Eğitim Bir Sen, KOÜ’nün atama yönergesini uygun bulmadı

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Üniversitesi’nin “Öğretim Üyeliği Atama ve Yükseltme Yönergesi” taslağı hakkında basın açıklaması yaparak kanuna ve akademik kariyer ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Ecrin Ebrar  Sekmen
Ecrin Ebrar Sekmen Tüm Haberleri
Eğitim Bir Sen, KOÜ’nün atama yönergesini uygun bulmadı
Haber albümü için resme tıklayın

AYKIRI HUSUSLARI TESPİT ETTİLER

Eğitim Bir Sen Kocaeli, Kocaeli Üniversitesi’nin, “Öğretim Üyeliği Atama ve Yükseltme Yönergesi” taslağında hukuka, kanuna ve akademik kariyer ilkelerine aykırı hususlar olduğuna dair basın açıklaması yaptı. Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Dürdane Kanlıkavak, yaptığı açıklamalarda “Akademik kariyer ilkelerine aykırı hususlar tespit edilerek yazılı olarak Üniversite Yönetimine iletilmiştir. Ancak yönerge bu şekliyle uygulamaya konulması halinde Kocaeli Üniversitesinde görev yapan çok sayıda akademisyenin mağduriyetine sebep olacaktır” dedi.

MAĞDURİYETE SEBEP OLACAK

Eğitim Bir Sen’in Açıklaması: “Kocaeli Üniversitesi Yönetimi tarafından yürürlüğe konulması düşünülen “Öğretim Üyeliği Atama ve Yükseltme Yönergesi” taslağı hükümleri, akademisyen üyelerimiz ve üniversite çalışanlarınca Sendikamızla paylaşılmış; taslakta hukuka, kanuna ve akademik kariyer ilkelerine aykırı hususlar tespit edilerek yazılı olarak Üniversite Yönetimine iletilmiştir. Ancak yönerge bu şekliyle uygulamaya konulması halinde Kocaeli Üniversitesinde görev yapan çok sayıda akademisyenin mağduriyetine sebep olacaktır.

Eğitim Bir Sen, KOÜ’nün atama yönergesini uygun bulmadı

ZORLAŞTIRMA DOĞRU BİR KARAR DEĞİL

2022 Yılı Akademik Teşvik İstatistiklerine göre, toplam araştırmacı sayısı 2622 kişi, toplam başvuru sayısı 652 kişi, teşvik almaya hak kazanan başvuru sayısı 632 kişi yüzde 24 olarak ilan edilmiştir. Bu durumda 2622 kişilik toplam araştırmacı sayısından 1990 kişinin yüzde 76 başvuru dahi yapmadığı ya da yapamadığı sonucuna varılmaktadır. Mevcut verilerde yüzde 76'lık bir kitlenin araştırma faaliyeti dahi yapmadığı durumda, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeliği Atama ve Yükseltme Yönergesini çok daha fazla ya da aşırı zorlaştırmanın doğru bir karar olmadığını düşünmekteyiz.

AKADEMİSYENLER AYRILMAK ZORUNDA KALACAK

Mevzuatın ve mevzuatın getirdiği niteliklerin üniversitenin öğretim ve araştırma kapasitesine katkıda bulunmayacağı, akademisyenlerin mevzuatın zorladığı nitelikleri karşılayamayacağı, bu yüzden yıllardır hizmet ettiği üniversitesinden ayrılmak zorunda dahi kalacağı, özlük hakları kayıpları ve büyük mağduriyetler yaşayacakları görülmelidir. Bilimsel gelişmeye veya akademik kaliteye katkısı somut örneklerle, gerekçelerle, veriye dayalı tespitlerle ortaya konulamamış, akademik yükselme kriterlerini diğer üniversitelere nazaran zorlaştıran yönerge taslağı yeniden ele alınarak gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.”

08 Ara 2023 - 16:04 Kocaeli- Eğitim

Mahreç  Ecrin Ebrar Sekmen


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Araştırma Üniversitesi - 2622 kişilik toplam araştırmacı sayısından 1990 kişinin (yüzde 76) Akademik Teşviğe başvuru dahi yapmadığını söylüyorsunuz. Yani aktif çalışan sayı %24. Bu düzenlemeyi aktif çalışan insanlar destekleyecektir. Üniversitenin ilerlemesi için bu düzenleme oldukça yerindedir.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 23:02
03

Kaliteli Olmak - Bu atama yönergesiyle daha kaliteli akademisyenler görev yapacak. Daha başarılı kişiler Kocaeli üniversitesine gelecek. Araştırma üniversitesi olma vizyonu ile hareket eden yönetim en doğrusunu yapıyor. En başarılı akademisyenlerle başarı gelecektir. Tabiki koşulları sağlamayanlar isyan edecek.

Kocaeli üniversitesi başarılı olması için bence böyle bir yönerge şart.

Hatta daha da ileri gidip üniversiteye katkı göstermeyen öğretim elemanlarını da üniversiteden göndermek gerekli. Prof. olup proje yayın yapmayan kişiler özellikle.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 20:27
02

Kou - Eğitim bir sen tembellerin, kabiliyetsizlerin, okula gelmeyip siyaset yapan veya yatanların sözcülüğünü yapmaya devam etsin.. "ülkesini en çok seven, işini en iyi yapandır" ilkesiyle çalışmaya devam edeceğiz.. niteliğin üniversiteye katkı sağlamayacağını savunan, ülkesini sevmeyen bu yalaka sendikayı kınıyorum..

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 16:42
01

Ebs - Yatanlar, iş yapmayanlar, akademik faaliyetleri olmayanlar, haftada 2 gün ofise gelenler, basit bir ingilizce yayin yazamayanlar mi üzgün acaba? Biz çalışıyoruz kriter vız gelir ;)

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 00:26

Kocaeli Haber