- 26 Nis 2021 - 19:45 G: 27 Nis 2021 - 09:28

Kocaeli’den Biden’ın sözlerine öfke seli

Kocaeli genelindeki siyasiler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları, 1915 yılında yaşanan olaylar ile ilgili “soykırım” ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden’a öfke kustu. Tepkilerdeki ortak kanı ise Biden’a en sert şekilde karşılık verilmesiydi

Muharrem Şenol
Muharrem Şenol Tüm Haberleri
mask

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlamasına Türkiye genelinden olduğu gibi ilimizden de çok sert tepkiler yükseldi. Siyasi partilerin il başkanları Biden’ın bu söylemine ağır göndermelerde bulunurken Vali Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da açıklamayı en sert şekilde kınadı. Öte yandan Azerbaycan’ından Erzurum’a ve Kars’a kadar ilimizde örgütlü bulunan sivil toplum kuruluşları da Biden’a öfke kustu.

İŞTE ABD BAŞKANI’NA YÖNELİK GÖSTERİLEN TEPKİLER:

2/20
“Kendi ülkesini tarif ettiği açık” mask

“Kendi ülkesini tarif ettiği açık”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz:

“Kısa tarihi zulüm, katliam ve işgallerle dolu emperyalist bir ülkenin liderinin 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesi kabul edilemez. Tam da kendi ülkesini tarif ettiği anlaşılıyor. Türkiye’nin dostluğunun çok değerli olduğunu anlayacağı günler yakındır”.

3/20
“Biden önce kendi tarihine baksın” mask

“Biden önce kendi tarihine baksın”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın:

“Tarih siyasi hesaplaşmalara ve gündelik ucuz siyasete feda edilemez. ABD Başkanı Biden’ın, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını şiddetle kınıyor, buram buram popülizm kokan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz. ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz”.

4/20
“Ermeni soykırım kararını kınıyoruz” mask

“Ermeni soykırım kararını kınıyoruz”

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü:

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, ABD Başkanı Joe Biden’ın, 1915 olaylarını ele alan Ermeni soykırım iddialarının 106’ncı yıl dönümüyle ilgili yaptığı açıklamada soykırımı tanımasını kınadı. KOÜ Senatosu açıklamasında şunları söyledi:

“DERTLERİ SPEKÜLASYON”

“Bilimin konusu olan bir tartışmayı; iç siyasetin malzemesi yaparak, sözde soykırım iddialarını gündeme getiren ABD Başkanı Joe Biden’ın yapmış olduğu açıklamayı şiddetle kınıyoruz. Tarihi boyunca “zalime Yavuz, mazluma Yunus” olmuş aziz milletimizin tarihi; hoşgörü, saygı ve birlikte yaşamanın en güzel örnekleri ile doludur. Ülkemizin defalarca bilim insanları tarafından inceleme yapılması hususundaki çağrılarına, gerçekleri bildiklerinden ötürü icabet edemeyenler, spekülasyon yaratarak milletimizi itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.

“EMPERYALİST HEVES İÇİNDELER”

Tarihin hiçbir döneminde emperyalist heveslerle hareket etmemiş olan milletimize bu iftirayı atanlar, kendilerini itibarsızlaştırmaktan öteye gidemeyeceklerdir. Soykırım yalanını söyleyenler, kendi tarihlerine bakacak olurlarsa çok sayıda örneği kanıtları ile görecektir. Kocaeli Üniversitesi olarak, ülkemize ve milletimize atılan bu iftirayı şiddetle kınıyor, tarihi gerçeklerin ortaya çıkarılması noktasında üzerimize düşen misyona aralıksız devam edeceğimizi beyan ediyoruz”.

5/20
“Biden’ın sözleri yok hükmündedir” mask

“Biden’ın sözleri yok hükmündedir”

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş:

“Savaşta dahi düşmanına sergilediği medeni tavırlarla dünyaya örnek bir millete, sözde soykırım terimini kullanan ABD Başkanı Joe Biden’ın sözleri bizim için yok hükmündedir. Katliam görmek istiyorlarsa kendi tarihlerine bakmaları yeterlidir. Aziz milletimize asılsız soykırım isnadında bulunmak, tek kelime ile haksızlıktır, tarihi gerçekleri çarpıtmaktır”.

6/20
“Kullanılan sözler hükümsüzdür” mask

“Kullanılan sözler hükümsüzdür”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü:

“ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde soykırım ifadesini kullanması bizler için hükümsüzdür. Her 23 Nisan’ın peşine bu Ermeni tasarısının söylemleri gündeme geliyor. Ok yaydan çıktı, ‘Tanımıyoruz seni Biden’ diyen bir Türkiye var artık. Sözcükler tarihi değiştirmez. Biden’ın söylediğinin Türkiye’de bir anlamı yok. Bu tarihçilerin tartışacağı bir konudur”.

7/20
“Dış politikadaki yanlışların sonucu” mask

“Dış politikadaki yanlışların sonucu”

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı:

“ABD Başkanı Biden’ın yaptığı sözde soykırım açıklamasını şiddetle kınıyorum. İktidarın dış politikadaki yanlış tutumuyla sürekli ısıtılarak önümüze getirilen konuyla ilgili yapılan açıklamada İstanbul yerine kullanılan Constantinople ifadesi de art niyeti açıkça ortaya koymaktadır ve kabul edilemezdir”.

8/20
“Açıklamayı en şiddetli şekilde kınıyorum” mask

“Açıklamayı en şiddetli şekilde kınıyorum”

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız

“Sözde soykırım lafını ağzına alarak tarihi yeniden yazmaya çalışanları da, Türk milletinin onur ve itibarına yönelik yapılan saldırıları; ciddiyetsiz ve dengesiz ilişkiler ağıyla yönetmeye çalışanları da en şiddetli şekilde kınıyorum. Süreci parti olarak sonuna kadar takip edeceğiz. Milletimizin yanındayız”.

9/20
“ABD önce kendi tarihi ile yüzleşsin” mask

“ABD önce kendi tarihi ile yüzleşsin”

DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül:

“ABD dünyanın lideri özelliğini kaybetti. Bunu ispat etmek için ortalığı kızıştırmaya çalışıyor. Türkiye’nin soykırım gibi bir sıkıntısı yok. ABD kendi geçmişine baksın. ABD önce Vietnam’da, Japonya’da, Irak’ta yaptıklarına baksın, ondan sonra Türkiye’ye bir şey demeye kalkışsın”.

10/20
“ABD’nin başkanı soytarının teki” mask

“ABD’nin başkanı soytarının teki”

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu:

ABD üsleri derhal kapatılmalı. Bunlar biraz da bizim eksikliğimizden kaynaklanıyor. Bu adamlar bunu yıllardır kaşıyor. O dönemde soykırım olmadı. Ermeni çetelerinin yaptığı katliamı kimse söylemiyor. ABD Başkanı işgüzarlık yapıyor. Soytarının teki. Bu ifadeyi kullanmasını şiddetle kınıyorum. Türk milletinin adaletini herkes biliyor. ABD’liler kendi tarihlerine baksınlar”.

11/20
“ABD üssüne el konulmalı” mask

“ABD üssüne el konulmalı”

SP İl Başkanı Zafer Mutlu:

“En kısa zamanda Amerikan üssüne el konulmalıdır. Gereken cevap mutlaka milleti tatmin edecek şekilde verilmelidir. ABD son 20 yılda ne istedi de Türkiye yapmadı. Türkiye bölgesel meselelerin hepsinde Irak’ta, Libya’da ABD’ye yardımcı oldu. ABD zaten köprüyü geçene kadar ilişki sürdürür. Türkiye’nin yeniden itibarını yükseltecek adımların atılması gerekiyor”.

12/20
“Her 24 Nisan’da bu yalana sarılıyorlar” mask

“Her 24 Nisan’da bu yalana sarılıyorlar”

BBP İl Başkanı Remzi Kaya:

“ABD ve Ermeni diasporasına destek veren devletler Türkiye ne zaman ayağa kalksa 24 Nisan’larda bunu yapıyorlar. Biz soykırım yapsaydık dünyada Ermeni diye bir topluluk olmazdı. Garipsemiyoruz ama bizim hazırlıklı olmamız lazım. Biden önce ABD tarihine baksın. Bu yaklaşımı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Gerekirse İncirlik üssü kapatılmalı”.

13/20
“Soykırım ve Türk milleti birlikte olmaz” mask

“Soykırım ve Türk milleti birlikte olmaz”

DEVA Partisi İl Başkanı Adem Koç:

“Her zaman devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bizim bir milli duruşumuz var. Biden’ın bu konuyu siyasi endişesinden dolayı dile getirdiğini biliyoruz. Seçimlerden önce verdiği sözlerle alakalı bu kelimeyi kullandı. Gerçekler perdelenemez. Milletimiz her zaman saygın duruşunu sergilemektedir. Türk milleti hep soykırıma karşı gelmiştir. Biden’ın demesiyle biz o tanımlamanın içinde olmayız. ABD kendi insanlık suçlarına baksın”.

14/20
“Kürecik ve İncirlik üsleri kapatılmalı” mask

“Kürecik ve İncirlik üsleri kapatılmalı”

YRP İl Başkanı Mehmet Aras:

“ABD, Kızılderililere soykırım yaptı. Meclisin toplanıp biz de Kızılderili soykırımını tanıyoruz demesi lazım. Kürecik üssü ve İncirlik kapatılmalı. Bunlarla dostluktan anlamaz. Misilleme yapmalıyız. Yıllardır aynı terane. Kaç başkan geçti hepsi aynı. Bunların hepsi aynıdır. Bizim kendimize bakmamız lazım”.

15/20
“Başkan Biden’ın sözlerini kınıyoruz” mask

“Başkan Biden’ın sözlerini kınıyoruz”

Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran:

“ABD Başkanı Joe Biden’ın sübjektif ve tek yanlı tarih yorumlarına dayalı soykırım açıklamasında bulunmasını şiddetle kınıyoruz. Siyasi istismara dayalı bu açıklamanın ikili ilişkilere, Kafkasya’da bölgesel barışa, Türk ve Ermeni toplumları arasında kurulabilecek yeni bir diyalog zeminine darbe vurmuş olduğu açıktır”.

16/20
“ABD soykırım gibi bir tanımlama yapamaz” mask

“ABD soykırım gibi bir tanımlama yapamaz”

Vatan Partisi İl Başkanı Yalçın Arslan:

Biz ABD Başkanı Joe Biden’ın bu söylemini şiddetle reddediyoruz. Türkiye soykırım kararını kabul etmiyor. Kararı mahkemeler verir. ABD’nin soykırım gibi bir tanımlama yapma hakkı yoktur. ABD Başkanı kendilerini sembolize eden özgürlük anıtının üzerini örtmelidir. Çünkü hukuka aykırı davranmıştır. Haydutça bir yaklaşım. Kürecik ve İncirlik Üssü’ne el konulmalı ve TSK’ya verilmeli”.

17/20
“Ermeniler 2 milyon Türk’ü katlettiler” mask

“Ermeniler 2 milyon Türk’ü katlettiler”

Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar:

“ABD kendi beyanlarını sıfıra indirgiyor. Bu karar politik bir karar. Geçmişte ABD tarafından görevlendirilen bilimsel bir heyet Türkiye, ABD ve Rusya arşivlerini inceledi. Sonuç Ermenilerin yalan söylediğini ortaya koymuştu. Asıl Ermeniler, 2 milyon Osmanlı Türkü’nü katletmişlerdir. Biden seçim beyannamesinde bir söz verdi ve yerine getiriyor. Yaptırım gücü yok ama onuru kırıcı bir durum. Türklerin geçmişinde soykırım yapma durumu yok”.

18/20
“Soykırım görmek isteyen Aziziye tabyasına baksın” mask

“Soykırım görmek isteyen Aziziye tabyasına baksın”

Erzurumlular Vakfı Başkanı Ahmet Önal:

“Biz ezelden ebede bakan asıl bir milletiz. Bizim zulüm etme gibi bir düşüncemiz yoktur. Erzurum’da hala Türk insanının kemikleri çıkıyor. Ermeni mezalimleri yapılmıştır geçmişte. ABD’nin söylediği kendini bağlar. Bunu tarihçilerin yazması lazım. Siyasi propaganda aleti yapılması yanlıştır. Biz bu söylemi şiddetle kınıyoruz. Soykırım arayanlar bizim Aziziye tabyalarımıza baksın, orada görürler soykırımı”.

19/20
“Erzurum’da ne zulümler yaptılar, iyi biliriz” mask

“Erzurum’da ne zulümler yaptılar, iyi biliriz”

Erzurumlular Derneği Başkanı Avni Gözütok:

“Ermeni soykırımına biz Erzurum’da maruz kaldık. ABD’nin söylemlerini kınıyoruz. Ermeniler bize zulüm yaptı. ABD’nin oyunudur bu söylemler. Bize karşı bakış açıları her zaman belli. Erzurum’da geçmişte yaşananlar ortadadır. Kundaktaki çocuklar bile öldürülmüştür. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biden’ın sözlerini şiddetle kınıyoruz”.

20/20
“Bu sözlerin zararı Ermenilere dokunur” mask

“Bu sözlerin zararı Ermenilere dokunur”

Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Eren Kazgan:

“Ermenistan diasporasının bu saldırgan tutumu en çok Ermeni halkına zararı dokunacak. Türkiye’de ve dünyada yaşayan Azerbaycan Türkleri, son 120 yılda meydana gelen, Ermeni-Türk çatışmalarının en büyük mağdurlarından biridir. Ermeni çeteleri, 10 yıllık zaman içinde, yüz binlerce Azerbaycan ve Anadolu Türklerini katletmişlerdir. Önce kendi tarihlerine baksınlar”.

26 Nis 2021 - 19:45 - Gündem

Muhabir Muharrem Şenol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.