Oda Başkanlarından üyelere uyarı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı H.İbrahim Keleş, Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mustafa Efe ve Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler ortak açıklama yaparak üyelerine Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle ilgili uyarıda bulundular.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KocaeliTicaret Odası (KOTO) Başkanı H.İbrahim Keleş, Körfez Ticaret Odası (KTO)Başkanı Mustafa Efe ve Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler ortakaçıklama yaparak üyelerine “Odalarda Mesleklerin GruplandırılmasıYönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ilgili uyarıda bulundular.

Kocaeli Sanayi Odası’nda bir araya gelen Oda BaşkanlarıZeytinoğlu, Keleş,Efe ve Çiler, açıklamalarında2012 Kasım ayında yapılması öngörülen Odaların organ seçimlerininBakanlar Kurulu kararı ile 2013 yılıŞubat - Mart aylarına ertelendiğini vurguladılar. Oda Başkanlarıaçıklamalarında Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Yönetmeliğinde yapılandeğişiklikle TOBB’a verilen yetki çerçevesinde, Odalarda kayıtlı tüm üyelerinfaaliyet kodları (NACE kodları) Birlik tarafından Maliye Bakanlığı ile yapılanortak çalışma neticesinde tespit edilip, üyelere tebliğine başlandığınıbelirterek,

“Yapılan tebliğde üyelerin faaliyet kodlarına tebellüğtarihinden itibaren 10 gün içinde birliğe itirazın yapılabileceği açıkçabelirtildiğini, bu çerçevede üyelerinkendilerine tebliğ edilen faaliyet kodlarına yapacakları itirazlarda şuhususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar;

TOBB’un http://www.tobb.org.tr/faaliyet web adresinden veyaOdalardan temin edilerek, doldurulacak “Faaliyet Kodu İtiraz Başvuru Formu” ileitiraz yapılacaktır. Bu form doldurulmadan veya bu formdaki bilgileri içermeyenitirazlar kabul edilmeyecektir.

Yapılacak itirazların geçerli olabilmesi için; faaliyetkodunun firmanıza tebliğinden itibaren 10 günlük süre içinde TOBB’ un Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9.Km) 06530 / ANKARA adresine yazılı olarak yapılması ve itiraza ilişkin aşağıda sıralanan evraklarında anılan süre içerisinde TOBB’ un evrak kaydına girmesi zorunludur. Bu süreyiaştıktan sonra posta ile veya şahsen TOBB’ne ulaştırılan itirazlar kabuledilmeyecektir.

Faks ile veya e-posta ile gelen itirazlar işlemekonulmayacaktır.

İadeli taahhütlü posta ile yapılan itirazlarda, itirazsüresinin hesabında postaya verilme tarihi esas alınacaktır.

İtirazlarda yukarıda bahsedilmiş “Faaliyet Kodu İtirazBaşvuru Formu” ekine, formu imzalayan firma yetkilisine/ yetkililerine ait imzasirkülerinin aslı veya noter onaylı sureti,

İtiraz süresi içinde Gelir İdaresi Başkanlığına düzeltmebeyannamesi verilerek faaliyet kodunun değiştirilmesi halinde, bu değişikliğitevsik eden belge eklenecektir.

Oda üyelerinin itiraz başvuru formunda SMMM / YMM imza, kaşeve mührünün yer alması zorunludur. Bu ekleri havi olmayan itirazlar kabuledilmeyecektir.

Yapılacak itirazlar hakkındaki soruları cevaplamak üzere 44462 23 numarasından ulaşılacak TOBB’ un bir çağrı merkezi bulunmaktadır.

Firmanıza gönderilentebligatta da belirtildiği üzere; Düzeltme beyannamesi veren mükelleflerhakkında Vergi Usul Kanununun mükerrer 355. maddesi hükmü uyarınca özelusulsüzlük cezası uygulanacaktır.

Birlik üyelerin faaliyet kodlarının kesinleşmesine müteakipüyelerin meslek gruplarını ve Odaların Meslek Gruplarını tespit edecek veilgili Odalara da bildirecektir.

2013 Şubat-Mart aylarında yapılması öngörülen seçimlerimizdeTOBB tarafından belirlenen Meslek Grupları esas alınacaktır.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşıldığı üzere üyelerimizinfaaliyet kodlarının ve dahil oldukları meslek gruplarının belirlenmesiçalışması tamamen TOBB tarafından yürütülmektedir.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?