Akar, belediyelerin kiralık araçlara verdiği rakamları açıkladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerini 15 yıldır yöneten AK Parti’de belediyelerin açıklanan borçları sonrası açıklamalar geldi

Haber albümü için resme tıklayın

EskiBaşkanların açıklamaları sonrasında konuya ilişkin yeni açıklama yapan CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, ben yapmadım o yaptı anlayışının çok ucuz olduğunu belirterek, “Bu borç bilgilerini borçla batırdıkları belediyelerden aldık. Kimse bu rakamları uydurmuyor. Kalkıp şu hizmeti yaptım, vatandaşa şu kolaylığı sağladım diyemiyorlar. Ne diyorlar; Benim borcum değil, efendim SGK borçları, borçları şişirmişler, borç getirsinler öderim” dedi.

“KÖŞKER SEN HİÇ KONUŞMA”

“Nasılsa devlet öder diyen Gebze eski Başkanı Köşker Bey, bu ülke de 82 milyon vatandaş devlete olan borcunu öderken siz kalkıp devlet öder diyemezsiniz” diyerek açıklamalarda bulunan Milletvekili Akar, “Yeni Gebze Belediye Başkanı da sizin nasıl Gebze Belediyesi’ni batırdığınızı kamuoyu ile gelir gelmez paylaşmadı mı? Tasarruf edeceğiz demedi mi? Ağustos ayında geçen 4 ay sonunda 67 Milyonluk borç ödedik demedi mi? Şimdi kalkıp Köşker yeni başkan Zinnur Büyükgöz’ün açıklamalarına olsa gerek Hayali Söylemler boş verin diyebiliyor” diye konuştu.

“RANT SAĞLADIĞI ARAZİLERİİADE EDİP BORCU ÖDESİN”

Akar, “Bir diğeri Çayırova eski Başkanı Şevki Demirci Bey diyor ki; ‘Borç getirsinler öderim, belediyenin kasasın da para dolu. Tek borçsuz Belediye Çayırova, 25 kuruş borcumuz yok…’ Şimdi kamuoyu ile Belediyenin kasasından çıkanı paylaşmak istiyorum. Bu da yine belediyeden talebimiz sonrası borcun nasıl olduğunu göstermektedir. Ama madem eski başkan 25 kuruş dahi borcumuz yok getirsinler öderim diyor. Artık Başkanlığı dönemde kayırdığı akraba, dost ne varsa sattığı arazi, arsa ki bunları artık Türkiye biliyor… İade edip borcu da öder diye düşünüyorum” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN TAKDİRİDİR”

“Diğer eski başkanların da vergi, SGK, ben değil o yaptı dediğini görüyoruz” diyen Akar, “Ama evet Kocaeli’nin en küçük İlçelerinde olan hizmetin uğramadığı bir Dilovası’nın borcunu nasıl şişirdiğini kamuoyu da görmüş oluyor. Gölcük’te borcun az oluşu evet olması gerekendir, ancak hizmet var mıdır? Vatandaşa neler sunulmuştur? Bu Gölcük’te yaşayan vatandaşlarımızın takdiridir. Ancak gerçek olan bir şey var ki Gebze Belediyesi borçta ve kiralanan araçlarda ilçelerimiz içerisinde rakipsizken Gölcük Belediyesi de hem borç olarak en az borçlu ve kiralık aracın bulunmaması ile AKP’li iki Belediyenin durumunu ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“PEKİ KİRALIK ARAÇLARNE OLACAK?”

Akar, “Eski Başkanların açıklamaları sonrası kimin tasarruf ettiği, yine kimlerin saltanat sürdüğünü sadece 1 yılda kiraladıkları binek araçları rakamları ve ödediği tutarlarla kamuoyunun bilgine sunmak istiyorum. Büyükşehir Belediyesi’ni daha önce kamuoyu ile paylaşmıştım. Ancak hatırlatmak istiyorum. 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi 256 binek araca 3 milyon TL öderken 2018 yılında 449 binek araca 9 milyon 168 bin TL ödüyor” dedi.

“YİNE GEBZE YİNE GÖLCÜK”

Son olarak Akar, “İlçe belediyelerine baktığımızda yine ilçeler de borç rekorunu elinde bulunduran Gebze Belediyesi ve Köşker Bey kiralık araç saltanatında da birinciliği elinden bırakmıyor. Gebze Belediyesi 81 binek araca yıllık 1,5 milyon TL ödeme yapmış. Gölcük Belediyesi ise yine kiralık aracı olmayan tek ilçe belediyesi olarak görünüyor. Kiralık Binek Araçlarını yine kamuoyu ile paylaşıyorum. Takdir Kocaeli halkınındır” ifadelerini kullandı.

26 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.