TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu: "Sözü Güçlü, Gücü Tesirli Bir Ülke Olmak İçin Çalışacağız"

Kocaeli Üniversitesi, 2023 – 2024 Akademik Yılı Açılış Töreni'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdi.

Ecrin Ebrar  Sekmen
Ecrin Ebrar Sekmen Tüm Haberleri
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu: "Sözü Güçlü, Gücü Tesirli Bir Ülke Olmak İçin Çalışacağız"
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu: "Sözü Güçlü, Gücü Tesirli Bir Ülke Olmak İçin Çalışacağız"
+3
Haber albümü için resme tıklayın

SÖZÜ GÜÇLÜ, GÜCÜ TESİRLİ

Kocaeli Üniversitesi 2023 – 2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Kocaeli Üniversitesi Tanıtım videosu izletildi. Açılış konuşmalarını Numan Kurtulmuş ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk yaptı. Kurtulmuş, yaptığı konuşmasında, “Çağdaş gelişmeler seviyesine çıkmak değil üstüne çıkmalıyız, takip eden değiş takip edilen olmalıyız. Öncülük yapan ve tam bağımsız bir Türkiye olmalıyız. Milli hedeflerimizi gözden geçirip yenileyeceğiz. Sözü güçlü gücü tesirli ülke olmak için çalışacağız” ifadelerinde bulundu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu:

PROTOKOL KATILIM SAĞLADI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile gerçekleşen törene, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Milletvekilleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Nuh Zafer Cantürk, çevre üniversitelerin rektörleri, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehvelan, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İzmit İlçe Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilçe başkanları, ilçe kaymakamları, STK Başkanları ve oda temsilcileri, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, MHP Kocaeli İl Başkanı Murat Nuri Demirbaş katılım sağladı.

ÖĞRENCİLERİMİZİN BARINMASI VE ENTEGRASYONUNU DESTEKLİYORUZ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi: “2023 – 2024 akademik yıl açılışının üniversitemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kocaeli Üniversitesi ülkenin önemli üniversiteleri arasında yer almıştır. Üniversitemizin bilim ve teknolojide üstlendiği görev ülkemizi ileriye taşımaktadır. Üniversitemizin ön plana çıkması diğerlerinden farklılaşması ile gerçekleşmektedir. Türkiye yüzyılın uygun olarak vizyonuyla yaptıkları ve yapacakların uyacaktır. Üniversitemize ülkemiz ve dünyanın beklentilerini karşılayacak gelişmeler kaydettik. Üniversitemiz kayıtlarda lisansta yüzde 98 doluluk oranına ulaştı. Öğrencilerimizin barınma ve ilimize entegrasyonunu önemsiyoruz. Barınmada yüzde 100 yerleştirme sağlanmıştır. Öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin memnuniyeti arttıkça daha çok tercih edilebilir hale gelecektir.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu:

ULUSLARASI ALANDA İŞBİRLİKLERİNİ ARTTIRACAĞIZ

Öğrencilerimizin mutlu olmaları için çalışıyoruz. Öğrencilerimizi her alanda destekleyerek iş imkanları ile bir araya getireceğiz. Ulusal ve uluslararası müsabakalarda öğrencilerimiz üniversitemizi ve ülkemizi temsil etmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi, ‘Üniversite toplumun dışında değil tam ortasında yer alır.’ Toplumla şehirle sanayi oluşumları ile işbirliği yapmak istiyoruz. Meseleleri tek başına değil birlikte hareket ettiğinizde çözersiniz. İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte şehrin yapı envanterinin denetlenmesi devam ediyor. YÖK’ün üniversitelerimizi yönlendirdiği iktisatlaşma programına uygun olarak üniversitemiz uluslararası alanlarda temsil ederek uluslararası işbirliklerini arttırmak istiyoruz. Üniversitemiz mükemmel sağlık hizmetleri vermeye devam ediyor.”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu:

CUMHURİYETİN İLK YÜZYILI KOLAY GEÇMEDİ

Rektör ardından konuşma yapan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, şu ifadelerde bulundu: “Türkiye olarak tarihi bir dönemden geçiyoruz. 2023 uzun süre konuştuğumuz ve içinde olduğumuz bir dönem Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını geride bırakıyor ve ikinci yüzyılına erişiyoruz. Hep daha büyük hedefleri koyarak ulaştığımız istediğimiz nokta gayretlerimiz var. Bizim milletimiz Anadolu topraklarına geldiğinden beri hep ileriye doğru atılım yapmış ve atılımlarını gerçekleştirmiştir. Her şeyden evvel Mutafa Kemal Atatürk olmak üzere, ecdadımızı saygıyla anıyoruz. Cumhuriyetin ilk yüzyılı kolay geçmedi. Yokluklar, zorluklar engellenmeler, darbeler, geride bırakıldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu:

TAKİP EDEN DEĞİL TAKİP EDİLEN OLMALIYIZ

Üç hedefimiz vardı şimdi bunları gözden geçirmek ve yeni hedefler koymak zorundayız. Bunlar muasır medeniyetler seviyesine gelmek, çağdaş gelişmelerin gerisinde kalmamak. Bunlar bize yetmez, revize etmemiz lazım. Çağdaş gelişmeler seviyesine çıkmak değil üstüne çıkmalıyız, takip eden değiş takip edilen olmalıyız. Öncülük yapan ve tam bağımsız bir Türkiye olmalıyız. Milli hedeflerimizi gözden geçirip yenileyeceğiz. Sözü güçlü gücü tesirli ülke olmak için çalışacağız. Üniversitelerimizde her alanda araştırma faaliyetlerini ileriye taşımak görevi düştüğü gibi ufku açık öğrenciler yetiştirme görevi de düşmektedir.

BİLGİ İLAVE GÜÇLE KUVVETLENDİRİLMELİ

Bu kadar bilgi üreten insanlık neden bu kadar ızdıraba sahiptir. Bu sorunun cevabını da üniversitelerde verilmesi lazım. Bilginin ilave güçle kuvvetlendirilmesi lazım. Bugün dünyanın hangi üniversitesine gidersek gidelim. Başta Mühendislik Fakülteleri olmak üzere üzerinde durulan konular küresel ısınma ve iklim değişikliğinin çevre kirliliğini konuşuyorlar. Bunların üzerine yoğunlaşmadan temel nedenlerine ulaşmadan ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kapitalist bunların arkasındaki en önemli nedendir. İstediğiniz kadar kamu sporları yapın duyarlılığı arttırın, eğitim verin. İnsanın zihnini değiştirip bu dünya bana babamdan kalan bir miras değil, sonraki nesillere aktaracağım bir emanet demedikten sonra küreselleşmenin önüne geçemezsiniz.

IRKÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEMİZ LAZIM

Göç ve mülteciler meselelerinin sonuçlarıyla ilgileniyoruz. Nasıl oldu da insanlık kendisinin önünde büyük bir kriz olan göç sorununu buldu? Bunun arkasına baktığımız zaman işgaller, iç çatışmalar, emperyalist devletler bunun bir numaraları nedenidir. Dünyadaki bu anlamdaki siyasal yapılanmanın yeniden gözden geçirilmesi göç meselesinin arkasındaki işgal politikalarına dair yeniden yapılanmaya gitmemiz gerekiyor. Irkçılığın önüne geçmemiz lazım. İslam düşmanlığı yapan ya da yabancı düşmanlığı yapan faşistler kendilerini üstün diğerlerini köle olarak görüyorlar. Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam fobiyle karşı karşıya kaldık

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KOÜ Akademik Açılış Töreninde Konuştu:

GAZZE YARDIMI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Bugün insanlık tarihinin en azı gelişimlerine şahit oluyoruz. İsrail ve Filistin’de yaşananlarının iki yüzü var. Biri bombalar atılarak insanlar hayattan koparıyor. Güvenli bölge olduğu için geldikleri şifa hastanesinde katliama uğradılar. İnsanı yardımların Gazze’ye ulaşması için mücadele ediyoruz. Bir an evvel ateşkesin sağlanması ve insani ve tıbbi yardımlarım ulaşması için çaba gösteriyoruz. Böyle bir ortamda ateşkes insani yardım ile ilgili bir ihtiyaç vardır. Bizim ecdadımızdan savaşta cephede olmayan kimseye dokunmamayı öğrenmiş çocuklarız. Birleşmiş milletler de kendileri alınmış kararlara itiraz edenler katillerin sırtını sıvazlıyor. Dünya böyle bir barbarlıkla modern zamanlarda karşılaşmamıştı.”

ÖĞRETİM ÜYELERİNE PLAKET TAKDİMİ

Akademik yıl açılış töreninde konuşmaların ardından Sağlık Bilimleri alanında Doç. Dr. Hafize Emine Sönmez, Sosyal Bilimler alanında Prof. Dr. Ayşe Günsen, Fen Bilimleri alanında Prof. Dr. Müslüm Arıcı, TÜBTAK projelerinde en çok proje yapan Prof. Dr. Olcay Mert, Prof. Dr. Ayşe Aytaç, Doç. Dr. Bağdagül Karaağaç, Doç. Dr. Ersoy Erişir, Motor Teknolojileri alanında uzmanlaşan üniversite ödülünü Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Necati Özsezen plaket aldı.

19 Eki 2023 - 13:07 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Ecrin Ebrar Sekmen


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Haber