24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İlk'lerin yaşandığı başarılı 2 yıl

Galip Ataman

08 Temmuz 2019 tarihli yazısı

Diyarbakır’dan Kocaeli’ne atanan ve 29 Haziran 2017 ‘de göreve başlayan Vali Hüseyin Aksoy cuma günü basının karşısına geçti.

2 yılda başlattığı, hayata geçirdiği, devam eden farkındalık yaratan projelerini anlattı.

İmza attığı güvenlik, eğitim, sağlık başta olmak üzere önemsediği ve ‘ilk’ olan projelerin detaylarını haklı olarak gurur duyarak paylaştı.

Muğla’da başladığı Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli’de 18 yıldır aralıksız ve kesintisiz süren “tek ve ilk vali” olma gururunu taşıdığı gibi.

Vali Aksoy’u dinlerken, projelerin neredeyse tamamının ‘ilk’ olarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinde yayınlandığını anımsayarak “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” olmanın gururunu bir kez daha yaşadım.

Sayın Valinin iki yıla sığdırdığı çok sayıda proje iki gündür gazete, televizyon ve internet sitelerinde çarşaf çarşaf yayınlanıyor.

İşte Vali Aksoy’un önemsediği projelerden 2 yılda hayata geçirilenlerin bazıları;

Bir: 37 bin 881 okumaz- yazmazdan 37 bin 505’e ulaşılarak “Okuryazar Seferberliğinde” Türkiye birincisi olundy.

İki: Eğitimin olmazsa olmazı, başarının ilk basamağı “Okul Öncesi Eğitim” 5 yaş gurubunda konan yüzde 100 hedefin yüzde 98.45’ine ulaşılarak Türkiye birincisi olundu.

Üç: Türkiye genelinde eğitim yatırımları ve onarımları dururken Kocaeli’de devlet ve özel sektör katkılarıyla okul binası, derslik, atölye, laboratuvar, spor salonu, pansiyon yapımları aksamadı, tekli eğitime hazır hale geldi. Yatırımlar ve onarımlar sürüyor.

Dört: Öğrenci başarısını etkileyen okullardaki devamsızlığı en aza indirmek için oluşturulan özel çalışma gurubunun hazırladığı “Hayatım Okul” projesi ile devamsızlık 1 yıl içinde yaklaşık 2,63 oranında azaldı.

Beş: Çocuklarımızın bilimsel gelişmelerden en iyi şekilde yararlanması için her eğitim bölgesinde bir kodlama atölyesi robotik sınıf oluşturuldu. 116 olarak belirlenen hedefin 53’ü tamamladı.

Altı: Öğrencilerin müzik, sanat ve spor alanlarındaki yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan “Keşfedilen Yetenekler Proje3si” ile 4.115’i müzik, 3.615’i sanat, 7.363’ü spor olmak üzere toplam 15.073 öğrencinin yetenekleri keşfedildi.

Yedi: Sayın Valinin eşi Hülya Hanımefendinin öncülüğünde 23 Ekim 2017’de start verilen, 3 yılda 678 bin 19-65 yaş arası kadına ulaşılması hedeflenen  Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında 2 yılda özverili çalışma sonunda 522 bin 990 kadına ulaşıldı.

Sekiz: ÇİM ve KİM (Kadın ve Çocuk İzleme Merkezleri) şiddet, taciz, istismara uğrayan kadınların yaşadıkları travmaları en aza indirmek için projelendirildi.

Dokuz: Sıfır Atık projesi kapsamında verilen eğitimlerle geri dönüşüm anlamında oldukça önemli ve milli ekonomiye katkı sağlandı 

On: İlk olarak Kocaeli’de uygulanan “Engelli Bilgi Bankası” projesi ile 64 bin 22 yüzde 40 ve üzeri engelli, 457 bin 408 süregelen engellinin yaşam kalitelerinin arttırılması, kendilerine tanınan haklardan azami ölçüde yararlanabilmeleri amaçlanıyor.

On bir: Türkiye’de ilk defa Merkezi Ezan Sistemiyle Siren Sistemi ilişkilendirildi.

On iki:Oldukça donanımlı olup helikopter görüntüleri dahil şehrin bütün kamera görüntülerinin aktarıldığı GAMER (Güvenlik Asayiş Merkezi)  valiliğin alt katında kuruldu.

On üç: Polis ve jandarma ekiplerinin önemli başarılara imza attığı Bağımlılıkla Mücadele” projesi kapsamında bir defada 800 Kg kokain ele geçirildi. Transit eroinle mücadelede önemli mesafe alınırken kaçakçılar güzergah değiştirmek zorunda kaldı.

On dört: Kocaeli’de görev yaptığı 2 yıllık sürede çoğu Türkiye’de ilk olmak üzere farkındalık yaratan önemli ve örnek projelere imza atan Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya hanımefendi 2 şanssız kaza ile sevenlerini üzdüler.

İlki, 17 Nisan 2018 tarihinde kaymakam eşleriyle Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında bölgede eğitim çalışmalarına giden Hülya Aksoy Hanımefendi aracın kaza yapması sonucu ölüm tehlikesi geçirdi, uzun süre tedavi gördü.

