Bursluluk Sınavı Başvuru 2024: Bursluluk Sınavı 2024 Başvuru Ne Zaman? Bursluluk Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır? Bursluluk Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvuruları başlıyor. Bu yıl 21 Nisan Pazar günü yapılacak olan Bursluluk Sınavı, İlköğretim 5, 6, 7, 8. sınıf ile hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerine uygulanacak. Peki, Bursluluk Sınavı başvuru ne zaman, Bursluluk Sınavı başvuru nasıl yapılır 2024, Bursluluk Sınavı başvuru şartları nelerdir?

Büyütmek için resme tıklayın

 İlköğretim 5, 6, 7, 8. sınıf ile hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencileri; Bursluluk Sınavı başvuru ne zaman, Bursluluk Sınavı başvuru nasıl yapılır 2024, Bursluluk Sınavı başvuru şartları nelerdir gibi soruları arama motorlarında araştırıyor.

Bursluluk Sınavı 2024 Başvuru Ne Zaman?

2024 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvuru ve uygulama kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. Bursluluk Sınavı başvuru 2024 yılında  13 Şubat 2024 Salı günü başladı.1 Mart 2024 tarihinde sonlanacak.

Bursluluk Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır? 

Bursluluk sınavı başvuru işlemleri, 13 Şubat 2024 - 1 Mart 2024 tarihleri arasında MEB gov tr Bursluluk Sınavı başvuru yapılabilir. Aynı zamanda https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden de sınava başvurmak mümkündür.

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması durumunda, öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğünde sınav başvurusunda bulunabilir.

Öğrenci velisi, "EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösteren Beyanname" ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim etmeli ve başvurunun yapılmasını sağlamalıdır. 

Başvuru işlemi yapıldığı sırada öğrenci hakkında elektronik ortamdaki bilgiler velisi tarafından kontrol edilmeli ve varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilmelidir. Velinin kontrol etmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Adı/soyadı
 • Ana adı
 • Baba adı
 • Cinsiyeti
 • Doğum yeri
 • Doğum tarihi
 • Sınavda tedbir hizmeti alınmasını gerektirecek özel eğitim ihtiyacı/ yetersizlik durumu
 • Alanı/dalı
 • Sınıfı

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü yapacaktır. Bursluluk sınavı başvurusunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınavın gerçekleşmesinin ardından bitimine kadar saklanmalıdır. 

Başvurunun onaylanmasının ardından elektronik ortamda yapılacak değişiklik yapılamayacaktır. Dolayısıyla işlem onaylanmadan önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bunun ardından yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

İOKBS BURSLULUK SINAVI E-OKUL BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Bursluluk Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk Sınavı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 1. Türkiye Cumhuriyeti ya da KKTC vatandaşı olmak
 2. Mevzuatta belirlenen şartlarını taşımak
 3. Ortaokullar, özel eğitim ortaokulları ya da imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflarında öğrenci olmak
 4. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamak
 5. Ailenin bir önceki yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu'nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

İOKBS Bursu Ne Kadar 2024?

İOKBS Bursu ne kadar 2024 yılında en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 2024 İOKBS burs ücreti henüz belli değildir. 2023 yılında geçerli olan Bursluluk Sınavı burs ücreti ise aylık 863 Türk lirasıydı.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman 2024?

"Bursluluk Sınavı ne zaman, Bursluluk Sınavı saat kaçta?" soruları öğrenciler tarafından araştırılıyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, 21 Nisan 2024 tarihinde saat 10.00'da yapılacak.

Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınav tarihinden minimum bir hafta önce http://www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak.

İOKBS Bursluluk Sınavı Kaçta Başlayacak, Bursluluk Sınavı Kaç Saat?

Peki, Bursluluk Sınavı kaç soru? Sınavda 5, 6, 7, 8'inci sınıflar ile hazırlık sınıfı öğrencileri için dörder seçenekli 80 soru hazırlanmıştır. 80 sorunun çözülmesi için öğrencilere verilecek süre ise 100 dakikadır.

9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencileri için ise dörder şıklı 100 soru hazırlanmıştır ve bu soruların cevaplanması için ise 120 dakika süre verilecek.

Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bursluluk sınavı sonuçları, 17 Mayıs 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklanacak.

Kaynak: Haber Merkezi

13 Şub 2024 - 10:54 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber