- 22 Mar 2021 - 09:29 G: 22 Mar 2021 - 09:44

İstanbul Sözleşmesi feshedildi: Başkanlar konuyu nasıl değerlendirdi?

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile feshedildi. Fesih kararı özellikle muhalefet tarafından yoğun bir şekilde eleştirilirken, birçok kesim de kararı destekliyor

Muharrem Şenol
Muharrem Şenol Tüm Haberleri
mask

‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen ve 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin de imzaladığı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile feshedildi. Kararı kentimizdeki siyasi partilerin il başkanları da değerlendirdi. İl başkanlarının bir kısmı kararı olumlu karşılarken bir kısmı da yanlış ve düzeltilmesi gereken bir karar olarak yorumladı.

İşte fesih kararıyla ilgili olarak ilimizdeki siyasi partilerin il başkanlarının görüşleri...

2/9
mask

“GERİ ADIM ATILMADI”

Toplumun talep ve beklentilerine karşılık olarak Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekilerek kadına yönelik şiddetle mücadeleden bir adım geri atmadı. Aksine kadınların insan haklarını tesis etmek için insan onurunu yücelten, aileyi merkeze alan, toplum dokusuna uygun, özgün ve öncü metinler ortaya çıkarmanın önünü açmıştır. Dün partizan bir bakış açısıyla bu sözleşmeyi eleştirenlerin bugün savunuculuğuna soyunması, kadın hakları üzerinden bir kez daha siyasi istismar girişimden başka bir şey değildir.
AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş

3/9
mask

“EN KAPSAMLI SÖZLEŞMEYDİ”

Kararın alınma şekli doğru değil bir kere. Gece’nin bir yarısında yayımlanarak yürürlüğe sokulan bir karar.  Kadına karşı şiddeti savunur bir durum oluşturdular bu kararla. Kadına verdikleri değeri gözler önüne koyuyorlar. Bu sözleşmeyi ilk kabul edenler arasında ülkemiz vardı. Kadınları şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmeydi bu. Aile içi şiddet vakalarının bu kadar arttığı bir dönemde bu sözleşmenin neyinden rahatsız olundu, anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kararı şiddetle kınıyorum. Hukuk yok sayılarak karar alındı. Biz bu fesih kararını tanımıyoruz.
CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı

4/9
mask

“ANKARA MUTABAKATI İMZALANIR”

İstanbul Sözleşmesinin feshi benim için yerinde bir karar. Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Aile içi şiddeti Türkiye gündemine getiren liderim Devlet Bahçeli’dir. Yarın bir Ankara mutabakatı imzalanır ve kadınların hak ve özgürlükleri bugünkü şartlara göre düzenledir. Böylece kadınlarımıza verdiğimiz değeri kanun üzerinde de gösteririz. Birkaç tane organize grup eşcinsellere evlilik hakkı tanıyan bu İstanbul Sözleşmesini savunup eleştirilerde bulunuyor.  Biz bu anlayışı kınıyoruz.
MHP İl Başkanı Aydın Ünlü

5/9
mask

“KARAR GERİ ÇEKİLMELİ”

Sözleşmenin önemini herkesten fazla bilmemiz lazım. Zaten kadına şiddet konusunda sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Böyle bir dönemde sözleşmenin geri çekilmesi kabul edilebilir değil. Bu karara şiddetle karşı çıkıyoruz. Bunun derhal geri çekilmesi ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe girmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye demokrasiye geçene kadar çok bedeller ödedi. Demokrasinin işlemesi gerekiyor. Bir gecede böyle bir kararın alınması demokrasi adına da içler acısı bir durumdur.
İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız

6/9
mask

“TÖREMİZE UYMAYAN BİR ANLAŞMA”

Kararı olumlu Sözleşme yürürlüğe girdikten beri biz karşı çıkan bir partiyiz. Bu Türk töresine uymayan bir sözleşmeydi. Peygamber efendimiz veda hutbesinde kadınları bizlere emanet etmiştir yorumluyorum.. Bizim kadınlarımızı yaşatmamız ve sevmemiz için ille de yabancı bir dayatma anlayışına ihtiyacımız yok. Türk töresinde kadının yeri ayrıdır. Bu anlaşmanın kadına şiddete bir katkısı yok. İstatistiklere baktığınızda kadına karşı şiddet artmış. Demek ki bu anlaşma hiçbir işe yaramamış. Kadının beyanını esas alan iftiralara yol açan ve yuvaları yıkan bir anlaşma. Yanlıştan dönüldü.
BBP İl Başkanı Remzi Kaya

7/9
mask

“KARARI DOĞRU BULMUYORUM”

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi hiç doğru değil. Kadına şiddet var olan bir gerçek. Tek başına anlaşmalar da yeterli değildir tabi ki. Cezalarla bu işler olmuyor. Eğitim lazım. Ortalık yalan dolan olunca istenildiği kadar yasa konulsun değişim olmaz. Sözleşmenin iptal edilmesi hoş değil. Bir taraftan insan haklarıyla ilgili bir metin yayınlayacaksınız bir taraftan da bu sözleşmeyi iptal edeceksiniz. Bu sözleşme olmalı ama bu işin eğitim kısmını da atlamamak lazım. Kanunlarla bu iş yeterli olmuyor. Bu işi eğitimle çözmek lazım.
DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu

8/9
mask

“SİYASİ MALZEME OLARAK KULLANILIYOR”

İstanbul Sözleşmesi meselesi 10 yıl önce kabul edilmiş. Türkiye sözleşmeye taraf olmuş. Bize göre çıkartılan bu kanunların neticeleri yeterince değerlendirilmeli. Mesele siyasi olarak ele alınıyor. Kadının beyanı esastır meselesi var. Bu durum ne kadar aile içi huzuru engelleyecek, ne kadar şiddeti önleyici. Bu noktada kapsamlı bir araştırma yapılmalı. İçinde bulunduğumuz süreçte mesele siyasi bir malzeme olarak kullanılıyor. Kadına şiddeti önleyecek, en ağır cezaları öngörecek yasal düzenlemelerin yapılması lazım. İnsanlar siyasi görüşlerine göre hüküm veriyorlar. AK Parti’nin bu hamlesini samimi bulmuyoruz. Oy için yapılmış bir hamle.
SP İl Başkanı Zafer Mutlu

9/9
mask

"KARARI PROTESTO EDİYORUZ"

Kadına şiddet almış başını gidiyor. İstanbul Sözleşmesinin iptal olması kötü oldu. İsteyen partiler olabilir ama kadın cinayetlerinin önüne geçmek için gerekli bir sözleşmeydi bu sözleşme. Biz alınan kararı protesto ediyoruz, doğru bulmuyoruz. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Alınan kararların daha dikkatli bir şekilde alınması gerekiyor. Ülkemiz kadına şiddet konusunda hemen hemen her gün yeni haberlerle karşılaşıyor. Süreci takip edip, yaşananları göreceğiz.
DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül

22 Mar 2021 - 09:29 - Gündem

Muhabir Muharrem Şenol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.