Kartepe Sukay Park şenlikle kapandı

Doğası sayesinde, Dünya ile Yarışan Kartepe'de Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'ın seçim taahhütü olarak Sapanca Gölü kıyısında hayata geçirdiği Kablolu Sukayağı Tesisi, herkes tarafından beğenilerek adeta yaz aylarına damgasını vurmuştu.

Doğası sayesinde, Dünya ile Yarışan Kartepe’de BelediyeBaşkanı Şükrü Karabalık’ın seçim taahhütü olarak Sapanca Gölü kıyısında hayatageçirdiği Kablolu Sukayağı Tesisi, herkes tarafından beğenilerek adeta yazaylarına damgasını vurmuştu. Önceki gün büyük bir şenlikle Yaz ve sukayağısezonunu kapatan Sukaypark, herkesin ilgi odağıydı.

Turizm aktivitelerinin lüks olmaktan çıkıp, ihtiyaçhaline dönüştüğü çağımızda Kartepe Belediyesi bölge turizmine alternatifleroluşturma anlamında seçim taahütleri arasında yer alan Kablolu SukayağıProjesini hayata geçirerek başta ulusal basın olmak üzere tüm kamuoyunundikkatini ilk andan itibaren üzerine çekmesini bildi. Yasal izinlerin alınmasıardından bireysel kullanımına açılan tesis ile Kartepe’de dört mevsim sporyapma imkanı da sağlandı. Kışın kar kayağı yanı sıra mevcut arazi yapısı ile dağsporları başta olmak üzere Otomobil sporları, Golf, Badmington, Traking,Motokros, Yamaç paraşütü, Kürek bunların yanı sıra Kartepe Su Sporları Merkeziyanında kurulan kablolu su kayağı tesisleri ile su kayağı da start aldı.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Seka Kamp Alanımevkiinde Kartepe’nin güzellikleri eşliğinde su kayağı yaparak gölden istifadeetmek için kurdukları tesis ile ilgili olarak, “Tamamen su içinde 5 çelik direkile oluşturulan Kablolu Su Kayağı Tesisi’nde elektrik motorla çekilen telesiyejhattı kuruldu. Sporcuların elektrikli bir motorla çekileceği ve su içinde yeralan 5 çelik direk yardımıyla su yüzünden 8-12 metre yüksekliğe kurulu birkablo hattından sarkan iplerin çekilmesiyle oluşuyor. İki etaptan oluşan ve ilketabı kumanda odası ve telesiyej hattından oluşan biri 815 metrelik su kayringhattı ile 115 metrelik küçük su kay hattı kuruldu. Projenin ikinci etabında isepeyzaj düzenlemesi çerçevesinde tesis, idari bina yer almakta” dedi.

Başkan Karabalık, ülkemizdeki farklı projelerden biriolarak gösterdiği ve her yaştan insanın yapacağı bu proje için yasal tümizinlerin alınması ardından Kartepe'de hizmete sunulduğunu kaydederek, “İlçemiz bu proje ile turizm alanında yeni alternatifler kazanmış olacak. Doğadostu olan, çevre ve gürültü kirliliği oluşturmayan kablolu su kayağı ileherkes kablolu su kayağını öğrenerek rahatlıkla yapacak. İçme suyu havzası olangöl havzasını korumak öncelikli hedefimizdir. Hem gölü korurken hem dekullanmak amacıyla hayata geçirdiğimiz kablolu su kayağı ile suyunhareketliliğini sağlayarak oksijen üretimini artırıp temizlenmesini sağlamışolacağız” dedi.

İlçedeki çocukların aldıkları eğitim sonrası su kayağıyapmasına imkan sağlayan tesisin su sporlarıyla uğraşan kişilerce yoğun ilgigöreceğini düşündüklerini dile getiren Başkan Karabalık, Seka Kamp alanındayapılan yürüyüş yolları ile Kablolu Su Kayağı Tesisi'nin sosyal ve ekonomikaçıdan bölgeye de ayrı bir canlılık kazandıracağını kaydetti. Kablo ve kumandaodası dahil projenin ilk etabının 750 Bin TL’ye mal olduğunu da belirten BaşkanKarabalık, projenin ikinci etabı olan peyzaj düzenlemelerinin de 300 Bin TL birmasrafla karşılandığını kaydetti.

Kullanılacak resimler: 0394/0468/0478/0500/ve hatta ayn..yazan kare

08 Ekim 2012 Kocaeli/ Kartepe- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?