İkincisi, Vali Hüseyin Aksoy, AB Günü Etkinliği nedeniyle 5 Mayıs’ta Osmangazi Köprüsü’nden bisikletle geçiş sırasında kaza yaşamış, sağ kolu uzun süre alçıda kalmıştı.

Vali Aksoy ve eşi Hülya Hanımefendiye bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

 

VALİ TOPLU

 

TOPLANTININ FORMATI

Vali Aksoy’un toplantısında dikkatimi çeken toplantının formatı ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Birincisi: Gazetecilere dağıtılan CD’lerdeki bilgilerin ekrandan Vali Aksoy tarafından okunarak tekrarlanması pek ilgi çekici değildi. Basın toplantısı da olsa sohbet ortamında, soru-cevap şeklinde olabilirdi.

İkincisi: Sayın Valinin masasında, toplantının en önemli cümlesini cımbızla çeker gibi alıp manşete taşıyacak, yorumlayacak, kamuoyu ile paylaşacak genel yayın yönetmenleri ve başyazarları yerine gazete sahiplerinin oturtulması beni 96 yıl öncesine götürdü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’te yaptığı ilk ve son basın toplantısında masasında İstanbullu gazeteciler Velid Ebüzziye (Tevhid-i Efkar), Ahmet Emin Yalman (Vakit), Falih Rıfkı Atay (Akşam), Suphi Nuri İleri (İleri), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam), İsmail Müştak Mayakon (Tanin) vardı.

Tüm Cumhurbaşkanları gibi Recep Tayyip Erdoğan da önemli mesajları gazete sahipleriyle değil toplumda kabul gören gazete temsilcilerine, genel yayın yönetmenlerine, başyazarlara, yazarlara veriyor.

Bu düşüncemi masayı paylaşan gazete sahiplerinin de bulunduğu ortamda, “Genç gazete sahiplerinin bulunduğu masada benim ne işim var?” diyerek sayın vali ile de paylaştım.

 

VALİ GAZETECİLERLE MASADA

*****************************************************************

VALİ AKSOY, HALKEVİ BİNASI

RESTORASYONUNDA KARARLI

 

Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılarından, İzmit’in simgelerinden, demokrasi kültürü sembollerinden “halkevi binası” yoruldu, yıprandı.

CHP’nin Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve

İnkılapçılık prensiplerini yaymak amacıyla 1941 yılında yaptırılan bina deyim yerindeyse dökülüyor.

Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun, Sırrı Paşa Konağı, Saatçi Ali Efendi Konağı, Pembe Köşk, Portakal Hafız Konağı, Demirciler Konağı, Eski Vali Konağı, Redif Binası, İzmit Ortaokulu gibi Osmanlı döneminden kalan tarihi varlıklar korunuyor ama Cumhuriyet döneminde yapılan Halkevi binasına dokunulamıyor.

1980 yılından bu yana İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak kullanılan tarihi bina onarılmayı bekliyor.

Her vali döneminde olduğu gibi Sayın Hüseyin Aksoy döneminde gazeteler yazıyor, siyasiler açıklama yapıyor, sivil toplum örgütleri sahip çıkmak istiyor.

Halkevi binasına, onarım ve restorasyonu sonrası kullanmak koşuluyla destek olacaklarını söyleyen çok ama maliyet rakamını öğrenince taşın altına elini koyan yok.

Sayın Valinin Halkevi binasının onarımı konusundaki kararlılığına yakından tanığım.

İşin sorumluları, uzmanları, teknik elemanlarıyla sık sık bir araya geldiğini, en kısa zamanda binanın boşaltılarak restorasyon çalışmalarına başlanması talimatını verdiğini de biliyorum.

Herkes bir şeyler yapmak, taşın altına elini koymak istiyor ama bir arpa boyu yol alınmıyor, alınamıyor.

 

20 MİLYON TL LAZIM

Zaman zaman Sayın Vali ile halkevi binasının restorasyonundaki son durumu konuşuruz.

Her defasında restorasyon ile ilgili projelerin hazırlandığını, ana sorunların çözüldüğünü, sona yaklaşıldığını söyler.

Projeyi hazırlayan, 20 milyon TL gibi bir rakam çıkaran uzmanlara malşiyeti düşürecek çalışmalar yaptırdığını anlatır.

Biraz zaman alsa da Vali Aksoy, kamuoyundaki “Halkevi Binası Onarımı” tartışmalarına girmeden kararlı bir şekilde sonuca ulaşmayı hedefliyor.

Bu arada restorasyon maliyetine destek verecek kurumları, sivil toplum örgütleri, sanayi kuruluşları desteklerini bekliyor.

Sahi; Ülke ekonomisinin ve sanayinin lokomotifi, vergi tahsilatında Türkiye birincisi olan, dış ticaretin yüzde 13’ünğ tek başına karşılayan, vergi şampiyonlarına ev sahipliği yapan Kocaeli’de Cumhuriyet dönemi yapısı ve İzmit’in simgesi Halkevi Binasının restore edecek 20 milyon TL’yi bulmakta zorlanıyorsak bu ‘ayıp’ sanayicilere yeter!

