Sosyal Güvenlik Sistemine Yeni Reformlar Geliyor: İşte Detaylar

 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı, sosyal güvenlik sisteminde önemli değişiklikleri öngörüyor. Bakım Sigortası, mesleki rehabilitasyon uygulamaları gibi yeniliklerle yaşlanan nüfusun etkileri azaltılacak. Düşük gelirli gruplara özel sosyal sigorta programları oluşturulacak.

Sosyal güvenlik sistemi, daha geniş bir kapsama sahip olacak ve prim tabanı güçlendirilecek. Farklı meslek ve gelir gruplarına yönelik yeni uygulamalar, sisteme daha kolay girişi sağlayacak. Kolay işverenlik uygulaması daha yaygın hale getirilecek. Düşük gelirli esnaf, sanatkar, çiftçi ve mevsimlik çalışanlara yönelik özel sosyal sigorta programları oluşturulacak. Sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamaları, iş gücü piyasasının değişen koşullarına uyumlu hale getirilecek.

Dijitalleşme, geleneksel iş yeri anlayışının ötesinde yeni çalışma modellerini ortaya çıkarıyor. Bu yeni modellerin sosyal güvenlik sistemiyle uyumlu hale getirilmesi için teknik ve hukuki altyapı güçlendirilecek. Sosyal güvenlik uygulamaları, kısmi süreli çalışma gibi esnek çalışma modelleriyle daha uyumlu hale getirilecek.

Sosyal güvenlik sistemi, aktüeryal dengeyi güçlendiren reformlara odaklanacak. Emeklilik kriterlerinin yaşam süresi artışına uyumlu hale getirilmesi için otomatik ayarlama mekanizmaları geliştirilecek. Yaşlı bakım hizmetleri için bakım sigortası kurulacak.

Prim tahsilatları artırılacak ve prim borçlarının takip süreçleri etkinleştirilecek. İstihdam teşvikleri gözden geçirilerek sosyal güvenlik sistemi daha sade ve etkin bir yapıya kavuşturulacak. Kadın, genç ve engellilere yönelik teşvikler ağırlık kazanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun veri paylaşım işlemleri artırılarak bürokrasi azaltılacak. Tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sistemleriyle desteklenerek emekli refahı artırılacak. Genel Sağlık Sigortası sisteminin sürdürülebilirliği güçlendirilecek ve tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecek. Sağlık hizmetlerinin finansmanında değer bazlı geri ödeme yöntemleri kullanılacak ve akılcı ilaç kullanımı teşvik edilecek.

Sağlık Market uygulamasının kapsamı genişletilerek ilaç ve tıbbi malzeme tedarik zinciri güçlendirilecek. Sağlık hizmetlerinin gereksiz ve etkin olmayan kullanımını önlemeye yönelik düzenlemeler yapılacak. Bu reformlar, sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğini artırmayı hedefliyor.

Kaynak: AA

19 Eki 2023 - 15:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber