KOÜ’de Dünya Osteoporoz Günü kutlandı

Dünya Osteoporoz Günü, her yıl 20 Ekim tarihinde kutlanıyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği ve Osteoporoz ve diğer Metabolik Kemik Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Cantürk, Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle KOÜ’de düzenlenen toplantıda konuştu

Prof. Dr. Zeynep Cantürk’ün mesajı şöyle: “20 Ekim’de kutlanmakta, osteoporoz ve ilgili kas-iskelet sistemi hastalıklarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisi konusunda küresel farkındalığın artırılması hedeflenmektedir. Hâlihazırda osteoporoz büyük ölçüde yetersiz teşhis edilmekte ve yeterince tedavi edilmemektedir. Dünya çapında, kemik kırığı açısından yüksek risk altında olan milyonlarca insan, sessiz hastalıktan habersizdir. Hastalığın sosyoekonomik yükü ve ciddi kırıkların hastaların bağımsızlığı üzerindeki etkisi ne yazık ki yeterince dikkate alınmamaktadır. Osteoporoz, ‘gözenekli kemik’ anlamına gelmektedir, kemiklerin incelmesi durumudur. Kemikler yoğunlukları azaldıkça ve kaliteleri düştükçe güçlerini kaybetmekte, ağrı ve sakatlığa neden olabilecek kemik kırıkları gelişebilmektedir.

NÜFUS YAŞLANIYOR...

Nüfusun giderek yaşlanması nedeniyle daha çok karşılaşılmakta olan osteoporoz, toplumlara hem ekonomik hem de sosyal bir yük getirmektedir. Menopoz sonrası dönemde yaygın olarak görülen osteoporoz, sadece kadınların hastalığı olmayıp, erkekleri de etkilemektedir. 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinin ve her 5 erkekten birinin hayatının bir döneminde kırık yaşayacağı öngörülmekte, tüm dünyada her üç saniyede bir kırık oluştuğu ve yılda 9 milyon kırık vakası olduğu tahmin edilmektedir. 2050 yılında, 1990'a kıyasla kalça kırığı insidansının erkeklerde yüzde 310 ve kadınlarda yüzde 240 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda da 50 yaş üzerindeki her 4 kişiden birinde osteoporoz bulunduğu belirlenmiştir.

KEMİK KIRIKLARI YAŞANIYOR

Osteoporoz nedeniyle oluşan bu kemik kırıkları, yaşam kalitesini bozmakta, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamakta, başkalarına bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Birçok hasta, küçük bir düşme veya çarpmadan sonra bir kırık gelişinceye kadar hastalıklarından haberdar olamadığı için genellikle ‘sessiz hastalık’ olarak adlandırılmaktadır. Osteoporoz kadınların meme kanserinden,  kalp krizinden, diyabet ve diğer birçok hastalıktan daha fazla hastanede yatarak tedavi görmesine neden olmaktadır. Erkeklerde yaşam boyu kırık riski prostat kanserinden daha fazladır. Omurga kırıkları, sırt ağrısına, boy kısalığına, şekil bozukluğuna, hareketsizliğe, yatakta geçirilen günlerin artmasına ve solunum fonksiyonlarının azalmasına neden olabilmektedir.

EN ÇOK KAYLÇA KEMİĞİ KIRIKLARI YAŞANIYOR

Osteoporoza bağlı omurga kırığı olan bir kadının 5 yıl içinde bir başka kırık geçirme riski yüzde 25’dir. Kalça kırığından sonra hastaların yaklaşık yüzde 60'ı yardıma ihtiyaç duymakta ve yüzde 20'si uzun süreli hemşirelik bakımı gerektirmekte ve ilk bir yıl içinde yüzde 20-24 oranında ölüm görülmektedir.

Kalça kırığı olan hastaların yüzde 55'inden fazlasında daha önce vertebra kırığı olduğuna dair kanıtlar vardır. Önceki bir kırık, özellikle ilk iki yılda olmak üzere herhangi bir kırık riskinin yüzde 86 oranında artmasıyla ilişkilidir. Yani bir kırık sonraki kırık için büyük risk yaratmaktadır. Kırığı sonra, hastaların yaklaşık yüzde 80'ine hala teşhis konulamadığı ve kırığa neden olan osteoporozun uygun şekilde tedavi edilmediği düşünülmekte, omurga kırıklarının sadece 1/3'ünün klinik olarak dikkat çektiği tahmin edilmektedir.

OSTEOPOROZ KİMLER TARANMALIDIR?

65 yaş üzeri bütün kadınlar ve 70 yaş üstü bütün erkekler kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile taranmalı, sonuç normal bulunursa birkaç yılda bir tekrar edilmelidir. 65 yaşın altında olup menopozda olan hanımlar ile 50-70 yaş arası erkeklerde ise kırık için aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi biri varsa yine tarama yapılmalıdır: Boy yüksekliğinden az bir mesafeden düşmekle kırık gelişmişse, üç aydan uzun süre 5 mg/gün prednisolon ya da eşdeğeri glukokortikoid (kortizon tedavisi) kullanımı varsa­, romatizmal bir hastalığa sahip olmak, sigara ve aşırı alkol tüketimi, boyda 4 cm’ den fazla kısalma, düşük vücut ağırlığı, geç adet görme, 45 yaşından erken menopoza girme, ailede kalça kırığı bulunması durumlarından herhangi birisi varsa mutlaka bir hekime başvurularak gerekli taramalar yapılmalıdır. Osteoporoz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Çocukluktan itibaren düzenli beslenme ve egzersiz ile osteoporoz önlenebilir, tanı konduğu zaman tedavi edilerek kırıklar önlenebilir. Kemik sağlığınız için adım atınız, riskiniz varsa harekete geçiniz, tarama ve gerekiyorsa tedavi için geç kalmayınız.”

21 Eki 2022 - 10:24 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?