 

DEVLET KONUK EVİ

21 Şubat 1943 yılında Halkevlerinin kuruluşunun 11. yıldönümünde hizmete giren, 11 Ağus­tos 1951 ta­ri­hin­de halkevlerinin kapatılmasıyla başka amaçlarla kullanılan binanın onarımının Vali Aksoy döneminde gerçekleşeceğine inanıyorum.

D-100’e bakan cephesinde seyahat eden yolcuların, Ankara Caddesinde Tramvayı kullanan İzmitlilerin her gördüğünde İzmit’e yakışmayan görüntünün halkevi binasının çirkin görüntüsü bittiğinde İzmit’e yakışmayan görüntülerin en kısa zamanda sonlanacağını düşünüyorum.

Çünkü Sayın Vali bu konuda fazla konuşmasa da, açıklama yapmasa da iyi niyetli, samimi olmanın ötesinde kararlı.

Halkevi binası restorasyonun sürecinde olduğu gibi tamamlanıp yeniden hizmete açılmasının ardından da ne şeklide kullanılacağı tartışmaları başlayacaktır.

Benim önerim; 76 yıl önce açıldığında olduğu gibi yine devletin gücünü temsil eden “Devlet Konuk Evi” olarak kullanılmalıdır.

Şehrimize gelen yerli yabancı devlet büyükleri burada ağırlanmalı, Valiler basın toplantıları dahil önemli etkinlikleri Halkevi binasında yapmalıdır.

 

halkevi

 

 

HALKEVİ BİNASI ÖNÜNDE İNCELEME

******************************************************************

TEOG GERİ Mİ GELİYOR?

Son 20 yılda milli eğitimde sistem ve sınav değişiklikleri yalnız öğrencileri değil eğitimin tüm paydaşları müdürler, öğretmenler, velileri de ‘şamar oğlanına’ çevirdi.

17 yıllık AK Parti iktidarında milli eğitimi yönetmek üzere atanan 7 bakan, görevden ayrıldıktan sonra yaptıkları değişikliklere sahip çıkıp savunamayınca sınav sistemi “Arap saçına” döndü.

Ortaokul son sınıf öğrencilerin hangi liseye kayıt yaptıracağını belirlemek üzere yapılan sınav sistemleri de neredeyse her bakan değişikliğinde değişti.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı), 2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı), 2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı), 2013’te TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş), 2018’de LGS (Lise Geçiş Sınavı) .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın En iyi okul eve en yakın okuldur” çağrısı ile getirilen LGS (Lise Geçiş Sınavı) ikinci yılında değişiklik sinyalleri vermeye başladı.

Akıllara “Lise girişte yine bir önceki TEOG sınavına mı dönülecek?” sorusunu getiriyor.

Veliler adil ve seçici olmayan, başarıyı ölçmeyen, hormonlu notların ağırlığını öne çıkaran, sınav baskısı ve stresini kaldırmayan,  öğrenciyi doğru yönlendirmeyen, velilere güven vermeyen LGS’den beklediklerini bulamadıkları gibi TEOG sistemini arar oldular.

Eğitimcilerse sınavda sosyal bölümün kolay olması, sayısal bölümde seçici sorunun azalmasının TEOG dönemini anımsattığını söylüyor.

Bir başka gösterge; her iki oturumda da 500 tüm soruları tam yaparak 500 tam puan alan öğrenci sayısındaki artış.

2018-LGS’de Kocaeli’de 1, Türkiye genelinde 18 öğrenci, 2019-LGS’de Kocaeli’de 14, Türkiye genelinde 565 öğrenci 500 tam puan alarak şampiyon oldu.

Şampiyon öğrencilerde olduğu gibi 1-2 yanlış yapanlarda da büyük yığılma olduğunu gösteriyor.

Türkiye şampiyonları ve yüzde 1’lik dilimdeki öğrenciler tercih etseler bile istedikleri okullara kayıt yaptıramayacak gibi görünüyor.

Sizin anlayacağınız; öne çıkan liselerin taban puanları 2017’de 490’ın  üstündeyken 2018’de 420’lere kadar düştü.

2019’da yeniden yükselmesi ve 480’lere ulaşması bekleniyor.

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile yerleşecek öğrencilerin de hayal kırıklığı yaşaması bekleniyor.

Yüzde 1’lik dilimdeki öğrencilerden sınavla öğrenci alan liselere değil de sınavsız öğrenci alan Anadolu liselerini tercih edeceğinden öğrencilerin büyük bölümü puanları yüksek olsa bile evlerine yakın okula kayıt yaptıramayacak.

SONUÇ: Tam 500 puan alarak LGS şampiyonu olan öğrenciler bile istedikleri liseye kayıt yaptıramayacak endişesi yaşarken diğerleri nasıl sevinsin ki?

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem