TMMOB Kocaeli: İş güvenliğini iyileştirmeye hazırız

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, 3 Mart İş Cinayetleri Mücadele Günü kapsamında yaptıkları basın açıklamasında iş güvenliğini iyileştirmek için hazır olduklarını kamuoyuna duyurdular.

Ecrin Ebrar  Sekmen
Ecrin Ebrar Sekmen Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

MADEN KAZASININ 31’İNCİ YILINDA ANDILAR

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu TTK Müessesi kömür madeninde yaşanan ve 263 maden işçisinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiği acılı günün yıldönümünde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Sanayi şehri olması ile talihsiz iş kazalarının sıklıkla yaşandığı Kocaeli hakkında veriler veren TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ali Elma, açıklamalarında, “Kamu kurumu niteliğinde bir meslek odası olmanın sorumluluk ve bilinciyle, ülkemizde kanayan bir yara olan işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici çalışmalara katkı vermeye hazır olduğumuzu, bu yöndeki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz” dedi.

KAZA RİSKLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR

Elma tarafından yapılan basın açıklaması: “Kocaeli Sanayi Odasına kayıtlı 3585 endüstriyel tesis bulunmaktadır. Bunun yanında 95000 KOBİ bulunuyor. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi’nde 37 liman ve iskele bulunmaktadır. Denizcilik Müdürlüğü verilerine göre 2013 yılında İzmit Körfezine 9 bin 650 gemi gelmiştir. Günde 222 bin 716 ton yük Kocaeli limanlarında elleçlenmiştir. Bu rakamlara her geçen gün yenilerinin eklenmesi için alan açmaya çalışan yöneticiler, bölgemizdeki endüstriyel tesislerde birçok yanıcı, parlayıcı, zehirleyici, boğucu ürünler ile üretimler geçekleştirilip, depolamalar yapılırken, liman tesislerini ve buralarda yaşanabilecek kaza risklerini göz ardı etmemelidir.

İŞ KAZALARININ ÇOĞU ÖNLENİLEBİLİR

Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmanın her çalışanın hakkı olduğu, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG)’nin sağlanmasının öncelikle devletin ve işverenin görevi olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kazalardan etkilenen sadece çalışanlarımız değil, bölgede yaşayan halkımız olacağı için gerekli izin, planlama ve denetimler açısından da yerel yönetimler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcileri de süreçlerden sorumludur. İş kazalarının büyük çoğunluğu önlenebilir olduğu için iş cinayeti olarak ifade edildiği bilinmelidir. Bilimsel ve teknik ölçütler doğrultusunda atılacak adımlar ile göz göre göre “geliyorum” demekte olan facialara son vermek mümkündür. Bunun için önce insan hayatına ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir.

İŞ GÜVENLİĞİNİ İYİLEŞTİRMEYE HAZIRIZ

Sendikalar, Üniversiteler, TMMOB, TTB, ÇSGB, Sağlık Bakanlığı, Belediyeler Birliği’nin katılımı ile idari ve mali yönden bağımsız, çoğunluğunu emek örgütlerinin oluşturduğu ulusal bir enstitü/kurul oluşturulmalıdır. Kurul/Enstitü, mevzuatın oluşturulması, işyerlerinin denetimi, ölçümlerin, periyodik kontrollerin yapılması, İSG alanında çalışanların eğitimi, denetimi gibi alanın tüm gerekliliklerini organize edecek, denetleyecek bir mekanizma oluşturmalıdır. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek odası olmanın sorumluluk ve bilinciyle, ülkemizde kanayan bir yara olan işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici çalışmalara katkı vermeye hazır olduğumuzu, bu yöndeki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

20 Mar 2024 - 11:16 - Gündem

Mahreç  Ecrin Ebrar Sekmen


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber

Oyunlar