Darıca Sahil Parkı 1. Etabının tanıtımı yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Darıca eski askeri alanında inşa edilen Sahil Parkı 1. etabın tanıtım programı gerçekleştirildi

Haber albümü için resme tıklayın

Yeşil alanları koruyan ve çoğalması için önemli projelere imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,bu dev projelerdenbirisini dahaKocaeli’deyaşayanvatandaşların hizmetine sundu.2018 yılında yapılan anlaşma ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilen 930 dönümlük Darıca Askeri Alanın sahil bölgesi, 15 Temmuz 2019Pazartesi günü gerçekleştirilen tanıtım programıylavatandaşların kullanımına açıldı.Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin hummalıçalışmaları sonucunda tamamlanan sahil,yeşil alanlar, sosyal tesisler, kafeler ve diğer kentsel donatılarile bölgenin cazibe merkezi olmaya şimdiden aday.Kocaeli’nde yaşayan vatandaşlara bir müjde de veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.BüyükakınDarıca sahiliyleEskihisar sahilini birleştireceklerini ifade etti.

YOĞUN KATILIM

Yoğun katılımın gerçekleştiği Darıca Sahil Parkı 1. etap tanıtım programına Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. TahirBüyükakın, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık,ilçe belediye ve parti ilçe başkanları,eski dönem belediye başkanları,genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, protokol ve vatandaşlar katıldı.

“BU PARKIMIZIAZİZ ŞEHİTLERİMİZİN HATIRASINAAÇIYORUZ”

Tanıtım programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. TahirBüyükakınaziz şehitlerimizin hatırası içinDarıca Sahil Parkımızın tanıtım programını bugün yani 15 Temmuz’da yapmak içinhızlı bir şekilde görevli arkadaşlarımız çalıştı. 15 Temmuz hain darbe girişiminde şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. O günde gazi olan vatandaşlarımızı da saygı ve sevgiyle anıyorum. Rabbim milletimize bir daha böyle kötü bir gün yaşatmasın. O gün millete kast edenler milletim meclisini bombalamaktan geri durmadılar. O gün milletimin iman dolu göğsü bir kez daha gösterdi ki bu vatan asla çiğnenemez” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN,IŞIK VE KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Alanın yaklaşık olarak bin dönüm olduğunu ifade eden BaşkanBüyükakın“Daha önce askeri alan vardı, o kışlanın bize devredilmesi içinbüyük emek veren geçmiş dönem Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık’a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca geçmiş dönemlerde Kocaeli’nin birçok yerini muhteşem park ve yeşil alanlarla buluşturan Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Onun yapmış olduğu çalışmalar Kocaeli’ni Türkiye genelinde yeşilin şampiyonu bir il haline getirdi” dedi.

“HERŞEYİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YAPIYORUZ”

BaşkanBüyükakın“Tabi burada ortaya çıkan bu güzel projede çalışma arkadaşlarımızın büyük emek ve gayretleri var. Ben onlara emekleri için teşekkür ediyorum. Şuanda birinci etabın tanıtım programını gerçekleştiriyoruz. Burada çok güzel şeyler var. Hemen sizler de görüyorsunuz, yanımıza ve önümüzde çocuklarımız için oyun parkuru var.Sadece bu kadar değilanfialanları, macera parkurlarımız, yürüyüş ve bisiklet yollarımız bulunuyor.Tüm bunları çocuklarımız için yapıyoruz.Yaptığımız her şeyi onlar için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“DARICA SAHİLİYLEESKİHİSAR SAHİLİ BİRLEŞECEK”

BaşkanBüyükakın“Bu alanda tamamlanacak eksikliklerimiz bulunuyor. Geldiğinizde görmüşsünüzdür. İkiplaj alanımızınönünde denize girmek yasaktır yazıyor. Yasak olmasının sebebi orada bir cankurtaran ekibimiz yok. Bir cankurtaran ekibinin oluşturulması için ben gerekli talimatı genel sekreterimize verdim. Hızlı bir şekilde cankurtaran ekibi oluşturulup ve diğer tedbirler alındıktan sonra plajları vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Yapmayı planladığımızve çalışmaları devam edenbir başka projede,burayı Eskihisar sahiline bağlamayıhedefliyoruz. Vatandaşlarımız buradan bisikletle Eskihisar Sahili’ne kadar kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek.EskihisarlaDarıca sahilini buluşturacağız. Buçalışmamızdadaaz bir kısım kaldı. İnşallahyıl sonunakadar Darıca SahiliyleEskihisar Sahilini birleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH 2. VE 3. ETAPLARDA AÇILACAK”

Tanıtım programında konuşan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık “Öncelikle 15 Temmuz’un 3.yılı münasebetiyle aramızdan ayrılan tüm şehitlerimizi başta Darıca’da Edip Zengin kardeşimiz olmak üzere minnetle ve saygı ile anıyoruz. Bu sahil parkımızın halkımıza arz edilmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin bakanı Sayın Fikri Işık’a, geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. TahirBüyükakın’açok teşekkür ediyorum. 930 dönümlük alanın ilk kısmını bugün açıyoruz. İnşallah buranın ikinci ve üçüncü etaplarını da açacağız. Burada halkımızın yararlanabileceğibirçokbir sosyal alan bulunuyor” dedi.Tanıtım programından sonra Başkan Büyük ve protokol sahil parkını gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

DALGAKIRAN, YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLLARI İNŞA EDİLDİ

Proje kapsamında sahil bölgesine biri60metre diğeri 40metre olmak üzere iki adetdalga kıran inşa edildi. 2 bin 200 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde yürüyüş ve bisiklet yolu yapıldı. Çalışmalarda 436 metre uzunluğunda Gebze taşından taş duvar inşa edilirken sahil şeridine bin 200 metre uzunluğunda büyük taşların yerleştirilmesi gerçekleştirildi.Çınaraltıdinlenme alanına bin 900 metrekare granit küp taştan meydan düzenlemesi, 80 metrepodimataşından pusula imalatı ve 2 adet 300 metre uzunluğunda kumsal sahil yapıldı.Ayrıcasahil bölgesinde 1 adet kafeterya ve baskı beton yol imalatı gerçekleştirildi.

ÇOCUK OYUN KÖYÜ YAPILDI

Birçok sosyal donatının inşa edildiği sahil bölgesinde çocuklarda unutulmadı. Proje kapsamında içerisinde bir adet 3 kuleliahşathalat tırmanmalıçocuk oyun grubu, iki kuleli ahşap çocuk oyungrubu,ve bir kuleliçocuk oyun grubu, 1 adet örümcek oyun grubu, 1 tek kale mini futbol sahası, 8 oyunlu mini ip parkuru, 2 adettrambolin, 2 adet krom yamaç kaydırakve macera parkı bulunançocuk oyun köyüinşa edildi. Ayrıca engelli çocuklar içinde oyun grubu ve 20 araçlık engelli otoparkı yapıldı.

KENTSEL DONATILARVATANDAŞLARA HİZMET VERECEK

Deniz ve yeşilin bir arada bulunduğu Darıcasahil bölgesindeçocuk, genç ve yetişkin insanların rahat edebileceği birçok kentsel donatı imalatı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri sahil bölgesine 6adet altıgen kamelya,9 adet Japon Çatılı Kamelya,800 metre travers imalatı, WC imalatı, Mescit, 2adet balık tutma iskelesi,35adet aydınlatma direği ve 1 adet ahşap kapı imalatı yaptı.

15 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?