SANTEK 14 kapılarını açtı…

‘SANTEK 14, 2. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın’ açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşti. Bakan Işık, “Artık babadan kalma yöntemlerle üretemeyiz” diyerek teknolojinin önemine vurgu yaptı

Haber albümü için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın (SANTEK) ikincisinin açılış programı Büyükşehir Belediyesi İnterteks fuar alanında gerçekleşti. Programa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Lüksemburg Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mr.Robert Dennewald, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz çok sayıda davetli ve iş adamı katıldı.

BİR YILDA SANDALYE TEMİN EDİLEMEMİŞ
Programın bir nebze gecikmeli başlaması ne yazık ki organizasyonun tek eksikliği olmadı. Dünya firmalarını ağırlayan ve bu fuar için çok iyi hazırlandıklarını iddia eden SANTEK 2014’te organizasyondaki sandalye eksikliğiyle tek kelime ile adeta sınıfta kaldı. Katılımcılara ve misafirlere sandalye yetiştiremeyen yetkililer büyük panik yaşadı. Ara ara küçük çapta gerginlik yaşanması da fuara gölge düşürdü. Yaklaşık 1 yıldan bu yana ilimizde yapılacak ve ikinci kez düzenlenecek olan fuara hazırlanan ilimizin seçkin kuruluşları, davetlilere sandalye yetiştiremeyince açılış programında çoğu katılımcı ayakta kaldı. Özetle dünyayı ayakta karşılayan bir imaj çizdik.

250’YE YAKIN FİRMA KATILACAK
İlki geçen sene 11bin metrekare alan üzerinde, toplamda 167 stant ile gerçekleşen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji fuarı SANTEK’in, ikincisi üç gün süresince Büyükşehir Belediyesi Fuar merkezinde ziyarete açık olacak. Tüpraş, Ford ,Pirelli, Sarkuysan, Kibar Holding Polisan DYO, Diler ve benzeri lider firmaların yanı sıra Halkbank’ın da Sponsor olarak yer aldığı SANTEK 14 ‘de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Aselsan ‘da ikili görüşmeler yapmak üzere satın alma ekipleriyle birlikte stantlarıyla yer alacaklar. Bu yıl brüt 17 bin metrekarelik alanda toplam 193 stantta çeşitli firmaların yanı sıra 18 kurum ve kuruluşun da katılımı ile gerçekleşen fuara 250’ye aşkın firmanın katılım gösterdiği belirtildi.

ULUSLAR ARASI KONGRELERDE OLACAK
Bu sene fuara alanı içerisinde ilki 2012 senesinde İstanbul’da yapılmış olan “2.inci Uluslararası Tesis, Tedarik, Yatırım Konferansı” da gerçekleştirilecek. ABD ve dünyada Tesis, Tedarik Yatırım ve Yönetiminde çatı kuruluş olan IFMA (International Facility Management Association) ve Avrupa’nın aynı konudaki lider kuruluşu olan EuroFM’den gelen konuşmacılarla Türkiye’den bu konularda uzman profesörler ve üst düzey yöneticilerin Geleceğin Tesisleri, Enerji Tasarruflu Tesisler, Tesis Yönetimi ve Güvenliği gibi konularda verecekleri konferanslar fuar alanı içine ayrılan özel bölümde organize edilecek.

TÜRK FİRMALAR İÇİN ETKİNLİK ÜCRETSİZ
Fuar ile eş zamanlı olarak Türk firma temsilcilerinin yabancı firmaların temsilcileri ile buluşturan Match4Industry etkinliği de geçen sene olduğu gibi bu sene de fuar alanı içerisinde gerçekleştirilecek. 21 farklı ülkeden yaklaşık 120 yabancı firma katılım gereçleştirdi, Türk Firmalarla bu sayı 250’yi aşıyor. Bu etkinlikte Ekonomi Bakanlığı tarafından yabancı firmaların konaklama giderleri karşılanacak olup Türk firmaları için bu etkinlik ücretsiz.

‘MARKA KENTİ OLMAK ADINA KATKI KOYACAĞIZ’
Programın açılış konuşmasını KOTO başkanı Murat Özdağ gerçekleştirdi. Özdağ,”Verimli ve hayırlı bir şekilde olmasını diliyorum. Hızlı gelişen bir ticaret kenti olmasının yanı sıra turizm kenti olmak yolunda ilerlemeliyiz. Aynı zamanda kongre ve fuar merkezi olarak adlandırılıyor olması da kentimiz açısından son derece faydalıdır. Bu nedenle çevreci firmaları desteklemekteyiz ve bu tip organizasyonlara ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır. Bu iş birliği sadece Kocaeli ile sınırlı kalmadı ve birçok çevre odaların desteğini gördük. Kocaeli’nin marka kenti olması yolunda her türlü katkıyı sunacağız” dedi.

‘KATILIMIN ARTMASI SEVİNDİRDİ’
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz; “Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı”na hoş geldiniz diyor ve Kocaeli Sanayi Odası adına sizleri saygıyla selamlıyorum. SANTEK’14’e katılımın giderek artması bizleri mutlu ediyor. Hem alansal hem de katılan firma sayısı bir evvelki yılın üzerinde. Geçen yıl 167 firma ve kuruluş katılım göstermişti. Bu yıl bu sayı 220’ye çıktı. Doğu Marmara Bölgesinde yer alan illerimizdeki işletmelerimizin yanı sıra bu yıl başka illerden ve hatta uluslararası firmalarımız da katılım gösterdiler. Bu fuar ile en büyük beklentimiz; firmalarımızın başarılı işbirlikleri kurmalarıdır. Ülkemizin önde gelen işletmeleri fuarda yer alıyorlar. En önemlisi; bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN Fuara birer stantla katıldılar. Katılan her bir firmamıza ve kurumlarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Bu sene SANTEK’14 ile eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile fuarımızı katılımcılar için daha cazip hale getirmeyi hedefledik” dedi.

'BİN 500’ÜN ÜZERİNDE İŞ GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTTİRMEK İSTİYORUZ'
“Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN’ın katılımları ile firmalarımız savunma sanayinin ihtiyaçlarını tanıma ve işbirliği kurabilme fırsatı yakalayacaklar” diyen Zeytinoğlu, “ SANTEK’14 bu yıl ayrıca “2.inci Uluslararası Tesis, Tedarik, Yatırım Konferans”ı ile uluslararası bir konferansa ev sahipliği de yapacak. Önemli konuşmacıların katılacağı konferansta fabrikalarımızın, liman tesislerimizin ve lojistik merkezlerin yönetimindeki en yeni teknoloji ve trendler tartışılacak. Geçen yıl büyük bir başarı ile gerçekleştirilen, Match4Industry eşleştirme etkinliğimiz bu sene yine SANTEK’14 ile eş zamanlı düzenleniyor. Böylece bölgemizdeki firmalarımızı yabancı firmalar ile buluşturuyoruz. Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar. Hedefimiz bin 500’ün üzerinde uluslararası iş görüşmelerinin gerçekleşmesidir” diyerek sözlerini noktaladı.

‘BAŞARILI FUARA İMZA ATILMASI SEVİNDİRDİ’
Lüksemburg Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mr.Robert Dennewald “Sıcak bir dostluk selamı ve haberi getirdim. Kocaeli Sanayi Odası ve Lüksemburg Sanayi Odası çok köklü ilişkilere sahiptir. İlişkilerimiz üç farklı düzeyde kuruldu. Kurullar, encümenler ve Avrupa işletmenler Ağı düzeyinde ilişkilerimiz mevcut. Odalarımızın birçok ortak noktası var. Aynı amaçları gerçekleştirmek istiyoruz. Katma hizmetler vermek istiyoruz. KOBİ’ler bir ekonominin bel kemiğidir. Fuarlar anlamında Kocaeli Sanayi Odası’nın başarılı bir SANTEK fuarına imza atması beni çok sevindiriyor. İşletmeler arasındaki bu girişimciler sadece işletmeleri değil ülkeleri ve bölgeleri de geliştirecek” dedi.

TOPACA, VEDA ETTİ
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Karaosmanoğlu, “ Her zaman bu tarz fuarları yapacak firmaları destekleyeceğiz. Kocaeli bir üretim kenti ve artık üretimde ülke olarak bizde varız” dedi. Ardından Vali Ercan Topaca söz aldı. Vali Topaca, “Herkese teşekkür ederim. Yarın yeni görev yerime gideceğim. Hatay’da da bir kapınız olduğunu unutmayın” diyerek veda etti.

BAKANI IŞIK, VALİ TOPACA’YI ÖVEREK UĞURLADI
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “2008 yılında dünya üretimin gücünü anladı. Bundan sonra üretime dünya yatırım yapmaya başladı. Geldiğimizden beri üretime destek olduğumuz için bu konuda daha iyiyiz. Artık üretimle teknoloji buluşmalı. Babadan kalma yöntemle üretim olamaz” dedi. Vali Topaca’ya veda etmeyi ihmal etmeyen Bakan Işık, “ Valimizin son görev süresi günü, ilimiz böyle bir Vali gördüğü için çok şanslıydı. Şimdide aynı şansta Hatay ilimiz var” diyerek Vali Topaca’yı överek güzel sözlerle uğurladı. Ayrıca, üç gün süresince ziyarete açık olan fuar, 11.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

#

25 Eyl 2014 - 12:37 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?