Eğitim Bir Sen: Protokol 2024 yılında gerçekleştirilse daha yüksek teklif verilir

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 No'lu (Üniversite) Şubesi, Kocaeli Üniversitesi personellerini ilgilendiren promosyon teklifi ile ilgili görüşlerini Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne ilettiler.

Ecrin Ebrar  Sekmen
Ecrin Ebrar Sekmen Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TEKLİFLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTILAR

Kocaeli Üniversitesi, 5 bin 635 personelinin maaşlarının alacağı banka tarafından verilecek olan promosyon tekliflerini sendikaların görüşüne sunmuştu. Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 No'lu (Üniversite) Şube Başkanı Dürdane Kanlıkavak yaptığı açıklama ile Kocaeli Üniversites’ine ihale teklifine ilişkin görüşünü paylaştı. Kanlıkavak, açıklmasında “İhale tarihi itibariyle mali yılın sonuna gelinmesi nedeniyle pazarlama ve satış gideri/reklam bütçe kaleminde yeterli ödeneklerinin olmaması sebebiyle düşük teklif vermiş oldukları hususu gözetilmelidir. Bu şekilde yeni protokolün 2024 yılı başında gerçekleştirilmesi halinde hem daha fazla sayıda bankanın teklif vereceği hem de daha yüksek teklif bedeli verilebileceği dikkate alınmalıdır.” ifadelerinde bulundu.

BENZER KURUMLARDAN DAHA DÜŞÜK

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 No'lu (Üniversite) Şubesinin teklife ilişkin görüşü: “Bankaların maaş ödeme hizmetlerini sunmasındaki temel gerekçe, bireysel bankacılık ürünlerinin satışından beklenen gelir olmaktadır. Bu durumda bankaların teklif ettiği promosyonlar ise, anılan hizmetlerin kendisinden temin edilmesinin karşılığı olarak verilen fiyat işlevi görmektedir. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen maaş ödeme protokolü ihale sonuçlarında da görüldüğü üzere teklif veren bankaların, benzer personel sayısına sahip kamu veya özel kurum ve kuruluşlarca düzenlenen maaş ödeme protokollerine nazaran daha düşük miktarda promosyon bedeli teklif ettikleri görülmüştür.

YÜKSEK MİKTARDA ÖDEME YAPILMALIDIR

Bu düşük teklifin sebepleri araştırılmadan, bankaların düşük teklif vermelerine şartname hükümleri neden olmuş ise bunların tespiti ve düzeltilmesi, banka rekabetini engelleyen bir durum varsa bunun giderilmesi, promosyon ödemeleri bankaların reklam bütçelerinden karşılandığı için bankaların yeni bütçe oluşturacakları yeni mali yıldan sonra yeni ihale yapılması gibi unsurlar gözetilmelidir. Üniversitenin promosyon ihalesindeki bu eksik ve hatalı konuları gördük, Üniversite yönetiminden istendiği üzere ihale tekliflerine ilişkin detaylı görüşümüzü yazılı olarak sunduk. Üniversite yönetimi tarafından görüşümüz ve uyarılarımız dikkate alınarak personelimize daha yüksek miktarda promosyon ödemesi yapılması sağlanmalıdır.

PROTOKOL 2024 BAŞINDA YAPILMALI

Bu itibarla, en yüksek teklif sahibi banka da dâhil olmak üzere ihaleye teklif veren bankaların, maaş ödeme anlaşması ihalesi tarihi itibariyle mali yılın sonuna gelinmesi nedeniyle pazarlama ve satış gideri/reklam bütçe kaleminde yeterli ödeneklerinin olmaması sebebiyle düşük teklif vermiş oldukları hususu gözetilmelidir. Bu minvalde, süresi sona eren maaş ödeme protokolünün ilgili bankayla anlaşılmak suretiyle kısa süreliğine uzatılması, bu şekilde yeni protokolün 2024 yılı başında gerçekleştirilmesi halinde hem daha fazla sayıda bankanın teklif vereceği hem de daha yüksek teklif bedeli verilebileceği dikkate alınmalıdır.

500 TL REVİZE SÖZLEŞMESİNİ YAZILI OLARAK VERİN

İhalenin şartname hazırlama sürecinde de yetkili sendika temsilcilerine bilgi verilmemiş ve görüşleri alınmamıştır, bununla birlikte ihale süresince komisyonda yer alan ve konuşmak isteyen yetkili sendika temsilcilerine söz hakkı tanınmamış ve sonucuna ilişkin komisyonla istişare yapılmamış olmasına rağmen yazılı görüş istenmesi sürecin sağlıklı yürütülmediğinin göstergesidir. Ayrıca, Kocaeli Üniversitesi yönetimi ile TEB arasında ihale komisyonuna bilgi verilmeksizin gerçekleştirilen görüşme ile Üniversite yönetiminin talebi sonucunda bankanın teklifini 500 TL artırarak revize ettiği sözleşmenin ve varsa eklerinin onaylı birer örneğinin tarafımıza yazılı olarak verilmesini arz ederim.”

25 Eki 2023 - 13:38 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Ecrin Ebrar Sekmen


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber