Minikler, Müzeler Günü'nde tarihi öğrendi

16 Mayıs Müzeler günü arkeoloji öğrencilerinin sunumu ve minik öğrencilerin müze gezileriyle kutlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

16 Mayıs Müzeler günü ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde düzenlenen sempozyumda Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, müzeciliğin ve sanat eserlerinin önemine değindiği sunum gerçekleştirdi.

YOĞUN KATILIM

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Yardımcısı Osman Günaydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, STK temsilcileri ve çok sayıda arkeoloji öğrencisi katıldı. Öte yandan Müzeler Günü’ne özel olarak anaokulu ve ilkokul öğrencileri müzeleri gezdirildi.

ÜLKEMİZ AÇIK HAVA MÜZESİ

Etkinlikte konuşma yapan Kocaeli Kültür Ve Turizm İl Müdür Vekili Ercan Yamen, “Ülkemizi ele aldığımızda burası bir açık hava müzesidir diyebiliriz. Eski eserler bakımından olağanüstü bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemiz birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Ancak şu soruyu sorduğumuzda acaba biz değerlerimize yeteri kadar sahip çıkabiliyor muyuz? Ben kendim cevap vereyim. Paris’e gittiğinizde saatlerce sıra bekleyip, dünya kadar para vererek Eyfel kulesine çıkıyorsunuz sonra buraya gelince Galata Kulesi’nin kıymetini anlıyorsunuz ama biz bu değerlere sahip çıkamıyoruz” dedi.

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Açıklamalarına devam eden Yamen, “Turizm açısından yapacak çok işimiz var. Örneğin buradan İstanbul’a doğru çıktığınızda sizi bir çayır karşılayacak. Orası Fatih Sultan Mehmet’in öldüğü çayırdır. Fatih Sultan Mehmet dünyanın tanıdığı bir liderdir. Bu topraklarımızda yaşamış bir de Annibal var. Atatürk’ün de büyük hayranlık duyduğu bir lider. Savaş sırasında bizim Gebze sınırlarımıza sığındı ve şu an TÜBİTAK içinde bir anıtı var” diyerek açıklamalarına son verdi.

ORTAK MİRAS

Yamen’in ardından kürsüye çıkan Vali Yardımcısı Osman Günaydın, “Bugün Müzeler Günü’nü kutluyoruz. Müzeler bizlerin ortak tarihlerini gelecek nesillere aktaran önemli birer kültürel miras noktasıdır. Burada arkeologlarımızın yaptıkları çalışmalar sayesinde bu topraklarda yaşayan toplumların özelliklerini görebiliyoruz. Müzelerimiz dünya tarihinin ortak mirasıdır” dedi.

GÖREVİMİZ MÜZELERİ KORUMAK

Vali Yardımcısı Osman Günaydın’ın ardından, ‘Görevimiz tahliye, müzeleri Hitler’den korumak’ isimli sunumunun gerçekleştiren Müze Müdürü Rıdvan Gölcük 2. Dünya Savaşı döneminde olası bir saldırı riskine karşı Trakya ve İstanbul’dan tarihi eserlerin Anadolu’da güvenli bölgelere geçirilmesi sürecini anlattı. Anlatımına devam eden Gölcük, “1939 yılında 2. Dünya Savaşı’nın başladığı gün ülkemiz insanlarını ve müzelerini korumak adına önemli hamleler gerçekleştirmiştir. Biz millet olarak tarihe her zaman önem vermiştir ve bu sunumda da gördüğünüz gibi dünya tarihinin en kanlı savaşında tarihi eserleri, müzeleri düşünerek önlemler almışız” dedi. Müze müdürünün sunumunun ardından KOÜ Arkeoloji öğrencilerinin sunumu ile program sona erdi.

ÖĞRENCİLER MÜZEYİ GEZDİ

Müzeler Günü’nde okullarda çeşitli anlatımlar gerçekleştirilirken bugün minik öğrenciler Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni gezdi. Müzeyi gezen öğrencilere müze görevlileri tarafından tarihi eserler hakkında bilgi verilirken çocuklara İzmit’in geçmiş tarihi anlatıldı.

16 Mayıs 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.