Köy muhtarlarının elinde sadece mühürleri kaldı

Yeni yasa ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kapsamında bulunan tüm köyler mahalle oldu. Bu şekilde köy tüzel kişilikleri sona erdi

Haber albümü için resme tıklayın

Kandıra’da 91 köy muhtarı görev yapıyordu. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tüm köylerin mahalleye dönüştürüldü ve tüzel kişilikleri sona erdirildi. Kandıra’nın tüm köy muhtarlıklarına ait taşınır ve taşınmaz mallar, Kandıra Belediyesi’ne teslim edildi. Bu şekilde muhtarların elinde sadece mühürleri kaldı.

MÜHÜR ELDE KALDI

Kandıra Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Horoz, bu konuyla ilgili şu sözlere yer verdi; “Hükümetin çıkartmış olduğu ‘Büyükşehir Yasası’ çerçevesinde tüm köy muhtarlarının elinde sadece mühürleri kaldı. Köy muhtarlığının tüm taşınır ve taşınmaz malları 04.01.2013 tarihinden itibaren Kandıra Belediyesi’ne teslim edildi.

BELEDİYE ÖDEYECEK Mİ?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin köylerimize yaptığı büyük yardımlar karşılığında köy halkının emekleri ve bağışlarıyla yapılan hizmet binaları Kandıra Belediyesi’ne teslim edilirken, bu hizmetlerin yapımında oluşan borçların da Kandıra Belediyesi tarafından ödenip ödenmeyeceğinin cevabını doğrusu merak ediyoruz.

YETKİLİLERE SESLENDİ

Kandıra’nın hemen hemen tüm köyüne son yıllarda ciddi hizmetler yapıldı. Büyükşehir malzeme desteği sağlarken köy muhtarları ve halk da imece usulü bu hizmetlerin yapılmasına büyük destek sağladı. Borçlar muhtarlara kaldı, tapular Kandıra Belediyesi’ne teslim edildi.

MUHTARLIĞA ÖDENSİN

Bütçesi olmayan muhtarların kalan borçları ödeme şanslarının hiç olmadığını bu borçların fatura karşılığında Büyükşehir veya Kandıra Belediyesi tarafından muhtarlıklara ödenmesini rica ve arz ederim. Ayrıca köylerimize yaptığı ciddi hizmetlerinden ötürü başta İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.”

22 Ocak 2013 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?