18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KENTSEL DÖNÜŞÜM HEMEN ŞİMDİ UYGULANMALI

Hayrullah Demiray

04 Kasım 2011 tarihli yazısı

 

Son günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Van depreminden sonra gündeme getirdiği ve çürük binaların yıkılıp yerine depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi adımı bence çok önemli bir adım.  1999 depreminde 30 bin civarında insanımız hayatını kaybetti ve son olarak Van depreminde 600 civarında insanımız hayatını kaybederken 2500 civarında insan da yaralandı, bence bu kadar acının yaşandığı ve hemen hemen on yılda bir depremin olduğu ülkemizde siyasilerin hala koltuklarını düşünmeleri olgun bir davranış olmasa gerek. Bu konuda Başbakanın öncülüğünde atılan bu adıma aklıselim düşünebilen herkesin bence destek vermesi gerekir.

Deprem geldiğinde kimin hangi görüşten olduğuna göre insanlar hayatlarını kaybetmiyorsa bu konuda herkes elini taşın altına koymalı diye düşünüyorum.Bu konuda ilk kumlu tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Diğer liderlerden de bu konuda siyasi kaygıları düşünceleri bir kenara bırakarak, gelecek beklentileri olmadan, insan hayatını önemsemeli. Herkes elini taşın altına koymalı ve başbakanın bu çıkışına destek vermeli. Bizler de bu konunun takipçisi olacağız. Siyasilerin, verdikleri sözlerin arkasında durmaları için zaman zaman bu konuları gündeme getireceğiz.

Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun insan hayatı her şeyin üstünde tutulmalı. İnsanın yaşama hakkının elinden alınmasına vesile olan ve bu binalara izin verenlerin ve onları inşa edenlerinde en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor.

Sadece binaları yeniden inşa etmekle iş geçiştirilmemeli, insan hayatına kast eden canilerinin bundan sonra bu işi yapmamaları için önü kesilmeli ve engeller konulmalı. Siyasi irade bu konuda hızlı bir biçimde kanunlar çıkarmalı ve bunları acilen uygulamaya koymalıdır.İnsanın hayatına kast etmenin ucuz olduğunu düşünüp başkaları aynı hataları tekrar etmemeli.

Marmara depreminden sonra o kadar can kaybının olmasına karşın çok az kişinin ceza aldı çünkü deliller hemen karartıldı. Bugün o zamanlardan ders almış ve bugün savcılarımız gerekli incelemeyi başlatmışlar. O günlerde yaşananlar bu gün yaşanmasın diye bu konuda gösterilen bütün gayretleri olumlu bir yaklaşım olarak görüyoruz ve takdirle izliyoruz.

Bu konuda ilimizde zemin etütleri yapılırken ve binalara verilen ruhsatların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Özellikle de zemin etüdü konusunda aldığım duyumlar eğer doğruysa ki olmamasını temenni ederim, oldukça ürkütücü. Milyarlarca lira para kazanmak için insan hayatını hiçe sayanların ensesinde olacak nefesimiz. Bu konuda ulaştığımız bilgileri de kamuoyuyla paylaşacağız.

Yapılan her olumlu işi takdir etmek, olumsuzu da yermek, hakiki insan olmanın en güzel erdemidir.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem