21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir Bayram Daha Geride Kaldı

Hayrullah Demiray

11 Kasım 2011 tarihli yazısı

 

İslam aleminin hayatında dini bayramların farklı bir yeri vardır. işte her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı dini duyguların en üst seviyeye çıktığı yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği kırgınlıkların, dargınlıkların unutulup, barış ve huzurun hakim olduğu müstesna günlerden birini daha idrak etmenin mutluluğunu millet olarak yaşıyoruz.

Bayramlar özel günler olduğu gibi toplumu kaynaştıran ve bütünleştiren günler olma özelliğinin de taşıyor.

Bu vesileyle ülkemizde toplu bayramlaşmaların önemi de artıyor. Her yıl geleneksel olarak ilimizde ve ilçeler de yapılan bayramlaşmalara katılmaya gayret ediyorum. Bu yılda Başiskele’deki bayramlaşmaya katıldım.

Oldukça güzel geçti. İlçenin ileri gelenleri, siyasetçiler, esnaflar ve vatandaşlar herkes belediyenin kültür merkezinde bayramlaşma da buluştu. Her kesimden insanın olması tabiî ki bizleri de mutlu ediyor.

Neden derseniz böyle günler insanların birbirine yaklaştığı dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği günlerdir herkes bu günlerin anlamı ve önemine göre elbette davranmak güzel bir şey ama bu demek değil ki bayram bitti yine dargınlıklar ve kırgınlıklar olacak diye.

Bu bayramda yine ülkemizin doğusundan batısına kuzeyin den güneyine kadar her yerde kardeşliğin en güzel örnekleri sergilendi.

Van da yaşanan depremin ardından gelen kurban bayramında birçok insan kendi evinde ailesi ve çocuklarıyla bayram geçirmek yerine bayramını Van da geçirdi. Bu insanları cani gönülden tebrik ediyorum.Onlara gıpta ile bakmak gerekir neden derseniz her zamankin den daha fazla birlik beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var.

Bayramlar sadece şeker ve kurban eti dağıtmak değil bayramlar insanları bir birine sıkı sıkı bağlayan güzel hasletlerin yaşatıldığı gün geçtikçe bazı özelliklerini kaybetse de insanlarımız bütünleştiren en özel günleridir bu özel günlerin anlamını yitirmeden sürmesi için katkı sunan herkese teşekkür etmek lazım.

Bu önemli ve müstesna günlere yine bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize hamdü senalar olsun.Ayrıca Dini vecibelerden olan hac görevi de yine böyle bir döneme denk gelmesi hacılarımız da hac farizasını yerine getirmenin mutluluğunu en üst seviye de yaşıyorlar.

Sadece ülkemizde değil dünyanın neresinde bir eksiklik ve aksaklık olsa ona koşan milletimiz aynı şekilde bu bayramda da dünyanın neresin de bir aç ve fakir varsa oraya koşan kuruluşlarımız ve bu uğurda gayret gösteren herkesi tebrik ediyorum.

Saygılarımla…

NİCE BAYRAMLARA KAVUŞMAK DİLEĞİYLE

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem