Harb-iş Sendikası Gölcük'te Sokaklara taştı

Harb-iş Sendikası Kocaeli Şubesi Gölcük'te Anıtpark'ta bir basın açıklaması yaparak Vergide Adalet istiyoruz diyerek tepkilerini gösterdiler

Harb-işSendikası Kocaeli Şubesi Gölcük’te Anıtpark’ta bir basın açıklaması yaparakVergide Adalet istiyoruz diyerek tepkilerini gösterdiler. Yüzlerce çalışan Öğlepaydosunda M.F.Çakmak caddesinde B-Kapı önünde toplanarak Anıtpark’ta doğruyürüyerek sloganlar atıp tepkilerini ortaya koydular.

T.Harb-İşSendikası Kocaeli Şube Başkanı Turhan Yıldız ve Sendika yönetiminin eksiksizolarak katıldığı basın açıklamasında Şube Başkanı Turhan Yıldız, “Vergi cenneti olan Ülkemiz de gelir vergisindekiyüksek oranlar yüzünden vergi yükü altında ezilen biz emekçiler 2013 bütçekanunu görüşmeleri başlamadan mevcut siyasal iktidara ve tüm siyasi partilere meydanlardansesleniyoruz” dedi.

İşçi, Vergi adaleti istiyor

Gölcük Anıtpark’ta işçi arkadaşlarına seslenen TurhanYıldız, “Vergi adaleti sağlanana kadar yılmadan seslenmeye devam edeceğiz. Küreselekonomik krizden en çok etkilenen kesim olan biz işçilerin önemli sorunlarındanbirisi hiç kuşkusuz adaletsiz vergi sistemidir. Doğrudan alınan vergilerinyüksekliği yanında dolaylı vergilerle çalışanlar ikinci kez adaletsizliklekarşılaşmakta ve mağdur olmaktadır. Temel bir ilke olan az kazanandan az, çokkazanandan çok vergi alınması ne yazık ki Ülkemizde uygulanmamaktadır. Sermayedenalınan vergiler düşürülürken işçilerin vergi yükü devam etmektedir. Yılbaşındakesilen vergi miktarı ile yılsonunda kesilen vergi miktarı arasındaki oranneredeyse iki katıdır” şeklinde konuştu.

Bize yapılan zam, zamla hemen geri alınıyor

Yıldız, “Bu nedenle bizlere altı ayda bir yapılan zamlar,vergi oranlarının artması nedeni ile ücretlerimizde düşüşe neden olmaktadır.Enflasyona bağlı olarak ücretlerimize yapılan artış bizlerin cebine girmedenvergi olarak geri alınmaktadır. Ülkemizde vergi sorunu tartışılırken, vergiadaletinden pek bahsedilmiyor. Aslında vergi yükünün toplumda adil bir şekildedağıtılması verginin doğuşu kadar eski bir prensiptir. Ayrıca bu prensip zamaniçinde ekonomik ve sosyal şartlara uyumlu olarak da gelişmiştir. Bu anlamdavergi adaleti bizim anayasamıza da girmiştir. Anayasamızın vergi ödevi başlığıtaşıyan 73.maddesi aynen şöyledir. “Herkes kamu giderlerini karşılamak üzeremali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengelidağılımı maliye politikasının sosyal amacıdır. Anayasamıza rağmen Türkiye dünyada vergi adaletinin en bozuk olduğu ülkedir. Ne yazık ki; bizlerden alınangelir vergileri ve harcama vergilerinin oranında ülkemiz dünya rekortmenidir.Toplam vergilerin %91’i bir iş yerinde çalışan işçinin gelir vergilerielektrik, doğalgaz, akaryakıt, telefon gider harcamalarından alınan vergilerdir”dedi.

Gölcük Şube Başkanı Yıldız, “Bu gelir vergisi ve diğervergilerdeki yüksek oranlar sadece Türk Harb-İş Sendikasının 23.000 işçisininsorunu olmamalıdır. Bizler kitlesel olarak bugün tüm ulusa, emekçilere ve bizitemsil eden bağlı olduğumuz TÜRK-İŞ’e sesleniyoruz. Bu vergi yükü altındanbizleri kurtarın. Bu sorumluluğu üstünüze alınız ve bir şeyler yapınız.Ankara’dan her şey size güzel gözükebilir. Ama meydanlar farklı düşünüyor,meydanlara kulak veriniz. Yıllarca bu meydanlardan efsane haline gelen Gölcükişçisi hep haykırdı. Ne dedi, susma dedi.. Ne dedi, sustukça sıra sana gelecekdedi.

İşte geldiğimiz nokta bu,

Vergiler artırılıyor susuyoruz, Akaryakıta zam yapılıyorsusuyoruz.

Elektriğe zam yapılıyor susuyoruz.

Doğalgaza zam yapılıyor susuyoruz.

Daha nereye kadar susacağız. Tüm emekçi arkadaşlarımıza vevergi yükü altında ezilenlere bir kez daha sesleniyoruz. Biz susmayacağız, sizdesusmayın, Türk Harb-İş Sendikası olarak bizler inandık sizlerde inanın diyoruz.

Meydanlardan hükümet edenlere bir kez daha sesleniyoruz.Ülkemizde demokrasinin ve adaletin gelişmesinin ilk şartı adaletli bir vergisistemi olmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki; vergi adaleti gözetmeyen Devletlerasla hukuk devleti olamazlar. Bununiçindir ki hayali enflasyona göre hazırlanan bütçe hedefi tutmayınca faturayıbizlere kesmeyiniz, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alıcı uygulamalaryapınız, vergi reformunu hayata geçiriniz, gelir vergisi oranlarınındüşürülmesi için taleplerimizi göz ardı etmeyiniz.

Şimdi de size sesleniyorum.

Vergi yükü altında ezilmek istiyor musunuz?

Yapılan zamlara sessiz kalmak istiyor musunuz?

Emeklilik yaşı ayarlaması adı altında mezarda emeklilik

istiyor musunuz?

Ücret adaletsizliğine sessiz kalacak mıyız?

Kıdem tazminatlarımızın fona devrini kabul ediyor musunuz?

Umarım bu seslere, bu haykırışlara Ankara’dakiler de sessizkalmaz. İmza standımız, 2 gün süre ile Anıtpark’ta kalacak, sadece bizler değilvergi yükü altında ezilen tüm halkımızın ve Gölcük’ümüzün dinamiklerinin dedesteklerini bekliyoruz. Gün, birlik veberaberlik günüdür. Gücümüz birliğimizdedir. Zafer direnen emekçinin olacaktır.İş barışı ve iş huzurunu bozmadan emek ve ekmek mücadelesine devam edeceğiz”dedi.

Başkan Yıldız’ın konuşması sırasında İşçiler, “HükümetŞaşırma Sabrımızı taşırma, Susma sustukça sıra sana gelecek, Vergide adaletistiyoruz, Köle gibi yaşamak istemiyoruz, Emeğe uzanan eller kırılsın, Türk-İşuyuma İşçiye sahip” şeklinde çık sık sık sloganlar atıp alkışlı protestogösterisinde bulundular. İşçiler yürüyüşsırasında çeşitli döviz ve bayraklarla renkli görüntüler oluştururken İşçinincebinden parasını adeta hortumlayan maliyeciyi tasvir eden kişi ve eskidenböyleydi şimdi böyle oldu işçi tiplemeleri ilgi odağı oldu.

Basın açıklamasının sorunsuz bir şekilde tamamlanmasınınardından işçiler Sendika Başkanı Turhan Yıldız ve Sendika yöneticileriylebirlikte Anıtpark’ta halay çekerek ayrı bir tepki daha gösterdiler.

02 Kas 2012 - 09:14 Kocaeli/ Gölcük- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?