Öğretmenler günü kutlu olsun

24 Kasım 1928 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verilişinin 90’ıncı yılında Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizde 1981 yılından beri kutlanan Öğretmenler Günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 yılında TBMM tarafından ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanının verilmesinden dolayı başladı.

TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bu yıl 37. kez tüm yurtta yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanan Öğretmenler Günü dolayısıyla başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hain terör örgütü PKK tarafından şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın, Neşe Alten, Hanifi Çakallıoğlu, Bayram Tekin ve tüm şehit öğretmenlerimiz, yurdun dört bir yanında eğitim ışığı olan öğretmenlerimiz, hayatlarını eğitime adamış emekli öğretmenlerimiz ve tüm eğitimcilerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’ÜN EĞİTİMLE İLGİLİ SÖZLERİ

- Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

- Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.

- Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

- Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

- Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

- Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır.

- Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir.

24 Kasım 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?