Zeytinoğlu, İşsizlik oranını değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ve nisan ayında yüzde 13 olarak belirlenen işsizlik oranının ve bütçe rakamlarını değerlendirdi

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mevsimsel etkilerle işsizlik oranı aylık olarak gerileyerek nisan ayında yüzde 13 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı döneminden3.4puan fazla olmasına rağmen aylık gerilemeyi olumlu değerlendiriyoruz. Ekonomik faaliyetlere baktığımızda istihdamı turizmden dolayı hizmetler sektörü sırtlanmış görünüyor. Diğer taraftan sanayi sektörünün toplam istihdamdaki payının artmasını da sevindirici buluyoruz.” diyerek TÜİK verilerini değerlendirdi.

İŞSİZLİK ORANLARINDA İYİLEŞME OLACAK

Sezonsalolarak ve ekonomideki toparlanmanın da etkisiyle işsizlik oranında gerilemenin devam edeceğini beklediklerini ifade edenZeytinoğlu“İşsizlik oranının daha da gerileyeceğini bekliyoruz. İşsiz sayısındaki artış 1 milyon 116 bin kişi ile hala çok yüksek ama gerek ihracat, gerek sanayi üretimindeki toparlanma ve turizmdeki hareketlenme ile ileriki aylarda işsizlik oranlarında daha da iyileşme olacağını düşünüyoruz.” dedi.

GENÇLERİN İSTİHDAM

Zeytinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yıla göre6.5puan artışla yüzde 23.4 olarak gerçekleştiğine dikkat çekerek “18-24 yaş arası 8 milyon gencimiz var. Bu gençlerin istihdam piyasasına çekilmesi gerekiyor. Bunun için ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlarda meslek edindirmenin esas olduğunu düşünüyoruz.” dedi.Ardından yaptığı değerlendirmede,“Haziran ayında bütçe giderleri yüzde12.5gerilerken, bütçe gelirleri yüzde 7.6 arttı. Buna rağmen açık verdik. Bilhassa ithalatın azalmasıyla ithalattan alınan vergilerdeki gerileme ile gelir artışımız enflasyonun altında kalıyor. Bu nedenle açık veriyoruz.”açıklamalarına yer verdi.

-Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklananhaziranayı bütçe gerçekleşmelerine görebütçe açığı 12.05 milyar TL olarakgerçekleşti.Ocak-Hazirandöneminde isebütçeaçığı78.6milyarTL’ye ulaştı.

16 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?