21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tahir Büyükakın’dan “Başkanlık” modeli

Galip Ataman

13 Haziran 2019 tarihli yazısı

Türkiye’de; yönetim sistemi, demokrasi anlayışı, siyasetçi profili dahil her alanda yaratılan farkındalıklarla büyük değişim yaşanıyor.

Son dönemde ekonomik sıkıntılar nedeniyle ötelenen yatırımları saymazsak 17 yılda eğitim ve sağlık başta olmak üzere hayata geçirilen projeler konuşuluyor.

Tüm bunlar konuşulurken 15 Temmuz 2016’da FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün kalkıştığı darbe girişimin püskürtülmesinin ardından Cumhur İttifakı (AK Parti+MHP) ve Millet İttifakı (CHP+İYİ Parti) oluşturuldu.

Bu arada 16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile getirilen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” sadece eleştirdik.

24 Haziran 2018’de milletvekili ve Cumhurbaşkanı, 31 Mart 2019’da yerel yönetimler seçimiyle 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine odaklandık.

20 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan kararname ile oluşturulan “Cumhurbaşkanlığı Ofisleri ile Politikalar Kurullarını” tartışamadık.

Verilen görevleri yerine getirmek ve farkındalık oluşturacak projeler geliştirmek üzere doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı “Cumhurbaşkanlığı Ofislerine” yabancı kaldık.

 

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN- TAHİR BÜYÜKAKIN

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan - KBB Başkanı Büyükakın

 

 

Sevgili Adem Turgut’un Büyükşehir Belediyesinde oluşturulacak “Basın Ofisi” başına geçeceğini öğrenince Başkan Tahir Büyükakın ile seçim öncesi yaptığımız özel görüşmeler sonrası kaleme aldığım yazılarımı okudum.

6 Şubat’ta yazdığım Tahir Hocanın seçim beyannamesi ile ilgili Hocam, üzerinde çalıştığımız seçim beyannamemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile paylaştığı Seçim Manifestosu ile örtüşüyor…Hizmet üretmekte sıkıntı çekmeyeceğiz. KOCAELİ’Yİ PROFESYONEL HİZMET ALARAK YÖNETECEĞİZ cümlesi dikkatimi çekti.

 

 Adem-galip

Adem Turgut - Galip Ataman

 

 

Adem Turgut için Büyükşehir Belediyesi’ne Ömer Polat’tan boşalan “basın danışmanı oluyor” yorumlarını yapan, köşelerinde övgüyle bahseden İsmet Çiğit dahil herkesin yanıldığı, bilmediği Tahir Hocanın “Kocaeli’yi profesyonel hizmet alarak yöneteceğiz” cümlesi içinde saklıydı.

Akademisyen, bürokrat, siyasetçi kimliği, belediyecilik deneyimi, birikimi öne çıkan, en önemlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakından takip eden Tahir Hoca’nın “ofis” projesine göz atalım.

Masa başı haberciliğin, kulaktan dolma köşe yazarlığın öne çıktığı günümüzde

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkımızla başlayalım.

Hemen söyleyeyim; Adem Turgut öyle yazılıp çizildiği gibi Ömer Polat’ın üstlendiği “Başkan Basın Danışmanı” olmuyor.

Ömer Polat gibi başkan adına açıklamalar yapmayacak, etkinliklerde başkanı temsil etmeyecek.

Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu üstünde, o büroda çalışanların amiri konumunda olmayacak.

Verilen görevleri yerine getirmek ve farkındalık oluşturacak projeler geliştirmek üzere doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a bağlı olarak kurulacak “Basın Ofisi” başına geçecek.

Sizin anlayacağınız Adem Turgut siyasetten uzak olacak, bürokrasiye müdahale etmeyecek, Tahir Hocaya “profesyonel hizmet” verecek.

Tahir Hocadan talimat alacak, Tahir Hocanın verdiği görevleri yapacak, Tahir Hocaya karşı sorumlu olacak, basınla ilgili projeler üretecek, geliştirecek.

Gelelim özellikle AK Partililerin kafasını karıştıran, herkesin merak ettiği sorulara;

 “Adem Turgut bu görevi yapabilir mi?”

“AK Parti’ye yakın onlarca isim varken siyaset ve dünya görüşüyle sosyal yaşamı farklı Adem Turgut neden tercih edildi?”

Benim tanıdığım Adem Turgut, siyaset ve dünya görüşü farklı olsa da her görüşten insanla diyalog kurabilen, herkesle barışık, referansları ve performansıyla Tahir Hocayı mahcup etmeyecek önemli bir isim.

Profesyonel hizmet verdiği kurumlara ve ürettiği siyasi farklılıklarına baktığımızda Adem Turgut Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde siyasi kimliğini değil profesyonelliğini öne çıkararak çalışacaktır.

Tahir Hoca da Cumhurbaşkanlığına bağlı “Cumhurbaşkanlığı Ofislerini” örnek alarak oluşturduğu “Basın Ofisinin” başına Adem Turgut’u getirerek doğru iş yaptı.

Adem Turgut’un referanslarını merak edenler CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu dönemini, 2014 seçimlerinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’a verdiği profesyonel hizmetleri ve performansını araştırabilir.

MHP’li belediyelerden gelen profesyonel yöneticilik tekliflerini neden kabul etmediğini sorabilir.

Sevgili Adem’e yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

DİĞER OFİSLER

Tahir Hocanın Büyükşehir Belediyesinde oluşturduğu ve oluşturacağı ofisler, basın ile sınırlı değil.

Adem Turgut adı gazeteci kimliği nedeniyle ve Ömer Polat’ın görevlerini üstleneceği yanlış algısıyla olsa giderek öne çıkarıldı.

Büyükşehir bünyesinde oluşturulan “İstihdam Ofisi” ve başına İŞKUR eski müdürü, milletvekili ve belediye başkan aday adayı olan Öztekin Kaşukci’yi kimse konuşmuyor, belki de bilmiyorlardır.

 

 ÖZTEKİN KAŞUKCİ (1)

Öztekin Kaşukci

 

 

Doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a bağlı olarak çalışacak, profesyonel anlayışla kültür, sanat alanında farkındalık yaratacak projeler üretecek bir diğer ofis bugünlerde açılacak.

Başına yine profesyonel hizmet üretecek saygın bir isim getirilecek.

Tahir Hoca döneminde klasik belediye hizmetlerinin yerini gönül belediyeciliği alacağını, tecrübe ve bilgi paylaşımından tasarruf ve şeffaflığa kadar her konuda ortak aklın öne çıkarılacağını, belediyecilikte 4.0’ın hedeflendiğini dikkate aldığımızda değişik adlar altında doğrudan başkanlığa bağlı profesyonel hizmet üretecekofislerin açılması sürpriz olmayacaktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem