Deccal Kimdir? Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkacak? 

Deccal kelimesinin kökeni Arapça’dır. Deccal, İslam dünyanın sonu inanışına göre ahir zamanda, İsa'nın ikinci kere yeryüzüne gelmesinden önce insanları imanından saptırıp kötülüğe yöneltecek bir düşünceyi ve onu kuran kişi veya kişileri tanımlamak ve belirtmek için kullanılan kavramdır.

Arapça’da “decl” kökünden türemiş olan Deccal kelimesi, bir şeyi örtmek, yaldızlamak ya da boyamak anlamı taşır. Deccal; çok yalancı, aldatıcı, sahtekar demektir. Peki, Deccal nedir ve kimdir, Deccal kimdir görevi nedir, Deccali kim öldürecek, Deccal kaç yaşında, Deccali öldürecek peygamber kimdir?

Deccal Kime Denir? 

Deccal kim, Deccal kime denir soruları müslümanların aklını kurcalayan konular arasında yer alır. İslamda Deccal terimi, dünyanın son zamanlarında ortaya çıkacağına inanılan bir kötücül figürü ifade eder. İslam inancına göre, Deccal, insanları doğru yoldan saptırmaya, fitne ve bozgunculuk yaymaya çalışacak bir kişilik olarak tasvir edilir. 

Deccal ve Mehdi nezaman gelecek? İslam inanışına göre, Deccalin dünyaya gelişi, kıyamet alametleri arasında yer alır. Deccal ve Mehdi dünyaya birlikte gelecektir. Deccal kimdir ne zaman gelecek sorusu da sıkça merak edilir. Deccalin Hz. Mehdi'nin ortaya çıkışından önce dünyaya gelmesi beklenir.

Deccal kelimesi Arapça kökenlidir ve "hilekar" ya da"yalancı peygamber" anlamına gelir. İslam'da Deccal, genel itibariyle kötülük, yalan ve insanları doğru yoldan saptırmakla ilişkilendirilen bir figür olarak anlatılır. Ancak Deccal'in kim veya ne olduğu konusunda farklı yorumlar ve rivayetler bulunur. Bu rivayetlerden bazıları bunu sembolik bir kavram olarak algılar. Diğerleri ise fiziksel bir varlık olarak görmektedir.

Deccalin annesi babası kimdir sorusu sıkça merak edilir ve arama motorlarında sorgulatılır. Ancak hadislerde Deccal anne ve babasına dair bir bilgi yoktur.

Deccal kimdir nerede yaşıyor? Doğudan çıktığına inanılan Deccal, bazı hadislerle birleştirildiği zaman, genellikle bugünkü Suudi Arabistan ya da Irak olan "Necid"de yaşadığına inanılır. 

Deccal kim öldürecek sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Kendisini ilk olarak Peygamber diye tanıtacak olan Deccal, ardından Tanrı olarak tanıtacaktır. Dünyaya fitne ve kötülük yayacak olan Deccalin ölümü yalnız İsa tarafından olacaktır. Bu olay, kıyamet alametlerinden biridir. Şia'ya göre ise Deccal Mehdi tarafından öldürülecektir.

Deccal ozellikleri de müslümanlar tarafından sıklıkla araştırılır. Deccal'in özellikleri Deccal’le ilgili merak edilen konuların başında gelir. Deccal fiziksel özellikleri arasında sol gözünün olmaması en belirgin özelliktir. Sol gözünün üzerinde kalın bir perde olduğu söylenir. İki gözü arasında kâfir yazılı olduğu söylenir. Bu yazıyı da her müslümanın okuyabileceği söylenir.

Deccal Kıyamet Alametleri Nelerdir? 

 • Cehaletin daha da yaygın hale gelmesi ve ilmin yok olması
 • İçkilerin yaygınlaşması
 • Zinanın açık seçik bir hale gelmesi ve toplum tarafından normalleştirilmesi
 • Köle kadının efendisini doğurması
 • Çoban kimselerin zengin olarak bina dikme yarışı yapması
 • Servetin git gide artması ve zekat verebilecek kimsenin kalmaması
 • Aynı dava için çabalayan iki büyük topluluğun birbirleriyle çatışması
 • Fitneci kimselerin çoğalması ve adam öldürme olaylarının artması
 • Müslümanların kıldan ayakkabı giyen, küçük gözlü ve geniş yüzlü insan gruplarıyla savaşması
 • İnsanların hayatlarından bunalarak ölülere imrenmesi
 • Allah'ın elçisi olduğunu iddia eden yalancı deccâllerin çoğalması
 • Yeryüzünde Allah ya da lâ ilâhe illallah diyen kimsenin kalmaması
 • Gece ile gündüzün eşit hale gelmesi
 • Ye'cûc ve Me'cûc Seddi'nin açılması
 • Suriye'deki Busrâ'daki develerin boyunlarını aydınlatacak bir ateşin Hicaz alanından çıkması
 • Depremlerin sık sık olması
 • Güneşin batıdan doğması gibi olağanüstü olayların yaşanması

Deccal Kur'an-ı Kerim'de Geçiyor mu?

Deccal Kuranı Kerim kutsal kitabında geçiyor mu sorusu müslümanların en çok araştırdığı konulardandır. Kur’an’ı Kerim’de Deccal sözcüğü geçmez. Bu kavram Kuran’da geçmese dahi inanış dolayısıyla Kuran’da geçen Şeytan’a benzetilir.

Kaynak: Haber Merkezi

21 Mar 2024 - 23:24 Kocaeli/ İzmit- Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber

Oyunlar