İlber Ortaylı kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği,kaç dil biliyor? 

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden biri olarak kabul edilen İlber Ortaylı, zengin bilgi birikimi ve uluslararası alandaki saygın kariyeri ile tanınmaktadır. Peki, İlber Ortaylı kimdir, hangi alanlarda faaliyet gösterir? İşte detaylar:

İlber Ortaylı kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği,kaç dil biliyor? 

İlber Ortaylı, Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden biri olarak bilinir ve ulusal ve uluslararası alanda saygın bir kariyere sahiptir. Peki  İlber Ortaylı kimdir?, İlber Ortaylı nereli? İlber Ortaylı mal varlığı nedir?İlber Ortaylı'nın ikiz kardeşi kimdir?   İşte İlber Ortaylı'nın yaşamı, mesleği ve yetenekleri hakkında daha fazla bilgi:

 İlber Ortaylı kimdir? İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz'de bir göçmen kampında doğdu. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Şefika Hanım ve babası Kemal Ortaylı'dır. İlber Ortaylı, ailesiyle birlikte 1949 yılında İstanbul'a taşındı ve ilkokulu burada tamamladı. Daha sonra Ankara'ya taşındı ve Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başladı ve bu fakültenin yanı sıra Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü'nden de mezun oldu. İlber Ortaylı mesleği  siyaset tarihçisidir. 

İlber Ortaylı, Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü ve Chicago Üniversitesi'nde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile tamamladı. İlber Ortaylı, doktora çalışmalarını "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" ve "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" konularında yaparak doktor ve doçent unvanlarına sahip oldu. Akademik kariyerine Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başlayan Ortaylı, daha sonra Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde görev yaptı.
İlber Ortaylı, TRT 2 ve TRT Türk'te "İlber Ortaylı ile" adlı belgesel programı sundu. Ayrıca NTV ve Bloomberg HT kanallarında da tarih programları hazırlayıp sundu.  İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı Müzesi'nin 2005-2012 yılları arasında başkanlığını üstlendi. Halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 İlber Ortaylı, Türkçe'nin yanı sıra ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça dillerini bilmektedir. Ayrıca orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca dillerini de öğrenmiştir. İlber Ortaylı'nın eşi Ayşe Özdolaydır.  İlber Ortaylı, 1981 yılında Ayşe Özdolay ile evlenmiş ve bu evlilikten Tuna adında bir kızı olmuştur. Daha sonra 1999 yılında eşinden boşanmıştır. İlber Ortaylı kaç yıl evli kaldı? cevabı 18 yıl evli kalmıştır.  İlber Ortaylı, çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyona sahiptir.

İlber Ortaylı kimdir?

İlber Ortaylı Neden Avusturya'da doğdu? İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz'de doğdu. İlber Ortaylı kaç yaşında?  76 yaşındadır. İlber Ortaylı'nın babası kimdir? Kemal Ortaylı'dır.  Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1949 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı ve ilkokulu burada tamamladı. Daha sonra Ankara'ya taşınarak Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu.

İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başladığı üniversite eğitimine, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü'nde devam ederek mezun oldu. Ayrıca Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü ve Chicago Üniversitesi'nde master yaptı.

İlber Ortaylı, doktora çalışmalarını başarıyla tamamlayarak doktor ve doçent unvanlarına sahip oldu. "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" ve "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" konularındaki çalışmalarıyla tanındı. Akademik kariyerine Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başlayan Ortaylı, Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde de görev yaptı.

 İlber Ortaylı, TRT 2 ve TRT Türk kanallarında "İlber Ortaylı ile" adlı belgesel programını sundu. Ayrıca NTV ve Bloomberg HT kanallarında da tarih programları hazırlayıp sundu.

 Topkapı Sarayı Müzesi'nin 2005-2012 yılları arasında başkanlığını üstlendi ve halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 İlber Ortaylı kaç dil biliyor? İlber Ortaylı, Türkçe'nin yanı sıra ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça dillerini bilmektedir. Ayrıca orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca dillerini de öğrenmiştir.

İlber Ortaylı, Ayşe Özdolay ile evlenmiştir. İlber Ortaylı kızı kim? Tuna adında bir kızı olmuştur. Ayrıca çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyona sahiptir.

İlber Ortaylı, Türkiye'nin önemli tarihçilerinden biri olarak bilinir ve ulusal ve uluslararası alanda kültürel katkılarıyla tanınır.

İlber Ortaylı Hayat Hikayesi

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz'de bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1949 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. İlkokulu İstanbul'da tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ankara'ya taşındı ve burada Etlik İlkokulu'na devam etti. Almanca öğrenmesi için İstanbul Avusturya Lisesi'ne kaydettirildi. Hazırlık ve ortaokul birinci sınıfı İstanbul Avusturya Lisesi'nde okuduktan sonra Ankara Atatürk Lisesi'ne geçti. 1965 yılında Atatürk Lisesi'nden mezun oldu.

İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü'nde eğitim aldı. Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü ve Chicago Üniversitesi'nde master çalışması yaptı. Doktora çalışmalarını başarıyla tamamlayarak doktor ve doçent unvanlarına sahip oldu. "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" ve "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" konularındaki çalışmaları ile bilim dünyasında kendini kabul ettirdi.

Akademik kariyerine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde başlayan İlber Ortaylı, Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde de görev yaptı. Kendi alanında sayısız seminer ve konferans vererek öğrencilere tarih alanında bilgi aktardı.

İlber Ortaylı, televizyon dünyasında da önemli bir iz bıraktı. TRT 2 ve TRT Türk kanallarında "İlber Ortaylı ile" adlı belgesel programını sundu. Ayrıca NTV ve Bloomberg HT kanallarında da tarih programları hazırlayıp sundu.

Topkapı Sarayı Müzesi'nin 2005-2012 yılları arasında başkanlığını yaptı. Halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İlber Ortaylı, Türkçe'nin yanı sıra ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça dillerini bilmektedir. Ayrıca orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca dillerini de öğrenmiştir.

İlber Ortaylı, Ayşe Özdolay ile evlenmiş ve bu evlilikten Tuna adında bir kızı olmuştur. Daha sonra 1999 yılında eşinden boşandı. Ortaylı, çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyona sahiptir.  İlber Ortaylı kitapları, bazıları ise şunlardır; Cumhuriyetin Doğuşu, Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası, Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek gibi Ortaylı'nın 45 eseri bulunmaktadır. Kaynak: Haber Merkezi

14 Nis 2024 - 14:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber

Oyunlar