Asırlık ağaçların tedavisine devam ediliyor

İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan ve kent sakinlerine nefes aldıran tescilli anıt ağaçların tedavisine devam ediliyor

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli İzmit ilçesikent merkezindebulunan Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerinin bulunduğu Yürüyüş Yolu'ndaki kentin simgesi haline gelen tarihi çınar ağaçları,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. TahirBüyükakın’ıntalimatı iletedavisine başlanmıştı.Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde tedavilerinehızladevam edilenasırlık çınarların,kovuk ve çürüklerinintedavisisürüyor.İzmit Yürüyüş Yolu’nda yaşları 120ile 140 arasında değişen ve 1.50-2 metre gövde çapı bulunan 80 adet tescilli çınar ağacı bulunuyor.

AĞAÇLARDAKİ ÇÜRÜYEN KISIMLAR TEMİZLENİYOR

Yürüyüş Yolu üzerindekiasırlık çınarların,önümüzdekizamanlarda oluşabilecek öngörülemeyen devrilmelerde can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmemesiiçingerçekleştirilen tedavi çalışmalarına devam ediliyor.İstanbul Üniversitesi iş birliğinde yapılanakademik çalışma ile ağaçlardaki çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümlerses dalgalarıyla tespit ediliyor. Tedavi süreci isteyen ağaçları belirlenmesinden sonraPark Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ekipleriilk olarak ağaç gövdesi üzerinde bulunan kovuk içerisindeki çürükleri temizliyor.Gerekli temizleme işleminden sonra ise kovuğun içerisinemantar vedezenfekteilaçları sürülüyor.İlaçlama çalışmasından sonra ise tedavi edilen bölgenin hava almamasıiçin kapatma işlemi gerçekleştiriliyor.

AĞAÇLARIN AKUSTİK TOMOGRAFİ CİHAZI İLERÖTGENİ ÇEKİLECEK

Büyükşehir Belediyesi Orman Mühendisleri tarafından Yürüyüş Yolu’nda ağaçlar üzerinde yapılan incelemelerde, ağaçların kovuk ve gövdelerinin içerisinde dışarıdan fark edilmeyençürüklerin olabileceği kanısına varıldı. Yapılan incelemeler sonrasında ağaçların iç kısım durumlarının tespiti için İstanbulÜniversitesi Orman Fakültesi ileişbirliğinin yapılmasına karar verildi. Yapılacak olan işbirliği kapsamında Akustik Tomografi cihazı ile asırlık çınar ağaçlarının röntgeni çekilerek, iç kısımlardaki çürüyen ve kuruyan bölümler tespit edilecek.Büyükşehir Belediyesi tarafından Yürüyüş Yolundaki asırlıkağaçlarda yapılacak olan tedaviler sonucunda ağaç devrilmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TESCİLLENEREK, KORUMA ALTINA ALINDI

İzmitYürüyüş Yolu'ndaki kentin simgesi haline gelen tarihi çınar ağaçları, kent sakinlerine nefes aldırıyor. 1887-1895 yılları arasında İzmit mutasarrıfı olarak görev yapan Selim Sırrı Paşa tarafından şu an Yürüyüş Yolu'nun her iki yanına diktirilen çınar ağaçları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek, koruma altına alındı. Kentin bir ucundan diğer ucuna uzanan çınarağaçlarının gölgesine vakit geçirenler, dev ağaçların oluşturduğu koridorda yürüyüp, banklarda oturarak zaman geçiriyor.

20 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?