Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Çoğunlukla çocukluk çağında fark edilen disleksi, öğrenme zorluğu demektir. Kişinin özellikle iyi bir hızda, kolay ve pratik okuyabilme becerisi konusunda zorluk yaşadığı özel bir problem olarak tanımlanır. 

Peki, öğrenme güçlüğü nedir, algılama güçlüğü nedir, disleksi nedir, disleksi ne demek, disleksi kaç yaşında anlaşılır, disleksi geçer mi?

Disleksi Nedir?

Disleksi, genellikle okuma, yazma, dil anlama ve harf sıralamasını anlama gibi becerilerde zorluk çeken bir öğrenme bozukluğudur. Bu durum, normal zekaya sahip bireylerde bile görülebilir. Disleksi, beyindeki dil ve okuma ile ilgili bölgelerdeki farklılık veya bozukluktan kaynaklanabilir. Bu durum, harflerin sıralanışı, kelime tanıma, okuma hızı, yazma, harf ve ses eşleşmeleri gibi alanlarda zorluk yaşanmasına neden olabilir. 

Disleksi olan bireylerin özel eğitim yöntemleri veya terapilerle desteklenmesi, okuma ve yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu kişiler, farklı öğrenme teknikleri veya destekleyici teknolojiler kullanarak başarıyla öğrenebilirler.

Disleksinin Sebepleri Nelerdir?

Disleksi sebepleri kesin bir bağlantıya sahip değildir. Kesin bir sebeple ilişkilendirilemeyen karmaşık bir durumdur ve belirli bir nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, disleksi hastalığı genellikle genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülen bir durumdur. Yani, ailede disleksi öyküsü olan kişilerde disleksi görülme olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, erken çocukluk döneminde dil gelişimi sürecinde yaşanan zorluklar veya çevresel faktörler de disleksiye etki edebilir. Erken yaşta dil becerilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi, disleksi riskini azaltabilir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi nedir nasıl anlaşılır sorusu öğrenme güçlüğü yaşayan kişilerin arama motorlarında sorguladığı konulardandır. Disleksi belirtileri her bireyde farklılık gösterebilir ve disleksi olan çocuğun özellikleri değişebilir. Genel olarak disleksi olan çocuklar; meraklı, zeki ve görsel zekaya sahip olur. Bazı öğrenme güçlüğü belirtileri ise şunlardır:

 • Okuma Güçlüğü
 • Yazma Zorluğu
 • Harf ve Ses İlişkisinde Zorluk
 • Dilbilgisinde Zorluk
 • Yavaş Okuma ve Anlama
 • Hafıza ve Organizasyon Güçlüğü

Disleksi Çeşitleri Kaça Ayrılır?

Öğrenme güçlükleri nedir, türleri nelerdir sorusu da arama motorlarında sıkça aranan konulardandır. Disleksi kendi içinde altı farklı türe ayrılır. Ortaya çıkma biçimleri türden türe farklılık gösterir. Disleksi türleri şunlardır:

Birincil Tip Disleksi

Disleksi kalıtsal mı sorusu öğrenme zorluğu çeken kişilerin merak ettiklerindendir. Disleksinin en yaygın türü olan birincil tip, serebral kortekste disfonksiyon olduğunda meydana gelir. Bu disleksi türü kalıtsaldır, ömür boyu sürer.

İkincil Tip (Gelişimsel) Disleksi

Fetal gelişim esnasında beyin gelişiminin erken aşamalarında meydana gelir. Birincil türün tam tersi şekilde disleksinin bu formu yaşla birlikte belirtilerini azaltır. Bu disleksi türü erkekler bireylerde daha sık görülür.

Travma Tipi Disleksi

Travma tipi disleksi türünde, fiziksel bir yaralanma nedeniyle beynin okuma ve yazmayı kontrol eden bölgesinde meydana gelir.

Fonolojik Disleksi

Kelimeleri oluşturmak için yinelenerek kullanılan ortak sesler bulunur. Disleksi hastaları, ana dillerini konuşmak için gereksinim duydukları sesleri üretme ve işleme ile ilgili herhangi bir sorunları yoktur. Buradaki zorluk, bir kelimeyi meydana getiren sesleri tek tek tanımlamakla birlikte gelir. Çocukların okumayı öğrenme dönemlerinde atmaları gereken ilk adımlardan biri kelimelerin kodunu anlamaktır. Disleksinin bu tipinde işitselden daha çok görsel işleme problemi meydana gelir.

Yüzey Disleksi

Kelimelerin tanınması ve yazılması konusunda güçlük yaşanan disleksi tipidir.

Görsel Disleksi

Görsel disleksi görsel işleme konusunu zorlaştırır. Özetle beyin, gözün gördüklerinin tam resmini alamaz. Bu, harf oluşturmayı öğrenme konusunda sıkıntı meydana getirir. Bununla beraber kelimelerdeki doğru harf dizilerini hatırlamanın en önemli olduğu bir süreç olan yazım konusunda ustalaşmak için ciddi problemlere yol açabilir.

Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi tedavi edilebilir mi sorusu disleksi zorluğu çeken kişilerin araştırdığı konulardandır. Disleksi testi ve bazı tekniklerle tedavi edilebilir. Peki, disleksi nasıl tedavi edilir? Disleksi tedavisi için ilaç tedavisi yoktur. Fakat disleksiye eşlik eden psikolojik bir rahatsızlık varsa bu hastalığın tedavisi için ilaç önerildiği takdirde kullanılmalıdır. 

Disleksiye sahip çocukların başarısı disleksinin ne kadar şiddetli belirtiler gösterdiğine, ne kadar erken fark edildiğine ve tedavinin kalitesine göre değişir. Disleksi tedavisi için özet olarak aşağıdaki konulara özen gösterilmesi gerekir:

 • Çocuk beyninin daha kolay tanımlayabileceği belirli yazı tipleri tercih edilmelidir.
 • Artikülasyon sorunlarını çözmek için konuşma ve dil terapisi alınabilir.
 • Sözcükleri en küçük ses birimlerine ayırarak, fonemik farkındalık yaratılmalıdır.
 • Okuma yapılırken sorun yaşanan sözcükleri yeniden okutup pratiklik kazandırmak gibi disleksi egzersizleri yapılmalıdır.
 • Dil yeteneklerinin yazılı ya da sözlü sözcüklere resimler, nesneler ya da seslerin eşlik ettiği çoklu duyusal terapi yapılabilir.
 • İhtiyaç olması durumunda dislektik çocuk bu alanda profesyonel kişiler tarafından bireysel veya grup halinde özel bir eğitime katılabilir.

Kaynak: Haber Merkezi

17 Ara 2023 - 12:01 Kocaeli/ İzmit- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber

Oyunlar