'Cami için belediyenin kasasından para çıkmayacak'

İzmit sahilinde denize dolgu yapılarak cami yapılması ile ilgili Büyükşehir meclisinde yaşanan tartışmaların ardından Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “Dolgu kararını alıp bakanlığa göndereceğiz. Burada belediyenin kasasından para çıkmayacak vatandaşlar camiyi yapacak” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda başkanlık makamından gelen 6 gündem maddesi ile birlikte 105 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. Mecliste Gündoğdu Mahallesi'ndeki spor tesis alanı ile ilgili tartışma yaşandı. İzmit sahilinde denize dolgu yapılarak cami yapılması ile ilgili muhalefet halka sorulmasını istedi ve süre uzatımı talep etti. Ancak yapılan oylamada talep oy çokluğu ile meclisten geçti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM FİZİBİLİTESİ BİTTİ

Meclis gündemine geçilmeden önce köylere yapılan yol çalışmalarını çok beğendiğini söyleyen İYİ Parti Grup Başkanvekili Fevzi Canbaz, “Yollar çok iyi yapılmış. Bundan sonra tüm köy yollarının Büyükşehir eli ile yapılmasını öneriyorum. Bu çalışmaları titizlikle yapan ekiplerin ödüllendirilmesini istiyorum” dedi. Canbaz’ın açıklamasının ardından Büyükşehir’deki atamalarla ilgili meclise bilgi verildi. Yeni kurulan Kentsel Dönüşüm Dairesi ile ilgili bilgi veren Büyükakın, “Kentsel Dönüşüm fizibilite çalışmalarımızı tamamladık ve bakanlığa gönderdik. Bu çalışmanın ardından Kentsel Dönüşüm Dairemizi kurduk ve Adnan Pala'yı bu dairemizin başına getirdik” dedi.


YER İZMİT BELEDİYESİ'NDE KALSIN

İzmit Gündoğdu Mahallesi'nde yer alan yaklaşık 12 dönüm alanı spor tesis alanın tescil harici bırakılması ve Büyükşehir’e tapu verilmesi ile ilgili gündemde söz alan CHP Meclis üyesi Orhan Tanış, İzmit ve Büyükşehir Belediyesi'nin bu alanın tapusunu istediğini belirtti. İzmit Belediyesi'nin alanı kullandığını söyleyen Tanış, “Parselin İzmit Belediyesi'nin tasarrufunda olan alan 4 yıl önce Büyükşehir’e tahsis edilmiş. 2013 yılında tahsis iptal edilmiş ve alan üzerindeki iki yurt binası İzmit Belediyesi'ne kiralanmış. Bu alan Büyükşehir'in yetkisi alanında olan spor alanı olmadığını düşünüyoruz. Büyükşehir yasası ilçe belediyelerinin hizmet alanını daralttı. Bu tür yerlerin ilçe belediyelerinden alınması da ilçe belediyelerinin proje yapma standartlarını azaltmaktadır. Burada ortak proje yapılabilir” dedi.

BÖLGE HALKI BİZDEN İSTEDİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Büyükakın, “Bölgedeki spor tesisi bölgedeki amatör spor kulüpleri tarafından kullanılıyor. Bölgedeki vatandaşlar kalabalık bir ekiple bizden burada düzenleme yapılmasını istedi. Orada sadece açık saha değil yapılarda var. Yapıların yenilenmesini de istediler. 30 milyon sadece bina yapım bütçesi var. Biz yapalım diye düşündük. Yapalım bölgedeki insanlar yararlansın dedik. Kimsenin elinden bir şey almıyoruz. Bölgedeki insanların talebini karşılamak istiyoruz. Bize gelen vatandaşlar ilçe belediyesine gidildiğini ve yapılmadığını söyledi. Bize de belediyeden bir ortak proje talebi gelmedi” dedi.

YURT KALSIN

İzmit Belediyesi'nin tescil harici alan olduğu için başvuru yaptığını söyleyen CHP Başkanvekili Engin Taşdemir, “Burasında yurtlar ayrılarak çalışma yapılabilir. Küçük işlerle uğraşmayın. Yurt İzmit Belediyesi tarafından kiralanmış. İlim Yayla Cemiyetine vermiş. 510 liraya kiralanmış. Bölünmesinde bir sakınca yok. Bu hukuki süreç yaşatacak. Yurt ile ilgili bir kaygı mı var. Biz tarikat ve cemaatlerine kamu yeri vermiyoruz” dedi.

MİLLET HİZMET BEKLİYOR

Taşdemir’e yanıt veren Büyükakın, “Yurtlarda sizin tahliye süreciniz devam ediyor. Siz yurdu tahliye etmek istiyorsunuz. 6 aydır tescil süreci devam ediyor. Millet orada hizmet bekliyor. İnsanlar 3 bin metrekare bina istiyor. Sizinle ilgili kaygınız var. Sizin insanları kategorize ettiğinizi düşünüyoruz. Aldığınız belediyelerde belli insanların faaliyetlerine karşı yaklaşımınız var. Burada bir tarikat yapısı yok. Bir Belediye başkanı seçildikten sonra tüm toplumun belediye başkanı olarak hareket etmemeli. Belli bir kesime karşı cephe almıyoruz. Mesela biz KYÖD’e karşı bir cephe açmıyoruz” dedi.


KAMUOYU TARTIŞMALI

İzmit sahilinde dolgu imar planı yapılması ve bu alana cami yapılması maddesinde İYİ Parti meclis üyeleri önergesi ilk olarak okutuldu. Projeye destek verdiklerini ancak yer seçiminin doğru olmadığını belirten İYİ Partililer, yer tespiti ve kent kamuoyunun tartışması için maddenin komisyona iade edilmesini istedi. İYİ Parti Meclis üyesi Nurettin Bulut önergenin ardından teknik olarak zemin hakkında bilgi verdi. Cami proje fikrinin güzel olduğunu söyleyen Bulut, “Bizim önerimiz STK ve odalarla detaylı tartışılmasını istiyoruz” dedi.

ORTAK AKILLA KARAR ALINMALI

Komisyonda cami ve dolgu projesi ile ilgili bilgi aldıklarını söyleyen CHP Meclis üyesi Orhan Tanış, “Bu tür eserler yapılabilir. Vatandaşların ihtiyacı varsa daha büyük camiler de yapılabilir. Kentte değer katan eserler olabilir. Kalıcı eserler bunlar elbette. Su tür eserlerde bu öncelikle kamuoyuna açıklanmalı ve kamuoyu tartışmalı. Buradan da ortak bir akıl çıkar. Biz bu nedenle kamuoyu tartışsın diye süre uzatımı istedik. Ancak önerimiz komisyon tarafından kabul edilmedi. Teknik olarak da karşı çıktığımız yerler var. 40 bin metrekare dolgu alanı olacak. Dolgu sadece 80 milyonluk bir maliyet getiriyor.

MALİYET YÜKSELTİLMEMELİ

Dolgu yaparak bu işin yapılmasını tartışmak gerekiyor. Dolgu alanına cami yapılması konusunda analiz yapılıp bir çalışma yapıldı mı? En azından bu projenin kentte tartışılarak geçirilmesini istiyoruz” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir de projenin ortak akıl ile yapılması noktasının altını çizerek “Denize dolgu yaparak cami yapılması fikrinin kimden çıktığını bilmek istiyoruz. Elbette simge bir yapı olmalı ama bu yapının maliyet yükseltilerek yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ORTADA PROJE YOK

Meclisten karar çıktığında bu kararın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına gidileceğini söyleyen Büyükakın, “Bakanlığın dolguya karar verip vermeyeceğini bilmiyoruz. Bahsettiğimiz alan 1994 yılında dolgu imar planı yapılmış. Salim Dervişoğlu’nun altındaki tüm alanlar dolgu alanıyken bu konuda tek söz söylememiniz dikkatimi çekiyor. Geçmişte yapılmışsa şimdide yapılması gayet doğal. Büyükşehir Belediyesi bunu yapmayacak. Büyükşehir’in bütçesinden çıkmayacak. Ortada bir proje yok. Burada dolgu yapacağız. Vatandaş belki burada yapılmasını istemeyecektir” dedi.

KAVRAM PROJESİ YAPILDI

Bölgede insanların cami talebi olduğunu vurgulayan Büyükakın, “Kent içindeki camilerin alanını küçük olması nedeniyle cenazelerin kaldırılmasında güçlük çekildiği belirtildi. Maksimum 1000 kişinin ibadet ettiği, avlusunun büyük olduğu bir cami olacak. Bir tören camisinin bu bölgede yapılması, trafik açısından da bize bir kavram projesi geldi. Zemin etütleri yapıldı. Proje çıktıktan sonra art alanda yapmak yedine burun şeklinde ön tarafta oluşan alanda yapılarak Değirmendere’de dahi görülebilecek bir cami olacak. Bakanlık onaylarsa öne çekmek, kabul edilmezse art tarafta mevcut dolgu alanında yapılacak.

ALTERNATİFLER KONUŞULACAK

İnterteks alanı içinde çalışma yaptık. Sembolik yapının art alanın büyük olması konusunda fikir beyan edildi. Avlusu büyük, kendisi daha küçük bir cami olması istendi. Zemin açısından da bakılır. Dolgu imar planı onaylandığında zaten var olan plan onaylanır. Tartışmalar sizleri haklı çıkartırsa sizin önerdiğiniz alanda da yapılabilir. Cami tartışması değil, dolgu imar planına onay verilip verilmemesi kararıdır. Ne yapılacağını henüz bilmiyoruz. 1200 metrelik bir yapı öngörülüyor. Belki İYİ Parti Grubunun dediği gibi İnterteks alanında 3 bin kişilik cami fikri hakim olursa onun üzerinde de yoğunlaşabiliriz. Mevcut dolgu alanın onayı ile birlikte ilave onay istiyoruz. Eğer onaylanırsa cami yapmayı planlıyoruz” dedi.

15 Eyl 2022 - 17:12 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Tuncay - Bence spor komplesine cami uzak olur aslında fuar alanına yapılarsa mesela güneş sahnedinin oraya veya lunaparkkım oraya ama siz değerli kentimizin büyükleri gençlerin oturduğu zaman geçirdiği yeşilliği uygun görmüşsünüz veya fuar da başka bir rant mı var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 17:21


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?