Emine Bulut’un çığlığına kulak verin: “Ölmek istemiyoruz”

Kırıkkale'de eski eşi tarafından bıçaklanan hayatını kaybeden Emine Bulut ile ilgili CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya basın açıklaması yaptı

Haber albümü için resme tıklayın

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya yaptığı basın açıklamasında, "Hemen hemen her gün kadına yönelik bir şiddet, bir kadın cinayeti haberiyle sarsılıyoruz. İsimler değişse de yazgıları aynı olan kadınların hikayelerinde aynı detaylar var. Bu kadın cinayetlerinin yüzde 85’i eşler, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer tarafından işleniyor. En son Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine Bulut 4 yıl önce boşandığı Fedai Baran tarafından öldürüldü. Öldürüldüğünde yanlarında 10 yaşındaki kızları vardı. 10 yaşındaki kızın “Anne lütfen ölme” sözleri, annesinin “Ölmek istemiyorum” çığlığına karıştı. Katil kendisini, çocuğumun yanında hakaret etti sözleri ile savundu" dedi.

"KADINLARIN YAŞAM HAKKI KUTSALDIR"

Açıklamasının devamında Kaya, "Emine Bulut’un sözleri bu kaderi paylaşan tüm kadınların çığlığıdır. Türkiye'de kadın cinayetleri durmak, azalmak bilmezken sadece 2019 yılının ilk 6 ayında ulusal ve yerel gazeteverilerine göre 214 kadın hayattan koparıldı. 2003 yılından bugüne kadın cinayetlerindeki artış oranı yaklaşık %400. Erkeklerin yaşam hakkı ne kadar kutsalsa, kadınların yaşam hakkı da o ölçüde kutsaldır. Kadınların can güvenliğini tehdit eden, istismara ve tecavüze neden olan hiçbir koşula müsamaha gösterilemez. Kadına yönelik kötü muamele, cinayet, işkence, tecavüz ve istismarın önlenmesini sağlayacak denetim ve cezalandırma mekanizmalarının işletilmesi, suç işleyenlerin ve suçun işlenmesine göz yumanların kesinlikle cezalandırılması sağlanmalıdır. Kadınlara yönelik işlenen suçlardan dolayı gözaltına alınan ve tutuklanan suçu, yargıç karşısına çıktığında davranış ve şekli görüntüsünden dolayı iyi hal uygulaması almamalı. Yaşam hakkı ve savunma hakkı elinden alınıp ötekileştirilen kadınlarımız bu kararlar karşısında daha da savunmasız ve çaresiz duruma düşmektedirler. Devlet, toplum vicdanı açısından bu konulara dikkat çekmelidir" ifadelerini kullandı.

"GEREKENLERİ YAPMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR"

Konuşmasını sonlandırırken Songül Kaya,"kadınların huzurla ve güven içinde yaşadığı bir toplum için gerekenleri yapmak hepimizin sorumluluğudur. Kadına yönelik ayrımcılığın, şiddetin son bulduğu, kadın erkek eşitliğinin toplumun her alanında yaşanabildiği adil, eşit ve özgür Türkiye’ye yine kadınlar hayat verecek! Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadına yönelik yapılan her türlü saldırının ve hukuksuzluğun karşısında yer alacak, kadının ötekileştirilmesine ve kötü muameleye maruz kalmasına asla geçit vermeyeceğiz" dedi.

23 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

emine özcan - Açıklamanız fevkalade kutluyorum sayin başkan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:48