Tarihi küllerinden tekrar yarattılar

Kaybolmaya yüz tutmuş nice tarihi eser, yapıt Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin katkı ve hizmetleriyle yeniden hayat buldu.

Kaybolmaya yüz tutmuş nice tarihi eser, yapıt KocaeliBüyükşehir Belediyesi’nin katkı ve hizmetleriyle yeniden hayat buldu. TarihiKentler Birliği üyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sınırları içindekicami, hamam, okul, kilise, külliye, çeşme, köprü, kale, deniz feneri, mezarlık,tümülüs, gar binası, fabrika, türbe, ağaç, mağara, sivil mimarlık örnekleri vebenzeri toplam bin 844 korunması gerekli kültür varlığıyla tarihi açıdan önemlibir potansiyele sahip. Bu kültür hazinesinin bilincinde olan Kocaeli BüyükşehirBelediyesi de kentin tarihine sahip çıktı. Başlattığı akımla zamana karşı savaşaçtı. Kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmaya başladı.

Bulunamayan Malzemeler Tekrar Yapıldı

Kentimizin en önemli kültür miraslarından olan Sırrı PaşaKonağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin restore ederek kentin tarihikültürüne yeniden kazandırdığı önemli eserlerden. 19. yüzyıla ait konaktatamamen yok olan ve hasar gören ahşap malzemeler ve özel süslemeler kurulanatölyede hazırlandı. Çalışmalara KOMEK kursiyerleri de katkı sundu. BüyükşehirBelediyesi 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) SırrıPaşa’nın yaşadığı Sırrı Paşa Konağı’nı restore ederken özellikle ilk ikikatındaki yangın nedeni ile tamamen yok olan süslemeleri ve kalem işlerine deözel önem verdi. Sıva, bez ve ahşap üstü işlemelerin bulunduğu konakta her birikonusunda tecrübeli sanatkârlar tarafından yapılan işleme ve süslemeçalışmaları titiz bir şekilde gerçekleştirildi.

Analiz VeYöntemler Işığında

İşleme çalışmaları birçok analiz ve yöntem uygulanarakhayata geçirildi. Temizleme işlemlerinde kimyasal ve mekanik-raspalamayöntemleri uygulandı. Bu yöntemler ile üzerine yapılan boya ve badanayla tahripolan işlemeleri dahi aslına uygun olarak korunabildi.

Temizleme işleminden sonra ise orijinal tonlarınbulunması için renk analizi yapıldı. Kalem işi yapılan alanlarda orijinal zeminrengini elde edebilmek için astarlama yapılıp motifler duvarlara işlendi.Motiflerin renklendirilmesi, kontürleme ve varaklama işlemleri ise eşsizgüzellikteki süslemelerin ortaya çıkarılmasını sağladı.

Mimari Özellikler çok ayrı ve güzel

19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı PaşaKonağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı HasanMahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırıldı. Planını bizzat Mutasarrıf Selim SırrıPaşa’nın çizdiği, Körfez’e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitlimanzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslendi. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat birde cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak,ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edildi. Yapı, haremlik ve selamlıkolmak üzere iki bölümden oluşuyor. Konakta ve konağın müştemilatında,Fransa'dan özel olarak getirilen bazı malzemeler kullanıldı. (Tuğla, kiremit)

2011 Uygulama Ödülü

Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân duvar bezemelerinin,Dolmabahçe Sarayı’nın restorasyonu için gelen ressamlar tarafından tezyinedildiği rivayet ediliyor. Süslemeler; manzara resimleri, bitkisel vegeometriksel karakterli kalem işi süslemelerden oluşuyor. Süslemelerin birbölümünde altın varakta kullanılarak görsel etki ve estetik değer artırıldı.Konağın bahçesi, yöresel taşların kullanıldığı yüksek bir bahçe duvarına sahip.Duvarda İzmit’in Antik dönemine ait devşirme malzemeler de kullanıldı.Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli şehrinin en görkemliyapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem işisüslemeleriyle dikkat çekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Paşa Konağırestorasyon uygulamasıyla “Tarihi Kentler Birliği 2011 Uygulama Ödülü”nükazandı.

Sırrı Paşa Kimdir?

Konağa adını veren Sırrı Paşa’nın asıl adı Selim’dir.Vidin kasabasında Balcı Kenanoğulları olarak anılmış bir aileye mensuptur.Babası Seyyit Bey, annesi Pembe Hanım’dır. 1851 yılında Vidin’de doğmuştur.İptidaî ve rüştî eğitimini Vidin’de yapmıştır. Bu sırada babasını kaybetmiştir.Daha sonra Vidin hükümet dairesine kâtip olarak girmiş; bir süre sonra daVidin’de vali bulunan Hakkı Paşa’nın maiyetinde İstanbul’a gelmiştir. Onunyardımı ile eğitimini tamamlamış ve Hakkı Paşa’nın yeğeni Melek Hanım’laevlenmiştir. Yeniden devlet hizmetine girerek Sivas ili mektupçuluğuna oradanda Sivas merkez mutasarrıflığına yükselmiştir. Bu sırada uygulamaya giren birkanunla Osmanlı Devleti’nin ilk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişliği’neatanmıştır. Gösterdiği başarı üzerine 1888’de İzmit mutasarrıflığınaatanmıştır.

Selim Sırrı Paşa, Bayındırlık’tan yetiştiği için Kocaelimutasarrıflığı sırasında yol yapım işlerine hız vermiştir. Göreve başlarbaşlamaz Ankara’ya doğru yapılmakta olan şosa bitmemiş olduğundan sancak içindeyol seferberliği ilan etmiştir. İzmit Garı’ndan Taraklı’ya kadar olan 18 saatdevam eden şose onun eseridir. Demiryolu boyunca sıralanan ve İzmit’in birözelliği olan çınar ağaçlarını bu esnada diktirmiştir. Yetişmelerine dikkatetmiş zararı dokunanlara ceza verdirmiştir. Bu arada İzmit ovasıbataklıklarının kurutulması için Tavşantepe yöresinden toprak getirterekbataklıkların kısmen kurutulmasını sağlamıştır. Bu kurutma sonucundaÇuhane-Sapak yolunu tamamlamıştır.

1894 yılında Fransız Koleji’nin yapımı sırasında kulesineFransız bayrağı çekildiğinden bayrağı indirtmiş, inşaata engel olmuştur.Çarşıbaşı Caddesi’ni daraltan duvarını yıktırmıştır. Bu olay üzerine Fransızelçisinin şikayet ve müdahalesi ile görevinden alınmıştır. Uzun süre açıktakalmış 1913 yılında Balkan Harbi sırasında iskân işlerini idareylegörevlendirilmiştir. İlk milletvekili seçimlerinde bağımsız olarak İzmit’tenadaylığını koymuş ise de kazanamamıştır.

Son yıllarını Yukarı Pazar’da yaptırmış olduğu köşkündegeçirmiştir. 1924 yılında ölmüş, cenazesi Fevziye Camii yanına gömülmüştür.Daha sonra 1943 yılında Belediye Başkanı Kemal Öz’ün çabalarıyla kemikleriNamazgâh Şehitliği’ne kaldırılmıştır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?