Sağlık çalışanları Gazze için "sessiz yürüyüş" düzenledi

İlimizde görevli sağlık çalışanları İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için giydikleri kanlı önlüklerle sessiz yürüyüş düzenledi. Sağlıkçıları adına açıklamayı okuyan Yusuf Bozal, yetkililerin toplantı yapmaktan öteye gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kerim Yavuz
Kerim Yavuz Tüm Haberleri
BİRLİKTE KINADILAR
PANKARTLARIYLA YÜRÜDÜLER
Haber albümü için resme tıklayın

BİRLİKTE YÜRÜDÜLER

Kocaeli'deki hekimler yapılan katliamlara dikkat çekmek için kanlı beyaz önlük giyerek, " Filistin'e sahip çık" ve "Beyaz önlüklerimiz kana bulanmasın" pankartlarıyla Fevziye Camii'nden başlayarak Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü. Sabri Yalım Park'ında toplanan Kocaeli Üniversitesi  hekim ve hekim adayları İsrail'e seslenerek tepkilerini ortaya koydular.

ACILARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Kocaeli Üniversitesi Hekimlerinden Yusuf Bozal tarafından okunan açıklamada “Ateşkesin bitmesiyle beraber yeniden başlayan çatışmalarda, en son açıklanan dünden bu yana 178 Filistinli şehit oldu, 589'u ise yaralandı. Katliamın sayısı 15 bini, yaralı sayısı 36 bini geçti. Şehit olanların %40'ını çocuklar, %30'unu ise kadınlar oluşturuyor.

SAĞLIK SORUNLAR SÜRÜYOR

İşgal güçlerinin sürdürdüğü katliam politikasının ilk gününden bu yana, Gazze'de sağlık hizmeti sunumunun her aşamasında problem yaşanmaktadır. 7 Ekim'den bugüne 28 hastane ve 63 birinci basamak sağlık ocağı hizmet dışı kalmış, 60 ambulans ve 160 sağlık kurumu hedef alınmıştır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DESTAN YAZDI

İşgal güçleri, Gazze'ye elektrik, su, gıda ve her türlü insani ihtiyaç malzemesinin girişini engellemek suretiyle tarihte belki eşi görülmemiş ve bir daha da görülmeyecek olan bir zulme imza atmıştır. Bu zorlu koşullar altında dahi yılmadan hizmet vermek için gayret sarf eden bütün hekimler ve sağlık çalışanları, adeta mücadeleleriyle destan yazmışlardır.

BİRÇOK HEKİM ŞEHİT OLDU

Sadece hastalarının değil, kendilerinin dahi can güvenliği olmadığı bir ortamda çalışarak bu destansı duruşlarını perçinlemişlerdir. Belki 1 can için daha şifa vesilesi oluruz düşüncesiyle terk edip gitmedikleri topraklarında, üzülerek belirtiyoruz ki, pek çok hekim de şehit düşmüştür. Dr. Nefrolog Hammam Alloh, Dr. Medhat Saidam, Dr. Şami Ebu el-Rab bunlardan yalnızca birkaçıdır. 

TANKLARLA HASTANEYE GİRİLDİ

Uluslararası anlaşmalara göre hastane ve çevresinin askeri hedef hâline getirilmesi yasaklanmışken, işgal, hiçbir hukuki kaideyi dikkate almaksızın hastaneleri bombalamış, hastane yöneticilerine ulaşarak hastaneyi boşaltmaları için tehdit etmiş, en son geldiği noktada, Şifa Hastanesini çepeçevre kuşatıp tanklarla hastaneye girmiştir.

SOYKIRAMA İMZA ATILIYOR

Sosyal medya üzerinden yayınladıkları karikatür videoları sözde delil sayıp girdikleri hastanenin içinden yayınladıkları videolardan ise, iddia ettikleri tünellerden hiçbir iz görülememiştir. Ateşkes döneminde bile, farklı şehirlerde pek çok silahlı saldırı ve tutuklama gerçekleştiren bu katliamcıların, Batı Şeria'da, herhangi bir bombanın etkisiyle bile değil, doğrudan doğruya mermiyle 2 çocuğu şehit ettikleri görüntüler bütün kamuoyuna yansımıştır. Bu da açıkça göstermektedir ki, işgal, Filistin'de bile isteye bir soykırıma imza atmaktadır.

SOMUT BİR ADIM ATILAMADI

Gün geçtikçe zulmü, vahşeti, kan emiciliği gün yüzüne çıkan işgale karşı dünyanın dört bir tarafinda, din, dil, ırk, mezhep, meşrep farkı olmaksızın, vicdan sahibi her insan ses çıkarmakta, büyük halk kitleleriyle yürüyüşler gerçekleştirmektedir. Ancak ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde hafta süren ateşkes sürecini hariç tutarsak, bu zulme engel olmak adına, dünya üzerinde güç ve yetki sahibi olanlar, yalnızca birtakım kınamalar yapmaktan ve somut bir adım atma kararı alınmayan toplantılar düzenlemekten öteye gidememişlerdir” dedi. 

03 Ara 2023 - 17:06 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Kerim Yavuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber

Oyunlar