Tabip Odası: ‘Muayenehanelere darbe indiren düzenlemeler kabul edilemez’

Kocaeli Tabip Odası, Özel Hastaneler Yönetmeliği ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki yönetmelik değişikliğiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yönetmeliğin muayenehanelere darbe olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yer alarak yürürlüğe giren Özel Hastaneler Yönetmeliği ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki yönetmelikteki değişiklik hekimlerin tepkisine neden oldu. Kocaeli Tabip Odası yönetimi de yönetmelikteki değişiklikle ilgili tepkilerini dile getirmek için Plajyolu'ndaki oda binasında toplantı yaptı, toplantı sonrası basın açıklaması düzenleyen oda yönetimi yönetmeliğin hekimlerin serbest çalışma hakkını kısıtladığını ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ayşe Engin Arısoy'un yurtdışında olması sebebiyle katılmadığı toplantı sonrası yapılan basın açıklamasını Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreter Mehtap Yılmaz Maçkalı okudu.

İMKANSIZ HALE GETİRDİ

Tabip Odası Genel Sekreteri Mehtap Yılmaz Maçkalı'nın okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Muayenehanelere darbe indiren düzenlemeler kabul edilemez, hekimlerin serbest çalışma hakkı kısıtlanamaz. Özel Hastaneler Yönetmeliği ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik 6 Ekim 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Sağlık Bakanlığı, bu yönetmelik değişiklikleri ile muayenehane hekimlerinin tanı ve tedavi amacı ile hastalarını özel hastanelere, tıp merkezlerine yatırmaları, ameliyat ve girişimsel işlem yapmalarını yeni koşullara bağlayarak neredeyse imkansız hale getirdi.

BÜYÜK ÖLÇÜDE KISITLAYACAKTIR

Düzenlemelerin hangi kamu yararı gözetilerek ya da nasıl bir ihtiyacı karşılamak amacıyla yapıldığı anlaşılamadığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından da açıklanamadı. Bu yönetmelik değişikliği muayenehanesi olan dahili branş hekimlerinin hastalarını yatırmalarını, cerrahi branş hekimlerinin ise ameliyat yapmalarını zorlaştıracak, serbest meslek faaliyetlerini çok büyük ölçüde kısıtlayacaktır. Düzenleme hastaların mahremiyetinin korunması ve hekim seçme hakkını ihlal edecek niteliktedir. Yapılan yönetmelik değişiklikleri ile muayenehane hekimlerinin bu şekilde tanı ve tedavi hizmetlerini yürütmeleri ancak özel hastane veya tıp merkezinde ilgili branşta boş uzman hekim kadrosu olması halinde, yıllık sözleşme yapmak suretiyle mümkün olabilecektir.

MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Son zamanlarda hekimlerin gerek özel hastanelerde şirket kurarak çalışmaya zorlanmaları ve hak kayıplarına sağlıkta şiddet artışı nedeniyle muayenehanede serbest uğramaları, gerekse kamudaki çalışma koşulları ve çalışmaya yöneldiği bilinmektedir. Hekimler, büyük sağlık sermayesinin kıskacına alınmak istenmektedir. Sağlık Bakanlığı'nı Anayasa ve ilgili yasalara aykırı olan, serbest meslek icrasını kısıtlayarak hekimliğin bağımsızlığına darbe indiren, hastaların da hekim seçme haklarını kısıtlayan bu düzenlemelerden bir an önce vazgeçmeye ve ilgili yönetmelik değişikliklerini iptale çağırıyoruz. Türk Tabipleri Birliği, tabip odaları ve uzmanlık dernekleri olarak; bu yönetmelik değişikliğini kabul etmediğimizi, serbest çalışan hekimlerin haklarını korumak amacıyla her türlü yasal girişimde bulunacağımızı ve bu düzenlemeler geri alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimiz."

18 Eki 2022 - 17:05 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?