Atatürk'e hakaret davası bugün görülecek

Atatürk'e hakaret etmekle suçlanan Kartepe İnsan Hakları Derneği üyeleri, bugün ikinci kez hakim karşısına çıkacak. Dernek üyeleri, 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerinin kaldırılmasını istemişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Ali Akbaş, 'AİHM'ye gideriz' imasında bulundu

İzmit İnsan Hakları Parkı, Özgürlük Meydanı’nda basın açıklamalarıyla 8 yıldan beri insan hakları alanında düşüncelerini ifade eden Kocaeli Kartape İnsan Hakları Derneği’ne mensup insan hakları aktivistleri, 21.01.2012 günü yaptıkları basın açıklamasında, 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü anma töreninin kaldırılmasını istemişlerdi. Bu açıklamayla ilgili olarak Kocaeli Cumhuriyet Savcısı’nın talebiyle, 5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar kanununa istinaden dava açılmıştı. Bununla ilgili davanın ikinci duruşması, bugün Kocaeli Adliyesi, 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kartepe İnsan Hakları Derneği üyeleri ikinci kez hakim karşısına çıkacak.
ATATÜRK’E HAKARET
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emirder Başkanı Ali Akbaş şunları söyledi; “Bize gelen mahkeme çağrı kağıdında, 8 yıldan beri insan hakları alanında kesintisiz sürdürdüğümüz basın açıklamalarımızın 354. haftasındaki 10 Kasım törenleriyle ilgili görüşlerimizden dolayı,
‘Atatürk’ün manevi hatırasına alenen hakarette bulunulduğu, bu surette şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri yukarıdaki belirtilen delilerden anlaşılmakta. Şüphelilerin mahkememizde açık yargılamanın yapılarak eylemlerine uyan yazılı yasa maddeleri uyarınca, ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verilmesi kanun adına talep ve iddia olunur’ yazıyor.
AİHM’YE GİDERİZ
4. yargı paketiyle, özellikle basın ve ifade özgürlüğü konusunda standartların yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Yasalaşmasıyla düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, basın ve ifade hürriyetinin geniş anlamda sağlanması çalışmaları sürüyor. Türkiye, Rusya'dan sonra AİHM'e aleyhine en çok başvuru yapılan ikinci ülke. Türkiye ile ilgili AHİM’de bulunan dosya sayısı 16 bin 850'e ulaşmış durumda. Bu başvuruların çoğu Türkiye’nin aleyhine sonuçlanıyor ve Türkiye, milyonlarca Euro parayı, yargı yoluyla mağdur ettiği vatandaşlarına tazminat olarak ödüyor. AHİM’e başvuruların içinde, düşünceyi ifade konusundaki davalar ağır basıyor.”

30 Kasım 2012 Kocaeli/ Kartepe- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?