İYİ Parti, pazar günü Olağanüstü Kurultaya gidiyor

Yarın yapılacak Olağanüstü Kurultay öncesi il başkanları toplantısına katılmak üzere yola çıkan İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, Genel İdare Kurulu (GİK) Üyeliğine aday olup olmama kararını toplantıdan sonra netleştireceğini belirtti

Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti bu pazar Olağanüstü Kurultaya gidiyor. 25 Ekim 2017 tarihinde Genel Başkan Meral Akşener tarafından kurulan parti, 24 Haziran seçimlerinin ardından alınan karar doğrultusunda Olağanüstü Kurultayı'nı gerçekleştirecek. Toplam 756 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kurultayda partililerin ikna çabası sonrasında yeniden aday olan mevcut Genel Başkan Meral Akşener'in karşısına aday çıkmadı. Kurultayda Kocaeli'den de 22 kurultay delegesinden 21'i ve 2 üst kurul delegesi oy kullanacak. İl Başkanı Serdar Kaman, saat 10:00'da ATO Congresium Kongre Salonu'nda yapılacakolan kurultaya Kocaeli Teşkilatı'ndan partililerin kendi imkanları ile gideceğini söyledi. Kaman, kurultayda Genel İdare Kurulu (GİK) Üyeliğine aday olup olmayacağını da Ankara'da düzenlenecek olan il başkanları toplantısından sonra karar vereceğini belirtti.

ÖNCE İSTİFA, SONRA KURULTAY KARARI

24 Haziran seçimlerinin değerlendirildiği Afyon Çalıştayı'nda çıkan "başarısızlık" tartışmaları üzerine Genel Başkan Meral Akşener’in olağanüstü kurultayda aday olmayacağını açıklamasının ardından partililer, Akşener’i ikna için evinin önünde toplanarak "Geri Dön" çağrısında bulunmuşlardı. Akşener ise destek için evinin önünde bekleyen partililere günler sonra seslenmiş, "Pazartesi günü saat 15'de başkanlık divanını yapmak üzere genel merkezimde olacağım" diyerek partililerini sevindirmişti. Yaklaşık 10 ay önce kurulan ve 24 Haziran seçimlerinde meclise 42 vekil gönderen İYİ Parti yarın da Olağanüstü Kurultaya gidiyor. Kurultayda Genel Merkez başta olmak üzere il ve ilçe teşkilatlarının büyük bir çoğunluğunda değişiklik bekleniyor.

"GÜVEN TAZELEME KURULTAYI"

Olağanüstü Kurultay öncesi Ankara'da düzenlenen il başkanları toplantısına katılmak üzere yola çıkan İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, kurultay öncesi gazetemize konuşarak değerlendirmelerde bulundu. Kaman, "Tek adayımız Meral Akşener. Genel merkezde de büyük bir değişiklik olacağına inanıyorum. Bunun partinin geleceğine katkısı nasıl olur bilemiyorum. Zamanla göreceğiz. Vekillerimiz daha etkin çalışmak zorunda. Bu bir güven tazeleme kurultayıdır" şeklinde konuştu.

"GİK ÜYELİĞİ İÇİN KARAR VERECEĞİM"

Devamında Kaman, "Biz kendi kriterlerimize göre düşük oy aldık. Siyasi manada başarılı bir sonuçtu tabi. Meral hanım da kriterlere göre başarısızlık olarak gelen eleştirilere karşı kongre düzenleme gereği hissetti. Önce istifa etti, sonra kongre kararı alındı. Bu durum koltuğundan ayrılmayan siyasi liderlere ibret olsun" dedi. Kurultayda Genel İdare Kurulu üyelerinin çarşaf liste için başvuruda bulunup bulunmayacağı sorusuna Kaman, "Bugün il başkanları toplantımız olacak. Blok liste mi çarşaf liste mi olacağı konuşulacak. Çarşaf liste olacaksa herkes aday olabilir. Ben de bugünkü toplantıdan sonra GİK üyesi adaylığı için kararımı vereceğim" şeklinde yanıt verdi.

KOCAELİ DELEGELERİ MOVENPİCK OTEL'DE

İl Başkanı Kaman, Kocaeli'den kurultaya otobüs kaldırmadıklarını, herkesin kendi imkanları ile katılım sağlayacağını belirtti. Kocaeli ekibi Ankara Movenpick Otel'de konaklayacak. Kocaeli delegeleri ile birlikte aynı otelde Isparta, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Manisa, Mersin ve Tekirdağ'a ait 112 delege kalacak.

1 KURULTAY DELEGESİ KATILAMAYACAK

Toplam 756 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu Olağanüstü Kurultay'da Kocaeli'de bulunan 22 kurultay delegesinden 21'i ve 2 üst kurul delegesi oy kullanacak. Kurultay delegelerinden Mükerrem Ocakoğlu, bir süre önce geçirdiği by-pass ameliyatı nedeniyle kalp damarı değişikliği için kullanılan ayağından alınan damar yerinin enfeksiyon kapması nedeniyle tedavisi devam ettiğinden kurultaya katılamayacak.

22 KURULTAY DELEGESİ

Serdar Kaman, Ufuk Turan, Nusret Acur, Ekrem Korkmaz, Beyler Sevindik, Emin Yılmaz, Ömer İbrahim Toyran, Esra Tolu, Hilal Altınay, Büşra Karademir, Şaban Gençer, Mehmet Baş, İdris Türkten, Ercan Sarıkaya, Harun Demirkaya, Turgut Karagöz, Muhammet Ertürk, Ahmet Yeşil, Fuat Berna, Orhan Çakar, Mükerrem Ocakoğlu, Recai Gönenç.

ÜST KURUL DELEGELERİ

Lütfü Türkkan ve Ruhittin Sönmez.

10 Ağustos 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?