23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK PARTİNİN ŞANSI CHP

Hayrullah Demiray

22 Kasım 2011 tarihli yazısı

 

 Sevgili okurlarım.

Siyaseti yakından takip edenler çok iyi bilir ki bir iktidarın uzun süreli olması çalışmasına bağlıdır.

Bunun yanında farklı etkenlerinde etkisi oldukça büyüktür.

Daha önceki iktidar dönemlerinde yaşayanlar çok iyi bilir, eğer iyi bir muhalefet yoksa iktidarda bulunan hükümetler daha uzun süreli olur.

Günümüzde de AKP'nin en büyük şansının CHP olduğunu düşünmek herhalde yersiz olmaz bunun nedenlerini birlikte paylaşalım.

1-AKP‘nin en büyük şansı RECEP TAYYİP ERDOĞAN. Bunun yanında CHP'nin içinde bir türlü iktidar mücadelesi bitmiyor. CHP'nin başında KEMAL KILIÇDAROĞLU. Bir skandal sonucu partinin başına gelmesi suların bir türlü durulmamasına sebep oldu.

2-CHP‘nin en büyük handikapların dan biri de iktidarın yapmış olduğu her şeye direk hayır demesi, halkın yanında olmak istemesinde samimi ve inandırıcı olamaması.

3-İktidarı eleştirirken kendisi projelerden ziyade yüzeysel olarak eleştiri yapılan konularda çözüm üretmemesi.

4-Yapılan bütün çalışmalarla ilgili bir çok yasayı ANAYASA Mahkemesine götürmesi.

5-CHP içerisinde herkesin farklı beklentiler içerisinde olmaması kimi zaman kendi kendiyle çelişen yapılan çalışmalar ve yönetimin yaptığıyla idarecilerin yaptıklarının birbirini tutmaması.

6-AKP'nin en büyük parti olmasına karşın parti içerisinde genel merkezden gelen talimattır denildiğinde herkes tamam deyip yerinde duruyor.  Yani genel merkez çok etkili, buna karşın CHP'nin genel merkez ağırlığı pek hissedilmiyor. Buda partideki rahatsızlıkları kesecek bir mekanizma olmaması demek oluyor.

Yukarıda saydığımız nedenleri sıralayabiliriz. belkide kitap haline getirsek de abartı olmaz. İşte böyle bir durumda AKP'nin en büyük şanslarından birinin de CHP olduğunu düşünürsek hata olmaz sanırım.

Seçim süreci bitti ama AKP de hareketlilik hiç bitmedi. Sürekli olarak her konuda gündemde kalmayı başarabildi, ama bunun  yanında bir iki iç meselesi dışında CHP tamamen çalışmalarını durdurdu.

Bunu bu şekilde düşünen insanların oldukça fazla olduğunu bilen birisi olarak AKP 2023 vizyonunu yakalamak için CHP ye teşekkür eder bence.

İktidarların uzun süreli olması çalışmalarının yanında muhalefetinde pasif olmasından kaynaklandığını unutmayalım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem