21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Düzenli çöp depolama sahası bulunmazsa, ‘izmit kokacak!’

Galip Ataman

12 Haziran 2019 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın “yeşil, doğa ve çevre” duyarlılığını, proje üretme konusundaki performansını tartışmam.

Kocaeli’de üretilen günlük toplam 2 bin ton çöpün (evsel katı atık) depolanması ile ilgili projeleri “çevreci aktivistler” dahil tartışanlara karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Tahir Hocadan yana taraf olurum.

 

AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ TOPLU

 

Bin 800 tonu evlerden, 200 tonu sanayiden olmak üzere toplam 2 bin ton günlük atık miktarının 2020 yılında 2 bin 200 ton, 2025 yılında 2 bin600 ton, 2030 yılında 3 bin 200 tona çıkması beklenirken aylardır, yıllardır karşı çıkılmasını hala anlayabilmiş değilim.

Dilovası Düzenli Depolama Sahasının dolduğunu, İzmit Düzenli Depolama Sahasında da (İZAYDAŞ) boş yer kalmadığını dikkate aldığımızda acilen yeni

Düzenli Depolama Sahası bulunması önceliklerin ilk sırasında yer alması gerekirken yer arayışlarının sonuçlandırılmamasına anlam veremiyorum.

Yarın İzaydaş bölgesindeki depolama sahası yapılan kullanılmayan yollar dolduğunda “Günlük 2 bin ton çöpü, Vahşi Depolama Alanlarına dökeceğimiz günler yakın” demektir.

Yurt dışı gezileri, bilgilendirme toplantıları, iyi niyetli çalışmalar sonrası üniversitelere hazırlattırılan bilimsel raporların, kamuoyu ile paylaşılan projelerin iptal edilmesi sonrası yaşanacaklardan pişmanlık duyulmaz.

Yeni projenin ve yer belirlenmesinin düne kadar üretilen her projeye karşı çıkan, eylem yapan, engelleyen Akademik Odalar Platformuna havale edilmiş olması nedeniyle “keşke!”denerek hayıflanılmaz.

Bu arada evsel katı atık ve çevre benim eğitimden sonra en çok yazdığım, haber yaptığım, önemsediğim konuların başında geldiğini de belirtmek isterim.

 

27 mart 2019

27 Mart 2019

 

 

13 mayıs

 

13 Mayıs 2019

 

ACELEYE GEREK YOK

Her şeye rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın genel sekreterliği döneminde çöp konusuna çok kafa yordu, iyi niyetli, bilimsel, paylaşımcı projeler üretti, önemli mesafe aldı.

Düzenli Depolama Sahalarının ömrünün tükenmek üzere olduğuna dikkat çekerek Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisine karşı çıkanlara tepki gösterdi.

Ama başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Kocaeli’nin çöp sorununu çözme görevini(!) Akademik Odalar Birliğine havale etti.

Bu kararını kamuoyu ile “Bir gecikme var. Akademik Odalar Birliği ile atık tesisi hakkında bir araya geldik ve onlardan çalışma yapmasını istedik. Gelecek rapor doğrultusunda bu projeyi yürüteceğiz” diyerek paylaştı.

Önceki gün Tahir Hocaya ömrü tükenmek üzere olan Düzenli Depolama Sahaları ile ilgili son durumu ve çalışmaların yavaş gidip gitmediğini sordum.

Yapılan işin önemli bir proje olduğuna dikkat çekerek “Aceleye getirilerek alınacak bir karar ve başlanacak proje Kocaeli’nin 30-40 yılının heba edilmesi, boşa harcanması anlamına gelir” dedi.

Akademik Odalar Birliğinin hazırlayacağı raporun ardından üniversitelerden de görüş alınacağını söyledi.

Düzenli Depolama Sahaları ile ilgili aceleye gerek yok tamam da, İzaydaş’ın bulunduğu bölgede Solaklar Katı Atık Düzenli Depolama sahalarında 4 milyon 250 bin metreküp kapasiteli altı lot ile tehlikeli atıklar için 970 bin metreküp kapasiteli bir lot dolmuş vaziyette.

Çok değil bir iki aya kalmaz evsel atıkları düzenli depolayacak alan kalmayacak.

Kaldı ki Tahir Hoca, 31 Mart seçimi öncesi yaptığı açıklamada Alikahya’nın çöpten çok çektiğine dikkat çekerken “İZAYDAŞ sahasındaki çöp lotları doldu. 1 Nisan’da başkanlık koltuğuna oturduğumda ilk işim, Alikahya’daki çöp kokusunu tamamen sonlandırmak olacaktır. Çöplerin İZAYDAŞ alanına dökülmemesi için kısa zamanda yeni çöp alanları bulmak için çalışma başlatacağız” demişti.

Yeni dönemde Kocaeli’nin çöp sorunun ve kokusunun giderilmesi “görevi!” Akademik Odalar Birliğine verildiğine göre Alikahya’da çöp kokusu devam edecek demektir.

Nereden mi biliyorum? Geliniz birlikte okuyalım.

 

ÇÖP ALANI VAHŞİ ÇÖP ALANI

 

PLATFORMUN RAPORU

Kocaeli’nin çöp sorununu çözmek ve rapor hazırlamak üzere “görevlendirilen!” 19 oda ve sivil toplum örgütünden oluşan Akademik Odalar Birliğinin oluşturduğu platformun bugüne kadar yaptığı çalışmalara göz attım.

kamuoyu ile paylaştığı raporları, gazetelere haber olan eleştiri ve açıklamalarını okudum.

Merak edenler 2006 yılından buyana değişik tarihlerde yapılan çalışmalar sonrası kamuoyu ile paylaşılan raporlara bakar.

İptal edilen Umuttepe’de yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi tartışmaları sürerken Kocaeli Akademik Odalar Birliğinin kamuoyuyla paylaştığı değerlendirme raporunu okur.

Orada Umuttepe’ye hayır denirken Düzenli Depolama Sahalarının nereye yapılması belirtildiğini görür.

Kocaeli Akademik Odalar Birliği ile ortak hareket eden CHP yöneticilerinin zaman zaman yaptıkları açıklamalardan Düzenli Depolama Sahasının Solaklar’da, İZAYDAŞ yakınında, mezbaha karşısındaki boş alan olduğunu öğrenir.

Bir başka deyişle; Büyükişehir Belediyesi’nin üzerinde en çok çalıştığı Evsel katı Atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili geliştirdiği projeyi en çok tartışan, eleştiren, tepki gösteren Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, İZAYDAŞ’ın yanına yapılmasını istiyor.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Umuttepe’ye değil İZAYDAŞ'ın yanına yapılsın” diyor

CHP’lileri ve onlarla birlikte hareket eden, kendilerini “çevreci aktivist” gösterenlerin görüşleri, düşünceleri, niyetleri, amaçları belli iken Tahir Hocanın bu işi Akademik Odalar Birliğine havale etmesini doğrusu yadırgadım.

CHP’nin ve Akademik Odalar Birliğinin oluşturduğu platformun hazırladıkları sayfalar dolusu değerlendirme raporunda belirledikleri yerden vazgeçtiklerini sanmıyorum.

O zaman niye zaman kaybediyoruz?

Kocaeli’de Akademik Odalar Birliğine katılmayan onlarca oda, dernek, sivil toplum örgütü varken yer arayışı neden sadece bu platforma havale ediliyor?

Her halde seslerini yükselttikleri, üretilen projeleri eleştirerek tepki gösterdikleri ve eylem yaptıkları için olsa gerek diye düşünüyorum.

Çöp işi Akademik Odalar Birliğine havale edildiğine göre aklıma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı “Sıfır Atık Projesinden de mi vazgeçiliyor?” sorusu geliyor.

Benim tanıdığı Tahir Hocanın yaptığı açıklamaları, bana verdiği bilgileri hatırladığımda “hayır” diyorum.

Ama bugüne kadar  “Sıfır Atık Projesi” ile ilgili en ufak bir çalışma yapılmaması ya da yapılıyor da bizlere bilgi verilmemesi endişelendiriyor.

 

PLATFORMDA KİM VAR

Bu kadar laftan sonra Kocaeli’nin günlük toplam 2 bin ton çöpünün (evsel katı atık) toplanacağı Düzenli Depolama Sahası bulmakla görevlendirilen 19 oda ve sivil toplum örgütünden oluşan Akademik Odalar Birliğinin kimlerden oluştuğuna bakalım.

Siyasi ve dünya görüşleri, hangi siyasi partilerle birlikte çalıştıklarıyla ilgili yorum yapmadan yazıyorum;

Çevre Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası,Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Tabip Odası, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacı Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği.

Diğer oda, sivil toplum örgütleri, dernekler ve üniversiteler yok.

Neden?

 

 

******************

 

KÖRFEZ FEN LİSESİ MÜDÜRÜ CEMİL HOCA NEREYE KOŞUYOR?

 

cemil hoca YALÇIN TOPÇU

 

 

Gençlerin akranlarıyla değil ekranlarıyla arkadaş olduğu günümüzde, öğrencileri örf adet ve geleneklerimize bağlı, değerlerimize saygılı yetişmelerini sağlamak eğitimcilerimizin ve yöneticilerimizin başlıca görevlerindendir.

Onun için sık sık motivasyon sahibi, özgüveni yüksek öğretmenlerle liyakatli, deneyimli, isabetli, itaatli müdürleri gündeme getiriyorum.

Okulların sadece öğrencilerin bireysel başarıyla değil kurumsal kimlikleriyle anılmasını, kalitenin arttırılması için eğitim paydaşlarının ön koşulsuz taşın altına ellerini koymalarını istiyorum.

Sempozyumlar dahil öğrencileri toplumla bütünleştirecek, özgüvenlerini arttıracak, sorunları tartışmaya açacak, düşüncelerini özgürce söyleyecekleri toplantılar, etkinlikler yapılmasını önemsiyorum.

Körfez Fen Lisesi müdürü Cemil Bozalan’ın birincisini düzenlediği Gençlik Sempozyumunda “Medya Araçlarının Medeniyet ve Değerlerimiz Üzerinde ki Etkisi” konuyu seçmesini de olumlu buldum.

Ancak Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Organizasyonu alanında tezli yüksek lisans yapan Cemil Hoca gibi Fen Lisesi müdürlüğü koltuğunda oturan bir yöneticinin bu tür etkinliklerin zamanlamasını, konukların davet yöntemini bilmemesini yadırgadım.

Dahası 9 günlük bayram tatili sonrası ve 15-16 Haziran’da yapılacak YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) öncesi böyle bir sempozyumun yapılması öğrencilerin motivasyonunu bozacak, dikkatini dağıtacaktır.

Sempozyuma davet edilen BBP eski genel başkanı, Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 63. Hükümetin Kültür Bakanı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Yeni Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu’nun konuk ve konuşmacı olarak davet edilmesinden Vali Hüseyin Aksoy ile milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in son anda haberdar olması da manidar.

Konuşmacı olarak davet edilen Vali Aksoy’un sempozyumda konuşacak olmasını davetinin Cemil Hoca tarafından özel kaleme bırakıldığında haberdar olması hatanın ötesinde saygısızlık.

Oturumlarda konuşan 15 öğrenciden 9’unun İmam Hatip Anadolu Lisesinde öğrenci olması, Oturum Başkanının İlahiyat Fakültesi Dr. öğretim üyesi olması bana sempozyumun ev sahipliğini fen lisesi değil de İmam Hatip Lisesi yaptığını çağrıştırdı.

İlin Valisi Hüseyin Aksoy ve il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’i dışlayarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve bazı üniversitelerle bire bir diyalog kuran Cemil hocanın doğrusu nereye koştuğunu bilemediğim gibi kime yakın olmak istediğini de kestiremedim.

Cemil Hocanın zamanlaması, izlediği yol yanlış olsa da bakanlığın istediği etkinliklere yer vererek görevini yerine getirmiştir.

Keşke aynı hassasiyeti okul ve öğrenci başarı çıtasının yükseltilmesi için göstermiş olsaydı.

Cemil hoca müdürlüğe başladığında fen liseleri sıralamasında 3’üncü olan Körfez Fen Lisesinin bugün 7’nci sırada oluşunun nedenlerini de araştıran bilimsel bir çalışma yapsaydı.

Sempozyumunun zamanlamasından konukların davetine kadar yapılan yanlışlara imza atmadan önce iki yıldır üst üste başarılı sempozyumlar düzenleyen Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi müdürü Ömer Yılmaz’a danışsaydı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem