80 kuruşun altında ekmek satan yandı!

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeğin artık maliyetinin altına satılamayacağını belirten Sarı, “Ticaret İl Müdürlüğü Hesap Uzmanları, 1 TL’den sattığımız ekmeğin maliyetini 80 kuruş olarak hesapladı. 80 kuruş’un altında ekmek satmaya kalkanlara karşı hukuki mücadele başlatacağız” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Ekmek Üreticileri Federasyonu Çankırı Şubesi’nin, ucuz ekmek satanların haksız rekabet yaptıklarını belirtmesi ve bunun için hukuki mücadele başlatmasının sonucunda Yargıtay’dan çıkan karar fırıncıları sevindirdi. Artık kimse maliyetin altında ekmek satamayacak. Bu kararın üzerine görüşlerini aldığımız ilimiz Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, bu kararı milat olarak değerlendirdi. Sarı, “Rekabeti fiyatı ile değil, kalitesi ile yapalım” dedi.

80 KURUŞ’UN ALTINDA EKMEK SATILAMAYACAK
“Takibimizde, ekmeği üreten kurumlar olacak” diyen Sarı, “Ekmek üretimi gerçekleştiren fırınlar ve bazı pastaneler 70 kuruş’tan ekmek satmaktalar. Artık 80 kuruş’un altında ekmek satan kişilerle, hukuki yollarda mücadele edeceğiz. Bu nedenle Çankırı’dan çıkan karar bizler için milat. Çünkü 1 TL’lik bir ekmeğin maliyeti 80 kuruş, bizler 1 TL’nin üzerine ekmeği satamıyorsak, 80 kuruş’un altında da satamamalıyız. Bu nedenle alınan bu kararı son derece yerinde buluyorum. Gazeteniz aracılığıyla da bu tarz durumları tespit eden meslektaşlarımın, odayı beklemeden direk hukuki yollarla harekete geçmesini istiyorum” diyerek meslektaşlarına seslendi.

UCUZ EKMEK SATANLARIN RUHSATI YANABİLİR
Ekmeği maliyeti altında satanlar ile ilgili hukuki işlemlerin başlatılacağını belirten Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Ekmek üreten bir firmanın, ekmeği maliyetinin altında sattığı tespit edilirse, hukuki mücadelemiz başlar. Ekmeği ucuza satanlar yüzünden mağdur edildiğini düşünen bir fırıncı, karşı tarafa tazminat davası açabilir. Maliyetinin altında ucuz ekmek satanlar, mağduriyet yaşattığına tazminat vermek durumunda kalabilir. Yaptırımlar bununla da sınırlı değil maliyetinin altında ekmek satanların ruhsatı bile iptal edilebilir” dedi. Sarı, sözlerini içerisinde bulunduğumuz Ahilik Haftasını kutlayarak tamamladı.

22 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?