Zorunlu deprem sigortası tarifeleri yayınlandı

Zorunlu deprem sigortası tarifeleri ile ilgili yeni tebliğ yayınlandı.Buna göre zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 indirime gidilirken, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı ise 190 bin liradan 215 bin liraya yükseltildi

Haber albümü için resme tıklayın

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişiklik ile ilgili tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre, asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110 TL, 80 TL, 60 TL, 50 TL ve 40 TL’den az olamayacak.İnşaat ruhsat yılı 2000 ve öncesi olan binalarda tarife fiyatı yüzde 10 oranında artırılarak uygulanacak.Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda tarife fiyatı üzerinden yüzde 10 oranında indirim yapılacak.Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı yüzde 10 oranında artırılarak uygulanacak.Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar dahil olmayacak.

AZAMİ TEMİNAT TUTARI YÜKSELDİ
Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe içintarife fiyatları üzerinden yüzde 10 oranında indirim yapılacak.Diğer yapı grubuna yenileme indirimi hariç olmak üzere herhangi bir indirim ya dasürprimuygulanmayacak. Birleşen indirimler vesürprimlerbirbiri ile toplanarak uygulanacak. Bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı ise 190 bin liradan215 bin liraya yükseltildi.Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli iseçelik, betonarme ve karkas yapılar için 1020 TL, yığma kagir yapılar için725 TL, diğer yapılar için 355 TL oldu.

08 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.