CHP İzmit'te gergin danışma

CHP İzmit İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuşan İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, “Danışma kurulu toplantısının formatı bu değildir. Bu serbest kürsüdür. İlçemiz örgütlerinin hepsi bir çalışma sunsunlar ve danışma kurulumuzda bu çalışmaları incelesin. Bu toplantı böyle yürür” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

CHP İzmit İlçe Danışma Kurulu Toplantısı, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) gerçekleştirildi. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekili Haydar Akar, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, eski başkanlar, meclis üyeleri, mahalle başkanları ve çok sayıda partili katılım sağladı.

HAKARET İÇERMEYEN TEPKİ BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar selamlama konuşmasının ardından, “31 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrası beraber değerlendireceğimiz, yapıcı eleştirilerde bulunacağımız bir danışma kurulu toplantısı geçireceğimize inanıyorum. Yapılan eleştiriler hakaret içermeyen her türlü tepki başımızın üzerindedir ancak hiçbir şey 15 yıl sonra İzmit’te kazanılan zaferden önemli değildir. Bu seçim bir günde kazanılmadı. Yıllar süren çalışmalar sonucunda bu noktalara gelindi. Köylere ve mahallelere verilen önem tüm bileşenlerimizin ortak çabasıyla bu başarıyı getirmiştir. Bu aşamada birlikte çalıştığımız tüm partililerimiz ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

HÜRRİYET'İN MİLLİYETÇİLİĞİNİ SORGULAYAMAZLAR

Ardından İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, “Son birkaç gündür belediye başkanımız Sayın Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili bazı kesimler tarafından linç kampanyası yürütülüyor. Hürriyet’in vatanseverliğini milliyetçiliğini Atatürkçülüğünü sorgulamak sizlerin haddin değildir. Hele hele Habur’da teröristleri davul zurnayla karşılayanlar Hürriyet’in vatanseverliğini sorgulayamazlar” dedi.

İZMİT'E YAKIŞIR BİR KUTLAMA OLDU

Yıldırım, “15 sene önce iktidarı da gördüm. 15 sene muhalefeti de gördüm. 15 sene sonra evimden çıktığımda bilboardlarda 19 Mayıs 30 Ağustos hatta ve hatta Lozan Barış Antlaşması kutlamalarını görmek beni fazlasıyla memnun etmiştir. Özellikle 30 Ağustos’u İzmit'e yakışır bir şekilde düzenleyen Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BU DANIŞMA DEĞİL SERBEST KÜRSÜ

Devamında Yıldırım, "Bütün danışma kurulunda söylediğim standart bir söylemim var. Yapmayın. Lütfen bu serbest kürsü. Kadın Kollarımız Gençlik Kollarımız ilçe yönetimi bir rapor sunmalı. Danışma kurulunda da ele alınmalı. İzmit 102 mahalleye sahip bir ilçe. Seçim matematik, rakam demek. Gönül isterdi ki bu mahallelerden daha fazla katkı aldıklarını, hangi söylemlerin etkili olduğunu burada dinlemek isterdim. Bir önceki seçimde sadece Yassıbağ Mahallesi’nde oylarımız düşmüş. Bu seçimde de hangi mahallelerde düşüş var bunları irdelemeliyiz” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİMİZİ MAALESEF GÖREMEDİK

Hürriyet’in adaylığına kimsenin karşı çıkmadığını ifade eden Yıldırım, “Herkes belediye başkanımıza destek verdi. Sefa Sirmen’inden Hikmet Erenkaya’sına kadar herkes sahiplendi. Bir uyum içerisinde çalıştık. Şimdi bu uyumu göremiyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarımızda milletvekillerimizi maalesef göremedik. Herkes bir beklenti içerisinde ve bu beklentisi olan arkadaşlarımızın hepsi de haklı. 15 yıl bu arkadaşlarımız CHP’ye çalıştı. Bu arkadaşlarımızın işe girmek hakları. Hakkaniyeti korumalıyız” şeklinde konuştu.

BAZI MECLİS ÜYELERİNİ TANIMIYORUM

Ardından kürsüye gelen önceki dönem ilçe sekreterlerinden Sefa Sözer, “Partinin her kademesinde görev yaptım. İlk defa burada söz alıyorum. Belki de anca sıra geldi bize. Bugün burada olmamın sebebi hem özeleştiri yapmak hem de eleştirilerimi sunmaktır. Özeleştirim neden partim için daha çok çalışmadım diyorum. Maalesef iki kere 13-0’dan sonra bir kere 12-1 yaptık. Geçmişe yönelik ne kadar eleştirilir bilmiyorum ama daha sonraki dönemlere ışık tutabilir diye konuşuyorum. Mevcut meclis üyesi arkadaşlarımız alınmasın hepsi değerlidir ancak birkaç tanesini tanımıyorum bile" dedi.

İŞE ALINACAKLAR DIŞINDA RAPOR SUNULDU MU?

Sözer, "Ben 40 senemi bu partiye vermiş birisi olarak benim meclis üyem beni tanımıyor. Sayın Genel Başkanımız sürekli AKP’yi eleştirirken liyakatten bahsediliyor. Peki, bu meclis üyesi arkadaşlar listeye yazılırken liyakate dikkat edildi mi? Peki meclisin geriye düşerek belediye başkanının çalıştırılmayacağını hiç düşünüldü mü? Bu sonuçlara göre siz kazanıldı mı sanıyorsunuz? Mazbata alınması sonrası 147 gün geçti. Sayın belediye başkanına işe alınacaklar listesi dışında bir proje sunuldu mu?” diye konuştu.

MİA'YA PROFESYONEL BAKILMALI

Ardından konuşan İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Bugün büyük bir tesadüf oldu. Sayın Erol Köse dükkanımıza geldi ve bir siyaset fırtınası yaparak hem Türkiye hem Kocaeli siyasetini abimizden dinledim. Bugüne kadar hep direklerden dönen seçim süreçleri yaşadık fakat maalesef bir taban oluşturamadık. 2019 yılından sonra 82 tane yolumuz var. Biz bu seçimleri aldık fakat şu an henüz almış sayılmayız. Bu ittifakta İYİ Parti var, kabul edilsin edilmesin dıştan olsa dahi HDP var. Ama burada çalışmayı bırakmamız gerekiyor. Mesela İzmit’te bir MİA projesi var. MİA’nın profesyonel bir bakış açıyla yeniden düzenlenmesi gerekiyor" dedi.

HERKES ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYSUN

Devamında Küçükkaya, "Çöp fabrikası yapılacaktı, zar zor onu kurtardık. Bunlarla ilgili bizim tavrımız nedir. Paşasuyu diye 2014’den beri bahsediyoruz. Bunu gerçekleştir ve yine onun bir payını Kocaelispor’a ver. Bunlarla ilgili hiçbir teknik çalışma yapılıyor mu? Bu kent size bir örnek versin. Şimdi herkes şapkasını önüne koysun ve 4 aylık süreçte ne oldu baksın. Özellikle son zamanlarda MHP İl Başkanı o kadının sesini kesin diyebiliyor. Bazı konularda birbirinize destek olmaktan korkmayın. Emin olun Fatma Kaplan Hürriyet başarısız olursa ona değil, CHP’ye mal edilecektir ve 1989 sonrası 1991 yılındaki bir faturayla karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü ciddi sıkıntılar var ve meclis üyesi çoğunlukları bizde değil. Bana yakındır uzaktır demeden paylaşım ve üretim tavrında bir arada olmak zorundayız. Bunu kim bozuyorsa tüm partililerimizin ona karşı tavır almalıdır. Bu belediye başkanıysa da mahalle başkanıysa da aynı olacaktır” şeklinde konuştu.

KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR DEDİK

Ardından konuşan ilçe eski sekreteri Mehmet Nazım Gençtürk, “Geçen sene Temmuz ayında yine bu salonda bir danışma kurulu yaptık ve divan başkanlığını ben yaptım. Danışma kurullarının bir siyasi partinin mahremi olması sebebiyle o dönem her zaman olduğu gibi basın mensuplarının da çıkmasını istedik ve kol kırılır yen içinde kalır diyerek bunu yaptık. Bugün konuşan birçok arkadaşımız var. Konuşmayacak birçok arkadaşımızı abimizi de biliyorum. AKP iktidarının çok eleştirdiğimiz bir şeyi var. Basına sansür, kadına sansür vs. Bugün burada da biz bir oto sansür uygulayarak bazı şeyleri konuşmuyoruz" şeklinde konuştu.

5 YIL GEÇİREBİLİRİZ DİYE HAREKET ETMEMELİYİZ

Devamında Gençtürk, "Fakat burada basın önünde partimize zarar getirecek bir şey konuşulmayacağını biliyoruz. Parti tüzüğümüze de baktığımızda danışma toplantılarının misyonunu görebiliriz. Ayrıca seçim sonrası 2 ay içerisinde bu toplantının yapılması gerekiyordu. Keşke onu da zamanında yapsaydık ve bazı şeyleri sıcağı sıcağına paylaşsaydık. Bir seçim kazandık, bunun ateşiyle 5 yıl geçirebiliriz düşüncesiyle hareket etmek değil, bu 5 yıl içerisinde hangi dinamiklerle birlikte hareket edebilirdik. Bunun düşünülmesi gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

PARTİNİN GENÇLERİNE SAHİP ÇIKIN

Ardından konuşan İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, “Keşke bugün belirli bir süreden sonra basını uğurlasaydık ve bende sadece bu kağıda bağlı olmadan konuşabilseydim. Bugüne kadar partimizin başarısı için çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Takdir beklemiyoruz tabi ki görevimiz ancak bunca yapılan eleştiriyi de hak etmediğimizi düşünüyorum. Partimizin öz gücünü aldığı gençlere sahip çıkın. Bizlere abilik, ablalık yapın ki biz de size kardeşlik yapalım. Bizler CHP’nin iktidarına inanan ve bu yolda dün olduğu gibi bugünde her türlü zorluğa göğüs gererek mücadeleye hep hazırız” sözlerini kullandı.

BAŞKANIMIZLA KENTİ YÖNETMEYİ ÖĞRENECEĞİZ

Ardından konuşan Mehmet Toker, “Uzun zamandır yaşamını zorlukla yürüten çok sayıda insanımız var. Ben biliyorum ki hepiniz farkındasınız. O Belsa Plaza bu kent için çok önemli şeyler ifade ediyor. Sivil toplum örgütleri, birçok insan faşistçe uygulamalara maruz kalıyordu. İşte bu Belsa Plaza bu insanların nefes alabilmesi için büyük önem taşıyordu. Elbette asfalta, yola ihtiyacımız da var. Fakat daha 5 yılımız var. Bence daha onlarca yılımız var. Elbette iş aş çok önemli ama önümüzde 31 Mart’ta üstlendiğimiz sorumluluklarının yanında buradaki arkadaşlarımız sadece Belsa Plaza’da çöp sorununu çözmeyi değil, oradan bu kenti yönetmeyi öğreneceğiz" dedi.

KUCAĞIMDA ÇOK ARKADAŞIMI DEFNETTİM

Toker, "Ben kucağımda çok arkadaşımı defnettim. Bu uğurda gömdüm. Bu partinin gençlerini özgürleştirip motive edip daha iyi çalışmalarını sağlama dışında hiçbir görevimiz yoktur. Bunun dışında bir beklentileri varsa gidip evlerinde otursunlar. Bu gençlere bugün yaptıkları yanlışları biz öğrettik. Bu yüzden sorumluluğu da bize aittir. Ben ömrüm boyunca karşılık beklemeksizin ömrümü bu kente, bu ülkeye adadım. Kendime bir görev biçtim. İktidar bizim için artık bir görevdir. İstanbul’dan Hatay’a, Edirne’den Hakkari’ye kadar bizim yönetimimize ihtiyacı vardır. Biliniz ki ülke kaynıyor ve harekete geçirecek bir dinamo gerekiyor. Bu dinamo da CHP’dir” şeklinde konuştu.

BAŞKANIMIZINN ÜZERİNDEN ÇEKİN ELLERİNİZİ

Mahalle Temsilcisi Anıl Deniz Pişkin, “Cumhuriyet Halk Partisi mahalle temsilcileri olarak kamuoyuna duyurumuzdur. 31 Mart yerel seçimlerinde Millet ittifakı olarak İzmit'te elde ettiğimiz başarıyla milletin bayrağını Belsa’ya çektik ve yıllar sonra yeniden sosyal belediyecilik anlayışla yönetilen bir kente kavuştuk. Ne var ki yerel secimler öncesi korsan gazeteleriyle partimizi ve belediye başkan adayımıza çamur atmak isteyen ancak attıkları çamura batan zihniyet bugün iftira ve yalanlarıyla belediye başkanımıza saldırmaya devam ediyorlar. Biz bize laf atanların kim olduklarını, geçmişlerini ve kimlere hizmet ettiklerini çok iyi biliyoruz ve buradan sesleniyoruz: Artık hazımsızlığı bırakın ve kente hizmet etmekten başka gayesi olmayan Fatma Kaplan Hürriyet'in üzerinden çekin ellerinizi” diye konuştu.

HÜRRİYET: İYİ Kİ CHP'LİYİZ

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Öncelikle bir özür borcum var. Bugün zamanında katılmak istedim fakat hala ziyaretçi yoğunluğumuz bitmedi. Danışmaya geç kaldım hepinizden ayrı ayrı özür diliyorum. Bugün gerçekleştirilen öneriler, eleştiriler hepsini inceleyeceğim. Çünkü önemli olan bizim sizleri dinlememizdir bugün. Artık yeter diyen birçok insana umut olduk ve ciddi bir başarı sağladık. Bu başarı hepimizindir. Bu anlamda partilimiz olan ve sahada koşturan herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki CHP’liyiz. İyi ki birlikteyiz" şeklinde konuştu.

YÜKÜMÜZ AĞIR

Devamında Hürriyet, "Son zamanlarda yaşanan bir linç kampanyası da var. Bizim derdimiz çözüm üretmektir. Birileri rahatsız olacak ki ciddi anlamda bir karalama kampanyasına başladılar. Bu karalama çalışmaları bizi yıpratmaz çünkü biz Atatürk’ün çocuklarıyız. Onlardan korkmuyoruz. Seçimlerden sonra dedik ya asıl işimiz şimdi başlıyor. Daha bunlardan böyle çirkin karalama çalışmaları gelecektir. Ama korkmayacağız. Korkmuyoruz. Korkarsam namerdim. Yükümüz ağır. Hepimizin omuzlarında ciddi bir yük var. Hatada yapabiliriz elbette ama dayanışmamız ve bilincimizle kararlı bir adımla yürümeye devam edeceğiz. Birileri boş işlerle uğraşmaya devam ederken biz hizmet üretmeye halkımız için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

OLMAZ DEDİLER VE OLDU

Ardından konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Arkadaşlarımızın partimizin gençleşmesi yönündeki söylemleri tabi ki doğrudur. Bunun için hepimiz çaba gösteriyoruz. Yeri geldi seçimi kaybettim küsmedim. 2015 yılında yine durum 13-0 iken genel başkanımızın sözüyle yine görevin başına geldim. Burada genç bir belediye başkanımız var. İstanbul’da genç bir belediye başkanımız var. Olmaz dediler ve oldu. Bu durum onlarda panik yarattı. Ben bu partinin daha ileriye gitmesi için elimden gelen her şeyi yaptım ve yine yapmaya devam edeceğim.

BİZ BU ÜLKENİN EN GENÇ PARTİSİYİZ

PM Üyesi ve Milletvekili Haydar Akar, “Gençlerimiz koltuklar için mücadele verecek ve biz de onlara destek olacağız. Ülkede ve şehrimizde değişiklikleri görüyorsunuz. Demek ki mücadele edilince ve hedef konunca oluyor. Ben 2011 yılından beri milletvekiliyim ve o zaman beri devam eden 3 arkadaş bulunuyor. Partimiz gerçekten bir değişim yaşıyor. Bakmayın 96 yaşında olduğumuza biz bu ülkenin en genç partisiyiz. Çünkü bizim beynimiz genç. Düşüncelerimiz genç. Popülizm olsun diye parti gençleşsin söylemi de çok samimi değildir. Bende o yaşlarda şuan benim yaşımdaki kişiler ne zaman gidecek diye bekledim. Ama hiç kimse gitmedi. Burada yılmadan bıkmadan çalışacaksın, önüne hedefler koyacaksın ve o göreve gelmene de o zaman büyüklerin destek olacaktır” dedi.

“BİZ BÖYLE OLMASINIUYGUN GÖRDÜK”

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “Geçen yıl basına kapalı olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda gördük ki, burada konuşulanlar daha biz salondan çıkmadan haber sitelerinde çıkıyordu. Bu yıl da biz böyle olmasını uygun gördük. Çok güzel de bir danışma toplantısı gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Burada sunulan eleştirileri de not ettik elbette üzerimize düşen neyse onu yapacağız. Ayrıca bugün salonun süslemesinde bayrakların düzeninde görev alan ilçe gençlik kollarındaki kardeşlerimize de teşekkür ederiz. Geçen yıl bir Atatürk bayrağımızı da KYÖD’den temin etmiştik. O zaman bunu ayarlaması gereken arkadaşımız da Mehmet Nazım Gençtürk idi” şeklinde konuştu.

“MESAJLAR HALADURUYOR OKUYABİLİRİM”

Çakar’ın sözlerine cevap veren Mehmet Nazım Gençtürk, “Ben o gün yolculuktan gelmiştim haberim yoktu, nasıl böyle söylersiniz” demesi üzerine Çakar, “O günkü kısa mesajlaşmalar hala duruyor isterseniz birkaç saniyede okuyayım ama burada bunu yapmaya hiç gerek yok”

11 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.