretmenleri ve öğrencileriyle Kocaeli’ye her zaman örnek olmuş ve bizleri hep gururlandırmıştır” ifadelerini kullandı.

MAHALLE OKULU MU OLACAĞIZ?

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklama ile bu gururun yerini derin bir üzüntüye bıraktığını belirten Karaosmanoğlu, “Çünkü Kocaeli Anadolu Lisesi ’Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde’ yer almamaktadır. Bunun anlamı Kocaeli Anadolu Lisesinin 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren bir mahalle okulu olacağı mıdır? Başarılar ile dolu tarihe sahip olan böyle bir okulun hiçe sayılması ilimiz ve ülkemiz adına çok büyük bir kayıptır” sözlerine yer verdi.

KRİTER NEYE GÖRE BELİRLENMİŞTİR?

Ardından Türkiye geneli listeyi incelediğimizde Bursa’da 8, Diyarbakır’da 6, Balıkesir’de 5, Konya’da 4, Adana’da 10 ve daha bahsetmediğimiz birçok ilde birden fazla Anadolu lisesi listede yerini alırken Kocaeli’den neden sadece bir Anadolu lisesi seçilmiştir? Üstelik seçilen Anadolu Lisesi il genelinde 7.sıradadır. Biz en başarılı Anadolu Lisesi olarak neden listede yer almadığımızı, liste kriterlerinin neye göre belirlendiğini merak etmekteyiz. Kocaeli Anadolu Lisesi sistem değişikliği nedeniyle hak etmediği soru işaretlerine maruz kalırken bir de sürecin olumsuz tarafında bırakılmıştır. Biz imkansızı istemiyoruz. Biz Kocaeli’nin en köklü ve başarılı Anadolu Lisesi unvanını devam ettirmekte kararlıyız. Biz gerekli mercilere başvurularımızı yaptık. Kocaeli Anadolu Lisesi sınavı hak ediyor” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

KARARIN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

Ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da “Çocuğumun isteği ile sabah 6’da Çin’den gelmeme rağmen hemen okul önüne gelerek destek verdim. Kocaeli’nin en önemli okullarından biri burası. Bu kararın değiştirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuşarak tepkisini dile getirdi.

15 Nisan 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?